Brunei
REKLAMA
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
REKLAMA
Obywatele polscy mogą przebywać w Brunei bez wizy do 14 dni. Przy dłuższym pobycie należy wystąpić o wizę do placówek dyplomatycznych Brunei (w Europie: w Berlinie, Londynie, Brukseli, Paryżu, Genewie). Nie wydaje się wiz na przejściach granicznych, a więc również na lotnisku w stolicy. Dziennikarzom wydawane są specjalne wizy – występując o nie, powinni oni wyraźnie zaznaczyć, że podróż do Brunei ma charakter zawodowy. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego żądać przewoźnik. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Od turystów z Europy władze imigracyjne zwykle nie żądają okazania środków finansowych, chociaż formalnie istnieje wymóg posiadania 500 BND przy pobycie do 3 dni. Opłata lotniskowa wynosi 12 BND.
Przepisy celne
Nie ma limitów dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Natomiast nie wolno wwozić artykułów spożywczych (non-halal, czyli niezgodnych z rytualnymi przepisami religijnymi islamu) oraz alkoholu (z wyjątkiem niewielkiej ilości do własnego użytku). Przemyt narkotyków karany jest śmiercią. Inne restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie ma podatku VAT.
Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.
Ubezpieczenie
Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługi. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe.
Szczepienia, służba zdrowia
Od turystów z Europy szczepienia nie są wymagane. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na dobrym poziomie. Ceny zróżnicowane, od 50 USD za zwykłą wizytę do 100 USD za poradę specjalisty. Cena pobytu w szpitalu waha się od 60 do 100 USD za dobę.
Informacje dla kierowców
Przy pobycie krótkoterminowym honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń.
Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością i działalnością terrorystyczną jest niewielkie.
Religia, obyczaje
Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych oraz zachować umiar co do ubioru i spożywania alkoholu.
Przydatne informacje
- Walutę można bez trudu wymienić w bankach, kantorach, hotelach i centrach handlowych. Powszechnie akceptowane są karty kredytowe.
- Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
- Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Brunei Darussalam podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kuala Lumpur (Malezja). W Bandar Seri Begawan rezyduje konsul honorowy RP.
Stolica: Bandar Seri Begawan
Waluta: dolar Brunei (BND), 1 BND = 100 centów;
1 USD = 1,59 BND
Język urzędowy: malajski
Inne języki: angielski, chiński
źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.