REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samodzielna wymiana oleju silnikowego

Samodzielna wymiana oleju silnikowego
Samodzielna wymiana oleju silnikowego
Shell

REKLAMA

REKLAMA

Jak krok po kroku, samodzielnie wymienić olej silnikowy w samochodzie?

Jak krok po kroku, samodzielnie wymienić olej silnikowy w samochodzie?

Pierwszym krokiem do wymiany jest wybór odpowiedniego oleju. Z pomocą przychodzą internetowe wyszukiwarki, które po wpisaniu modelu, rocznika czy rodzaju silnika auta, dobierają odpowiedni olej. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest Shell LubeMatch.

REKLAMA

Klienci często pytają, jaki olej wybrać, by chronić silnik i przedłużyć jego żywotność. Dzięki Shell LubeMatch mają łatwy dostęp do obszernego banku danych o silnikach i olejach, w tym również
do danych na temat wymaganych ilości i częstotliwości wymiany. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany olej może ograniczyć koszty paliwa i serwisowania
– komentuje Cezary Wyszecki, ekspert techniczny Shell Polska.

Zobacz też: Z czego składa się olej silnikowy?

REKLAMA

Wymianę oleju należy przeprowadzić, gdy silnik auta jest jeszcze ciepły, ponieważ wyższa temperatura cieczy przyspieszy proces wyciekania zużytego oleju. Niezwykle istotna jest stabilność auta. Samochód z wyłączonym silnikiem i zaciągniętym wcześniej hamulcem postojowym powinien stać na płaskim podłożu, lekko uniesiony na podnośniku. Warto też założyć rękawiczki ochronne, aby zabezpieczyć dłonie przed poparzeniem.

Następnie pod miską olejową, w okolicy śruby spustowej, należy podłożyć pojemnik, do którego zlejemy olej. Korek spustowy odkręcamy szybkim, zdecydowanym ruchem, jednocześnie uważając, by nie poparzyć się wypływającym płynem. Kiedy cały zużyty olej spłynie z silnika, powinniśmy dokładnie oczyścić miejsce mocowania nowego filtra, a gumową uszczelkę w nowym filtrze posmarować niewielką ilością oleju. Filtr powinien zostać wkręcony ręcznie z wyczuciem, tak aby nie uszkodzić uszczelki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wymianie filtra,  można przystąpić do wlania nowego oleju.  Nie wlewamy od razu całego płynu, ale ok. ¾ pojemności. Czekamy kilka minut, aż olej rozprowadzi się w silniku. Poziom oleju możemy sprawdzić przy użyciu bagnetu, jeśli jest prawidłowy, można zakręcić pokrywkę wlewu oleju.
W dalszej kolejności, warto uruchomić silnik na ok. 10 minut, by pozwolić mu popracować na wolnych obrotach. Po tym czasie wyłączamy silnik na około 5 min., by ponownie sprawdzić poziom oleju.

W przypadku, kiedy jest zbyt niski, należy uzupełnić brak, jednocześnie upewniając się, że olej nie wycieka przez korek spustowy. Jeśli nie, właśnie prawidłowo przeprowadziłeś wymianę oleju!

Co istotne, zużyty olej jest bardzo toksyczny i pod żadnym pozorem nie można go wylać do kanalizacji, tylko przelać do zamkniętego pojemnika, który należy dostarczyć do warsztatu samochodowego lub odpowiedniego punktu, który zutylizuje olej zgodnie zobowiązującymi przepisami.

Zobacz też: Dobór oleju do danego rodzaju silnika

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Jeśli chodzi o częstotliwość wymiany oleju, każdy kierowca powinien stosować się do wskazówek producenta auta lub informacji zawartych w książce serwisowej. Zazwyczaj zaleca się, aby olej silnikowy wymieniać nie rzadziej, niż co 15 tysięcy kilometrów. Jednak nie bez znaczenia jest styl jazdy kierowcy czy warunki eksploatacji auta.

Źródło: Materiały Shell

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA