REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres ochrony ubezpieczenia OC

Umowy ubezpieczeniowe krótkoterminowe, tj. zawarte na czas krótszy niż 12 miesięcy, można zawrzeć na pojazdy zarejestrowane czasowo, zarejestrowane za granicą, wolnobieżne i historyczne. Fot. Fotolia
Umowy ubezpieczeniowe krótkoterminowe, tj. zawarte na czas krótszy niż 12 miesięcy, można zawrzeć na pojazdy zarejestrowane czasowo, zarejestrowane za granicą, wolnobieżne i historyczne. Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowę ubezpieczenia zawiera się na okres 12 miesięcy. Co do zasady, umowę należy zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego. Umowy krótkoterminowe, tj. zawarte na czas krótszy niż 12 miesięcy, można zawrzeć na pojazdy zarejestrowane czasowo, zarejestrowane za granicą, wolnobieżne i historyczne.

Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się od dnia następującego po zawarciu umowy, nie wcześniej jednak niż od pierwszego dnia po zapłaceniu składki lub jej pierwszej raty.

REKLAMA

Przejście ubezpieczenia:

Jeżeli ubezpieczony samochód został sprzedany, uprawnienia z umowy ubezpieczenia przechodzą na nabywcę (nie musi on samochodu ubezpieczać).

Umowa taka wygaśnie w terminie, na jaki została zawarta z wcześniejszym posiadaczem pojazdu.

Nowy właściciel może umowę wypowiedzieć. Ma na to 30 dni od dnia zakupienia pojazdu. Umowa taka zostanie rozwiązana w tym samym czasie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Z czym wiąże się wykupienie polisy OC? Poradnik

Zmiana warunków

W razie niewypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC w ustawowym terminie, zakład ubezpieczeń może dokonać rekalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej.

Nowe wyliczenia (a więc i konieczność ewentualnej dopłaty lub zwrotu) tworzone są na dzień sprzedaży pojazdu.

Zakład ubezpieczeń uwzględnia zarówno zniżki przysługujące nabywcy, jak i zwyżki go obciążające, w ramach obowiązującej taryfy składek.

Może się więc okazać, że ze względu na wiek kierowcy czy nabyte przez niego zniżki z tytułu przebiegu ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń będzie zobowiązany zwrócić kupującemu (a nie poprzedniemu właścicielowi) stosowną część składki, mimo że to nie on dokonał jej wpłaty.

Może również mieć miejsce sytuacja odwrotna, tj. ubezpieczyciel zażąda dopłaty składki, z uwagi na większe, w przypadku nowego posiadacza auta, ryzyko ubezpieczeniowe.

Kupno samochodu nieubezpieczonego

W razie nabycia pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego zbywca wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC, nabywca jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC w dniu nabycia pojazdu mechanicznego (nie musi jednak to być ubezpieczenie roczne, a np. na okres pozwolenia czasowego).

Wypowiadanie umowy

Posiadacz pojazdu może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia najpóźniej 1 dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na jaki umowa została zawarta.

Wniosek o wypowiedzenie umowy musi dotrzeć do tego dnia do adresata (np. zostać złożony w sekretariacie). Samo nadanie listu poleconego nie zapewni spełnienia przesłanek.

Zgodnie z art. 61 k.c., oświadczenie woli jest złożone z chwilą, gdy doszło do adresata w taki sposób, by mógł on skutecznie zapoznać się z jego treścią.

Jeżeli warunek powyższy nie zostanie spełniony, umowę uważa się za zawartą na następny okres 12 miesięcy.

PRZYKŁAD: W razie wskazania w polisie daty końcowej ochrony ubezpieczeniowej na 4 marca 2008 r. godz. 24.00, wypowiedzenie należy złożyć (pismo powinno wpłynąć do ubezpieczyciela) najpóźniej do godz. 24.00 dnia 3 marca 2008 r. W przeciwnym razie od 5 marca 2009 r. od godz. 0.00 będzie ważna nowa polisa, zawarta automatycznie przy braku wypowiedzenia starej.

Obowiązki sprzedawcy :

Na zbywcy pojazdu ciąży obowiązek przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.

Zwrot składki

Jeżeli nabywca pojazdu dokona wypowiedzenia umowy ubezpieczenia we właściwym czasie (tj. przed upływem 30. dnia od dnia nabycia/zbycia pojazdu), poprzedni właściciel pojazdu może liczyć na zwrot składki za każdy pełny miesiąc niewykorzystanego okresu ubezpieczenia.

Jednak pomimo prawidłowego wypowiedzenia ubezpieczenia przez kupującego, zbywca pojazdu może nie otrzymać zwrotu składki.

Zwrot składki nie przysługuje bowiem, jeżeli przed rozwiązaniem umowy nastąpiła szkoda, za którą zakład ubezpieczeń wypłacił, lub jest zobowiązany wypłacić, odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC.

Jerzy W. kupił samochód i dwa tygodnie później wypowiedział umowę ubezpieczenia OC, jednak godzinę po wypowiedzeniu wysłanym pocztą, spowodował wypadek. Poprzedni właściciel, choć nie jest odpowiedzialny za powstanie szkody, nie otrzyma pieniędzy tytułem zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Skutki wyrządzenia szkody po dniu zbycia pojazdu mechanicznego nie obciążają zbywcy tego pojazdu.

Pojazd mechaniczny musi mieć ważne badania techniczne. Jednak brak badań technicznych nie może stanowić podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OC. Przepisy są bowiem tak skonstruowane, żeby maksymalnie chronić poszkodowanego, bez względu na uchybienia ze strony posiadacza pojazdu.

Zobacz też: Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA