REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapłacić akcyzę za samochód? Tak, można to załatwić online!

jak zapłacić akcyzę za samochód, jak zapłacić akcyzę za samochód online
Jak zapłacić akcyzę za samochód? Tak, można to załatwić online!
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Jak zapłacić akcyzę za samochód? Nie trzeba już wypełniać deklaracji i składać jej w urzędzie. Teraz akcyzę można zapłacić online. Całkowicie online!

Podatek akcyzowy jest jedną z podstawowych formalności, które kierujący musi wykonać na drodze rejestracji w Polsce samochodu sprowadzonego z zagranicy. Na zgłoszenie pojazdu kupujący ma 14 dni od momentu jego przywozu do kraju. Opłacenie daniny powinno nastąpić nie później niż w 30. dniu od momentu przekroczenia pojazdu przez granicę. Potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego jest o tyle ważne, że bez uzyskania dokumentu nie będzie możliwa rejestracja pojazdu. W scenariuszu najbardziej optymistycznym kierowca nie odbiorze twardego dowodu rejestracyjnego. A z nieważnym pozwoleniem czasowym jeździć nie wolno. Samochód powinien zostać wycofany z ruchu.

REKLAMA

Ważne

Nie ma znaczenia skąd pochodzi auto. Czy z krajów UE, czy spoza UE. Kupujący podatek akcyzowy opłacić i tak musi. W przypadku państw poza UE do listy danin dochodzi jednak także cło i VAT. Wewnątrzwspólnotowo tych dwóch podatków nie ma.

Ile wynosi podatek akcyzowy?

Wartość podatku akcyzowego zależy od dwóch czynników. Pierwszym jest pojemność silnika. Drugim rodzaj napędu. Poniżej przedstawiamy pełną listę stawek akcyzy:

  • 3,1 proc. – samochody z silnikami spalinowymi o pojemności do 2000 cm3,
  • 18,6 proc. – samochody z silnikami spalinowymi o pojemności powyżej 2000 cm3,
  • 9,3 proc. – hybrydy, lekkie hybrydy (MHEV) i hybrydy plug-in (PHEV) z silnikiem spalinowym o pojemności powyżej 2000 cm3, ale nie więcej niż 3500 cm3,
  • 1,55 proc. – hybrydy i lekkie hybrydy (MHEV) z silnikiem spalinowym o pojemności do 2000 cm3.

Podstawą do wyliczenia akcyzy staje się nie cena pojazdu przeliczona na polskie złote. Wartość danej waluty należy określić po kursie NBP z określonego na dzień, w którym samochód przekroczył granicę. Przy czym w przypadku skrajnie niskiej wyceny pojazdu, urzędnik może zakwestionować kwotę i żądać wpisania wyższej. Pracownik urzędu skarbowego obniży swoją wycenę tylko w jednym przypadku. Wtedy, gdy kupujący dostarczy dokumenty, potwierdzające zły stan techniczny auta. Mogą to być faktury za naprawę samochodu, ewentualnie opinia rzeczoznawcy.

Jakie samochody i jacy nabywcy są zwolnieni z opłaty akcyzy?

REKLAMA

Jeżeli chodzi o typ pojazdu, samochody elektryczne i wodorowe są zwolnione z opłaty podatku akcyzowego. I to zarówno te nowe, jak i używane importowane do kraju. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że czynnik ten decyduje o niższych kosztach rejestracji. Zwolnione z akcyzy są również hybrydy plug-in z silnikiem spalinowym o pojemności do 2000 cm3. Zwolnienie to ma obowiązywać do końca 2029 roku. Właśnie dlatego zabrakło ich w powyższym zestawieniu.

Czy istnieje możliwość zwolnienia z podatku akcyzowego nabywcy? Przepisy przewidują tylko jeden taki przypadek. O zwolnienie starać może się osoba, która przeprowadziła się do Polski i razem ze sobą chce przenieść do kraju majątek. Przy czym zwolnienie nie może dotyczyć pojazdu, który był już zarejestrowany w Polsce, a pobyt podatnika musi mieć charakter stały (a więc powinien trwać dłużej niż 185 dni).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie samochodu i wyliczenie akcyzy. Opis krok po kroku

Jak zapłacić akcyzę za samochód? Obecnie dominującą formą jest forma online. Aby móc opłacić akcyzę za sprowadzone auto bez wychodzenia z domu, kierowca musi dopełnić kilku formalności.

  1. Należy wejść na stronę puesc.gov.pl i założyć konto. Do jego weryfikacji konieczny będzie profil zaufany, podpis kwalifikowany, dane podatkowe z PIT-u, ewentualnie internetowe konto w banku.
  2. Po założeniu konta należy się na nie zalogować. Właściciel profilu musi wybrać sekcję akcyzy oraz dodać do listy swoich spraw formularz AKC-US (1). Formularz można znaleźć w sekcji mój pulpit i należy go uzupełnić. Wpisać trzeba treść we wszystkie pola, w których pojawia się gwiazdka.
  3. Po wypełnieniu formularza konieczne jest jego podpisanie profilem zaufanym, kontem w banku lub danymi podatkowymi z PIT i przesłanie do urzędu skarbowego.
  4. Kolejnym krokiem jest opłacenie akcyzy. Przelew można zrobić za pośrednictwem aplikacji bankowej i przelewów podatkowych. Identyfikatorem zobowiązania jest tu informacja o akcyzie oraz VIN pojazdu. Alternatywnie istnieje możliwość zlecenia płatności bezpośrednio z mojego pulpitu w puesc.gov.pl. Tu jednak system doliczy opłatę manipulacyjną o wysokości 59 gr. Co ciekawe, przelew kieruje się na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.
  5. Maksymalnie 2 dni po zaksięgowaniu przelewu na koncie US kupujący otrzyma na maila potwierdzenie opłacenia akcyzy. Dokument należy wydrukować i udać się z nim do wydziału komunikacji. Taki sam dokument można pobrać ze swojego konta w serwisie puesc.gov.pl.

W tym punkcie nasuwa się jednak pewne pytanie. Pożądaną formą złożenia deklaracji jest forma online. Co jednak w przypadku osoby, która nie ma profilu zaufanego, internetowego konta lub nawet i komputera? Całe szczęście ludzie tacy nie są skazywani przez system na banicję. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nadal mogą składać deklaracje w postaci papierowej w Urzędzie Skarbowym należnym miejscu zamieszkania.

Błędy w deklaracji akcyzowej. Co dalej?

Może się okazać, że wypełniając deklarację akcyzową, kupujący popełnił błąd. Ten może dotyczyć np. nieprawidłowo wpisanego numeru VIN. Co wtedy? W przypadku pomyłki konieczna jest korekta deklaracji. Korektę trzeba złożyć na wersji formularza, na której złożony został dokument pierwotny, jednocześnie podając jego numer UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). To pozwoli poprawnie powiązać dokumenty w systemie.

Ważne

Ciekawostka? Istnieje możliwość upoważnienia kogoś do składania deklaracji elektronicznych w swoim imieniu. W tym celu wystarczy złożyć do właściwego urzędu skarbowego (dla PIT) pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Mowa o druku o oznaczeniu UPL-1.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

REKLAMA

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

REKLAMA