REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodem do Sudanu

REKLAMA

REKLAMA

Samochodem do Sudanu

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Między Polską a Sudanem obowiązuje ruch wizowy. Nie ma możliwości otrzymania wizy na lotniskach i w portach w Sudanie. Ze względu na brak sudańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce o wizę tranzytową lub pobytową należy ubiegać się w sudańskim urzędzie konsularnym za granicą. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest uzyskanie wizy blankietowej bez osobistego kontaktu z urzędem sudańskim, jednak wówczas formalności wizowe muszą być wcześniej dopełnione w MSW w Chartumie przez konkretną firmę lub obywatela sudańskiego. W tym celu muszą oni mieć kopię paszportu Polaka.

REKLAMA

Aby aplikować o wizę w Ambasadzie Sudanu w Kairze, potrzebna jest nota polskiej ambasady, 2 zdjęcia oraz paszport z okresem ważności nie krótszym niż 6 miesięcy. Wiza udzielana jest na 30 dni i kosztuje 100 USD. Łatwo jest uzyskać przedłużenie wizy pobytowej. Posiadanie wizy izraelskiej jest równoznaczne z odmową udzielenia promesy wizy sudańskiej. Aby uzyskać wizę z prawem do pracy lub w celu podjęcia nauki albo stażu, do wniosku wizowego należy dołączyć pismo z instytucji oferującej zatrudnienie lub stosowny dokument z uczelni sudańskiej. Przy wyjeździe władze Sudanu pobierają na lotnisku w Chartumie opłatę wyjazdową (departure fee) w wysokości 20 USD.

Przepisy celne

Regulacje celne zawierają wiele rygorystycznych przepisów dotyczących przywożenia lub wywożenia rzeczy do użytku osobistego. Należy pamiętać, aby w deklaracji celnej zgłaszać wwożone przedmioty o znacznej wartości. Zakazane jest posiadanie i wywóz z Sudanu wyrobów z kości słoniowej. Od niedawna obowiązuje podatek VAT, chociaż odzyskanie kwot z tego tytułu może być dla cudzoziemca uciążliwe ze względu na opieszałość urzędów.

Przepisy prawne

Obowiązuje zakaz przywozu bądź spożywania alkoholu. Naruszenie obowiązującej w Sudanie prohibicji pociąga za sobą karę grzywny. Może też wywołać negatywne reakcje Sudańczyków. Za próbę przemytu narkotyków grozi kara śmierci. Zniesiono natomiast ostatnio restrykcyjne przepisy dotyczące wwozu i wywozu dewiz oraz obrotu nimi. Waluty zachodnie można obecnie swobodnie wymieniać w kantorach prywatnych i bankach. Przestał także obowiązywać wymóg uzyskiwania zgody Ministerstwa Informacji na fotografowanie w miejscach publicznych. Obecnie zakaz wykonywania zdjęć obejmuje jedynie miejsca mające znaczenie dla obronności kraju (budynki rządowe, obiekty wojskowe, węzły i główne szlaki komunikacyjne oraz mosty).

Meldunek

Istnieje obowiązek meldunkowy. Formalności załatwiane są zazwyczaj przez administrację hotelową, a w przypadku korzystania z kwatery prywatnej do zameldowania cudzoziemca w ciągu 3 dni obowiązany jest jej właściciel.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenia nie są obowiązkowe.

Szczepienia, służba zdrowia

Na dużą skalę występują zagrożenia sanitarnoepidemiologiczne, ale nie ma obowiązku profilaktycznych szczepień. Powszechne są febra i malaria, nasila się zachorowalność na AIDS. Z tego też względu niektóre kraje regionu od osób przyjeżdżających z Sudanu wymagają okazywania książeczki szczepień (rygorystyczny pod tym względem jest m.in. Egipt). Z uwagi na skalę zagrożeń epidemiologicznych i częste w tym kraju zatrucia pokarmowe należy ściśle przestrzegać zasad higieny, spożywać produkty tylko wiadomego pochodzenia oraz pić wodę oryginalnie butelkowaną bądź przegotowaną.


Nieubezpieczony turysta może w razie potrzeby skorzystać nieodpłatnie z publicznej służby zdrowia. Standard usług szpitali i przychodni jest bardzo niski. Często brakuje podstawowych leków i fachowej kadry medycznej. Natomiast nieliczne w Sudanie szpitale prywatne świadczą wprawdzie usługi na wyższym poziomie, lecz ich cena jest bardzo wysoka. Jednodniowy pobyt w szpitalu prywatnym może kosztować od 100 do 300 USD, i to w ramach podstawowej opieki medycznej, czyli bez specjalnych zabiegów.

Informacje dla kierowców

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Podróżowanie po kraju

REKLAMA

W następstwie porozumienia pokojowego zawartego w styczniu 2005 r., kończącego 21-letnią wojnę domową między Północą i Południem, zniesiono administracyjne ograniczenia w poruszaniu się po kraju, chociaż największą przeszkodę dla podróżnych nadal stanowi nikła sieć dróg i połączeń kolejowych. Władze ze względów bezpieczeństwa odradzają cudzoziemcom jedynie podróżowanie po ogarniętym konfliktem Darfurze Północnym, Południowym i Zachodnim.

Pewnym ułatwieniem w podróżowaniu po kraju jest uruchomienie w ostatnich miesiącach regularnych połączeń lotniczych Chartumu z większością stolic sudańskich prowincji. Baza hotelowa w Sudanie jest bardzo skromna. W stolicy kraju, liczącej 5 milionów mieszkańców, czynnych jest zaledwie kilka pensjonatów i jeden hotel międzynarodowy Hilton, w którym doba kosztuje 230–300 USD. Dopiero ostatnio przystąpiono do budowy czterech dużych hoteli w Chartumie oraz tworzenia bazy hotelowej dla turystów zagranicznych na sudańskim wybrzeżu Morza Czerwonego (w pobliżu miejscowości Port Sudan).

Bezpieczeństwo

W większych ośrodkach miejskich kontrolowanych przez władze w Chartumie poziom przestępczości jest niski, głównie z uwagi na wymierzane w trybie natychmiastowym wysokie kary, m.in. za kradzieże i rozboje. Jednak znaczne obszary Sudanu pozostają poza ścisłą kontrolą władz centralnych – działają tam bandy rabusiów. Najbardziej niebezpiecznym regionem jest obecnie prowincja Darfur w północnozachodniej części kraju.

Obyczaje

Podobnie jak we wszystkich krajach muzułmańskich należy zwracać uwagę na ubiór (dotyczy to zwłaszcza kobiet). Kobieta nie powinna poruszać się po mieście samotnie, ani palić papierosów w miejscach publicznych.

Przydatne informacje

  • Dużą uciążliwością może być dla turystów klimat. Sudan jest najgorętszym krajem Afryki, w którym nawet zimą temperatura wynosi ponad 30 st. C;
  • Piątek jest dniem wolnym od pracy;
  • W dni robocze urzędy czynne są w godzinach 8.00–15.00. Większość sklepów otwarta jest przez 7 dni w tygodniu, a oferowane w nich towary pochodzą głównie z importu i są stosunkowo drogie. Dotyczy to nie tylko towarów luksusowych, lecz także podstawowych produktów spożywczych, które nierzadko kosztują więcej niż w krajach zachodnich;
  • Ceny podawane są zazwyczaj w funtach sudańskich: 10 funtów to 1 dinar.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Sudan podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kairze (Egipt). W Chartumie rezyduje konsul honorowy RP.

Stolica: Chartum
Waluta: dinar sudański (SDD), 1 SDD = 100 piastrów;
1 USD = ok. 235 SDD
Języki urzędowe: arabski, angielski

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Jest wytłumaczenie dlaczego PKN Orlen legalnie sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. 

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

    REKLAMA

    Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

    40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

    Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

    Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

    REKLAMA