REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapłacić akcyzę za samochód? Tak, można to załatwić online!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
jak zapłacić akcyzę za samochód, jak zapłacić akcyzę za samochód online
Jak zapłacić akcyzę za samochód? Tak, można to załatwić online!
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Jak zapłacić akcyzę za samochód? Nie trzeba już wypełniać deklaracji i składać jej w urzędzie. Teraz akcyzę można zapłacić online. Całkowicie online!

Podatek akcyzowy jest jedną z podstawowych formalności, które kierujący musi wykonać na drodze rejestracji w Polsce samochodu sprowadzonego z zagranicy. Na zgłoszenie pojazdu kupujący ma 14 dni od momentu jego przywozu do kraju. Opłacenie daniny powinno nastąpić nie później niż w 30. dniu od momentu przekroczenia pojazdu przez granicę. Potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego jest o tyle ważne, że bez uzyskania dokumentu nie będzie możliwa rejestracja pojazdu. W scenariuszu najbardziej optymistycznym kierowca nie odbiorze twardego dowodu rejestracyjnego. A z nieważnym pozwoleniem czasowym jeździć nie wolno. Samochód powinien zostać wycofany z ruchu.

REKLAMA

Ważne

Nie ma znaczenia skąd pochodzi auto. Czy z krajów UE, czy spoza UE. Kupujący podatek akcyzowy opłacić i tak musi. W przypadku państw poza UE do listy danin dochodzi jednak także cło i VAT. Wewnątrzwspólnotowo tych dwóch podatków nie ma.

Ile wynosi podatek akcyzowy?

Wartość podatku akcyzowego zależy od dwóch czynników. Pierwszym jest pojemność silnika. Drugim rodzaj napędu. Poniżej przedstawiamy pełną listę stawek akcyzy:

  • 3,1 proc. – samochody z silnikami spalinowymi o pojemności do 2000 cm3,
  • 18,6 proc. – samochody z silnikami spalinowymi o pojemności powyżej 2000 cm3,
  • 9,3 proc. – hybrydy, lekkie hybrydy (MHEV) i hybrydy plug-in (PHEV) z silnikiem spalinowym o pojemności powyżej 2000 cm3, ale nie więcej niż 3500 cm3,
  • 1,55 proc. – hybrydy i lekkie hybrydy (MHEV) z silnikiem spalinowym o pojemności do 2000 cm3.

Podstawą do wyliczenia akcyzy staje się nie cena pojazdu przeliczona na polskie złote. Wartość danej waluty należy określić po kursie NBP z określonego na dzień, w którym samochód przekroczył granicę. Przy czym w przypadku skrajnie niskiej wyceny pojazdu, urzędnik może zakwestionować kwotę i żądać wpisania wyższej. Pracownik urzędu skarbowego obniży swoją wycenę tylko w jednym przypadku. Wtedy, gdy kupujący dostarczy dokumenty, potwierdzające zły stan techniczny auta. Mogą to być faktury za naprawę samochodu, ewentualnie opinia rzeczoznawcy.

Jakie samochody i jacy nabywcy są zwolnieni z opłaty akcyzy?

REKLAMA

Jeżeli chodzi o typ pojazdu, samochody elektryczne i wodorowe są zwolnione z opłaty podatku akcyzowego. I to zarówno te nowe, jak i używane importowane do kraju. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że czynnik ten decyduje o niższych kosztach rejestracji. Zwolnione z akcyzy są również hybrydy plug-in z silnikiem spalinowym o pojemności do 2000 cm3. Zwolnienie to ma obowiązywać do końca 2029 roku. Właśnie dlatego zabrakło ich w powyższym zestawieniu.

Czy istnieje możliwość zwolnienia z podatku akcyzowego nabywcy? Przepisy przewidują tylko jeden taki przypadek. O zwolnienie starać może się osoba, która przeprowadziła się do Polski i razem ze sobą chce przenieść do kraju majątek. Przy czym zwolnienie nie może dotyczyć pojazdu, który był już zarejestrowany w Polsce, a pobyt podatnika musi mieć charakter stały (a więc powinien trwać dłużej niż 185 dni).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie samochodu i wyliczenie akcyzy. Opis krok po kroku

Jak zapłacić akcyzę za samochód? Obecnie dominującą formą jest forma online. Aby móc opłacić akcyzę za sprowadzone auto bez wychodzenia z domu, kierowca musi dopełnić kilku formalności.

  1. Należy wejść na stronę puesc.gov.pl i założyć konto. Do jego weryfikacji konieczny będzie profil zaufany, podpis kwalifikowany, dane podatkowe z PIT-u, ewentualnie internetowe konto w banku.
  2. Po założeniu konta należy się na nie zalogować. Właściciel profilu musi wybrać sekcję akcyzy oraz dodać do listy swoich spraw formularz AKC-US (1). Formularz można znaleźć w sekcji mój pulpit i należy go uzupełnić. Wpisać trzeba treść we wszystkie pola, w których pojawia się gwiazdka.
  3. Po wypełnieniu formularza konieczne jest jego podpisanie profilem zaufanym, kontem w banku lub danymi podatkowymi z PIT i przesłanie do urzędu skarbowego.
  4. Kolejnym krokiem jest opłacenie akcyzy. Przelew można zrobić za pośrednictwem aplikacji bankowej i przelewów podatkowych. Identyfikatorem zobowiązania jest tu informacja o akcyzie oraz VIN pojazdu. Alternatywnie istnieje możliwość zlecenia płatności bezpośrednio z mojego pulpitu w puesc.gov.pl. Tu jednak system doliczy opłatę manipulacyjną o wysokości 59 gr. Co ciekawe, przelew kieruje się na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.
  5. Maksymalnie 2 dni po zaksięgowaniu przelewu na koncie US kupujący otrzyma na maila potwierdzenie opłacenia akcyzy. Dokument należy wydrukować i udać się z nim do wydziału komunikacji. Taki sam dokument można pobrać ze swojego konta w serwisie puesc.gov.pl.

W tym punkcie nasuwa się jednak pewne pytanie. Pożądaną formą złożenia deklaracji jest forma online. Co jednak w przypadku osoby, która nie ma profilu zaufanego, internetowego konta lub nawet i komputera? Całe szczęście ludzie tacy nie są skazywani przez system na banicję. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nadal mogą składać deklaracje w postaci papierowej w Urzędzie Skarbowym należnym miejscu zamieszkania.

Błędy w deklaracji akcyzowej. Co dalej?

Może się okazać, że wypełniając deklarację akcyzową, kupujący popełnił błąd. Ten może dotyczyć np. nieprawidłowo wpisanego numeru VIN. Co wtedy? W przypadku pomyłki konieczna jest korekta deklaracji. Korektę trzeba złożyć na wersji formularza, na której złożony został dokument pierwotny, jednocześnie podając jego numer UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). To pozwoli poprawnie powiązać dokumenty w systemie.

Ważne

Ciekawostka? Istnieje możliwość upoważnienia kogoś do składania deklaracji elektronicznych w swoim imieniu. W tym celu wystarczy złożyć do właściwego urzędu skarbowego (dla PIT) pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Mowa o druku o oznaczeniu UPL-1.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

REKLAMA