Gwinea
REKLAMA
REKLAMA
W związku z ponownym wybuchem gwałtownych zamieszek w Republice Gwinei (Konakry), skutkujących ofiarami śmiertelnymi i aktami grabieży, Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do obywateli polskich o wstrzymanie się od podróży do tego kraju do czasu ustabilizowania sytuacji.
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
Wizy wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Gwinei (najbliższa w RFN). Można je także uzyskać w Konsulacie Honorowym Gwinei w Warszawie. Turysta powinien mieć środki wystarczające na utrzymanie, nie musi ich jednak okazywać przy wjeździe.
Przepisy celne
Można wywieźć tylko sumę symboliczną, nie wyższą niż 4 EUR (10 000 GNF). Przepis ten jest ściśle egzekwowany przez straż graniczną na lotnisku w Konakry.
Przepisy prawne
Gwinea respektuje międzynarodowe prawo w zakresie walki z narkotykami. Posiadanie i zażywanie narkotyków jest zabronione.
Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego, przy przekraczaniu granicy podaje się adres pobytu (wystarczy nazwa hotelu).
Szczepienia, służba zdrowia
Od czasu epidemii cholery w 2004 r. wciąż odnotowywane są pojedyncze przypadki zachorowań. Przed przyjazdem należy zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiologiczną (dotyczy to także innych chorób), znać miejsca występowania ognisk chorobowych i przedsięwziąć działania prewencyjne polegające na ścisłym przestrzeganiu zasad higieny tropikalnej, a także rozważyć możliwość zaszczepienia się przeciw cholerze. Występuje tu ponadto zagrożenie malarią, żółtą febrą, zapaleniem opon mózgowych i wieloma chorobami przewodu pokarmowego. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Porada lekarska kosztuje ok. 10–15 EUR. Infrastruktura medyczna jest na bardzo niskim poziomie, nie poleca się hospitalizacji, w razie konieczności wykonania poważniejszych zabiegów chirurgicznych zalecany jest powrót do Europy.
Zobacz też: Bahamy
Informacje dla kierowców
Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan samochodów używanych w Gwinei pozostawia wiele do życzenia i jest główną przyczyną wypadków drogowych.
Podróżowanie po kraju
Gwinea jest krajem bardzo ciekawym geograficznie, jednak z powodu niestabilnej sytuacji społeczno-politycznej odradzamy wyjazdy turystyczne. Szczególnie niebezpieczne jest podróżowanie po terenach przygranicznych z Sierra Leone i Liberią. Podróżujący musi się liczyć z licznymi zaporami policyjnymi ustawianymi przed wjazdami do miast.
Bezpieczeństwo
W stolicy i w głębi kraju występuje duże zagrożenie przestępczością. W Konakry, zwłaszcza w okolicach targowisk (Niger, Medina, Taouyah), dochodzi do zuchwałych kradzieży, których sprawcami są także dzieci. Zdarzają się również brutalne napady bandyckie. Należy unikać ostentacyjnych oznak zamożności, a gotówkę i przedmioty wartościowe przechowywać w trudno dostępnych miejscach. Podczas podróży samochodem drzwi i okna powinny być zamknięte. Podróżni muszą się liczyć z częstym legitymowaniem przez patrole policyjne i wojskowe: należy wówczas zachować spokój, aby nie sprowokować patrolu do użycia broni.
Zobacz też: Austria
Przydatne informacje:
• Gwinea jest krajem zróżnicowanym pod względem klimatycznym i geograficznym. Pora sucha trwa od listopada do maja. Podczas pory wilgotnej, od maja do września, występują bardzo obfite opady, utrudniające przemieszczanie się. Na wybrzeżu panuje klimat bardzo wilgotny, o małej amplitudzie temperatur (30–35 st. C). W północno-zachodniej części (Fouta Djalon) klimat jest chłodniejszy i suchy (w nocy temperatura spada do 3 st. C). Gwinea leśna (południowo-wschodnia) ma klimat typowo tropikalny, z silnymi opadami od maja. Górna Gwinea (Kraj Malinke) ma klimat suchy i bardzo ciepły.
• Bardzo wysoka inflacja w 2004 r. wpłynęła na znaczny wzrost kosztów utrzymania.
• Korzystanie z karty kredytowej jest możliwe tylko w Konakry, w hotelu Novotel. Frank gwinejski wymieniany jest tylko na miejscu.
• Doba w luksusowym hotelu w stolicy kosztuje ok. 120 EUR, skromniejsze hotele o zadowalającym standardzie to wydatek ok. 30 EUR.
• Gwinea jest krajem laickim, jednak należy przestrzegać norm dotyczących ubioru i zachowania obowiązujących w krajach muzułmańskich (90 proc. ludności wyznaje islam).
• Obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania obiektów wojskowych, komisariatów policji, posterunków żandarmerii, a w Konakry pałacu prezydenckiego.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Gwinea podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze (Senegal). W Konakry rezyduje konsul honorowy RP.
Stolica: Konakry
Waluta: frank gwinejski (GNF), 1 GNF = 100 centymów; 1 USD = 6074 GNF
Język urzędowy: francuski
Inne języki: miejscowe języki etniczne
Źródło: MSZ
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.