Okres ochrony ubezpieczenia OC
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się od dnia następującego po zawarciu umowy, nie wcześniej jednak niż od pierwszego dnia po zapłaceniu składki lub jej pierwszej raty.
REKLAMA
Przejście ubezpieczenia:
Jeżeli ubezpieczony samochód został sprzedany, uprawnienia z umowy ubezpieczenia przechodzą na nabywcę (nie musi on samochodu ubezpieczać).
Umowa taka wygaśnie w terminie, na jaki została zawarta z wcześniejszym posiadaczem pojazdu.
Nowy właściciel może umowę wypowiedzieć. Ma na to 30 dni od dnia zakupienia pojazdu. Umowa taka zostanie rozwiązana w tym samym czasie.
Zobacz też: Z czym wiąże się wykupienie polisy OC? Poradnik
Zmiana warunków
W razie niewypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC w ustawowym terminie, zakład ubezpieczeń może dokonać rekalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej.
Nowe wyliczenia (a więc i konieczność ewentualnej dopłaty lub zwrotu) tworzone są na dzień sprzedaży pojazdu.
Zakład ubezpieczeń uwzględnia zarówno zniżki przysługujące nabywcy, jak i zwyżki go obciążające, w ramach obowiązującej taryfy składek.
Może się więc okazać, że ze względu na wiek kierowcy czy nabyte przez niego zniżki z tytułu przebiegu ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń będzie zobowiązany zwrócić kupującemu (a nie poprzedniemu właścicielowi) stosowną część składki, mimo że to nie on dokonał jej wpłaty.
Może również mieć miejsce sytuacja odwrotna, tj. ubezpieczyciel zażąda dopłaty składki, z uwagi na większe, w przypadku nowego posiadacza auta, ryzyko ubezpieczeniowe.
Kupno samochodu nieubezpieczonego
W razie nabycia pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego zbywca wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC, nabywca jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC w dniu nabycia pojazdu mechanicznego (nie musi jednak to być ubezpieczenie roczne, a np. na okres pozwolenia czasowego).
Wypowiadanie umowy
Posiadacz pojazdu może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia najpóźniej 1 dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na jaki umowa została zawarta.
Wniosek o wypowiedzenie umowy musi dotrzeć do tego dnia do adresata (np. zostać złożony w sekretariacie). Samo nadanie listu poleconego nie zapewni spełnienia przesłanek.
Zgodnie z art. 61 k.c., oświadczenie woli jest złożone z chwilą, gdy doszło do adresata w taki sposób, by mógł on skutecznie zapoznać się z jego treścią.
Jeżeli warunek powyższy nie zostanie spełniony, umowę uważa się za zawartą na następny okres 12 miesięcy.
PRZYKŁAD: W razie wskazania w polisie daty końcowej ochrony ubezpieczeniowej na 4 marca 2008 r. godz. 24.00, wypowiedzenie należy złożyć (pismo powinno wpłynąć do ubezpieczyciela) najpóźniej do godz. 24.00 dnia 3 marca 2008 r. W przeciwnym razie od 5 marca 2009 r. od godz. 0.00 będzie ważna nowa polisa, zawarta automatycznie przy braku wypowiedzenia starej.
Obowiązki sprzedawcy :
Na zbywcy pojazdu ciąży obowiązek przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.
Zwrot składki
Jeżeli nabywca pojazdu dokona wypowiedzenia umowy ubezpieczenia we właściwym czasie (tj. przed upływem 30. dnia od dnia nabycia/zbycia pojazdu), poprzedni właściciel pojazdu może liczyć na zwrot składki za każdy pełny miesiąc niewykorzystanego okresu ubezpieczenia.
Jednak pomimo prawidłowego wypowiedzenia ubezpieczenia przez kupującego, zbywca pojazdu może nie otrzymać zwrotu składki.
Zwrot składki nie przysługuje bowiem, jeżeli przed rozwiązaniem umowy nastąpiła szkoda, za którą zakład ubezpieczeń wypłacił, lub jest zobowiązany wypłacić, odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC.
Jerzy W. kupił samochód i dwa tygodnie później wypowiedział umowę ubezpieczenia OC, jednak godzinę po wypowiedzeniu wysłanym pocztą, spowodował wypadek. Poprzedni właściciel, choć nie jest odpowiedzialny za powstanie szkody, nie otrzyma pieniędzy tytułem zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.
Skutki wyrządzenia szkody po dniu zbycia pojazdu mechanicznego nie obciążają zbywcy tego pojazdu.
Pojazd mechaniczny musi mieć ważne badania techniczne. Jednak brak badań technicznych nie może stanowić podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OC. Przepisy są bowiem tak skonstruowane, żeby maksymalnie chronić poszkodowanego, bez względu na uchybienia ze strony posiadacza pojazdu.
Zobacz też: Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.