REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bahamy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Klimat - kiedy jechać?

REKLAMA

Bahamy są wymarzonym miejscem dla miłośników słońca. Przez cały rok panuje tutaj słoneczna pogoda, niebo jest bezchmurne, a upał łagodzi silna bryza.

W okresie od grudnia do marca wiatr wieje jednak zbyt mocno, aby oddawać się plażowaniu. Najlepszym okresem dla plażowiczów jest czas od kwietnia do sierpnia. W tym czasie, późnym wieczorem lub nocą, występują silne ulewy. We wrześniu i październiku mogą występować huragany, ale docierają tu zdecydowanie rzadziej niż na pozostałym obszarze Antyli.

Woda w morzu przez cały rok nadaje się do kąpieli, latem osiąga temperaturę nawet 29 stopni.

Wiza, przepisy wjazdowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obywateli polskich obowiązują wizy. Paszport musi być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty wjazdu. Konieczne może być również okazanie biletu powrotnego lub umożliwiającego dalszą podróż do innego kraju oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu. Przy wyjeździe pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 15 dolarów.

Przepisy celne

Bez cła można wwieźć 50 szt. cygar, 200 szt. papierosów, 453 g tytoniu, 1 l napojów alkoholowych. Przy wyjeździe zwolnione z cła są towary o wartości do 600 dolarów.

Szczepienia, służba zdrowia

Szczepienia nie są wymagane; opieka medyczna jest na niezłym poziomie, choć na odległych wysepkach może być trudno dostępna. Z uwagi na tropikalny klimat konieczna jest właściwa ochrona przed słońcem.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny. Do trzech miesięcy dozwolone jest posługiwanie się krajowym prawem jazdy, honorowane jest też prawo jazdy międzynarodowe.

Bezpieczeństwo

Bahamy są bezpiecznym krajem, ostrożność należy jednak zachować, zwłaszcza w niektórych dzielnicach Nassau. System sądowy na Bahamach działa opieszale, co powoduje często przewlekłe oczekiwanie w areszcie na rozprawę. Bardzo surowe kary grożą za przemyt i posiadanie narkotyków.

Przydatne informacje

  • Administracja jest niewydolna i załatwienie nawet prostej urzędowej sprawy może być trudne;
  • Gniazdka elektryczne mają standard taki jak w USA, napięcie w nich wynosi 120 V;
  • W hotelach doliczane są dodatkowe opłaty, w restauracjach zaś obowiązkowe napiwki w wysokości 15 proc.;
  • Od czerwca do listopada zdarzają się huragany;
  • Po pomoc w nagłych wypadkach można dzwonić pod numer tel. 911, 242 326 HELP lub na policję 242 322 444.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Wspólnota Bahamów podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Waszyngtonie.

Stolica: Nassau,
Waluta: dolar bahamski (BSD), 1 BSD = 100 centów,
1 BSD = 1 USD (kurs stały); akceptowane są też dolary amerykańskie,
Język urzędowy: angielski.

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA