Haiti
REKLAMA
REKLAMA
Mimo że obowiązek wizowy został zniesiony m.in. dla obywateli państw członkowskich UE przy pobytach do 90 dni, zaleca się, by turyści polscy wstrzymali się od indywidualnych lub grupowych wyjazdów turystycznych na Haiti do czasu całkowitej normalizacji sytuacji w tym państwie.
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP mogą przebywać bez wiz na terytorium Haiti do 90 dni. Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu. Gdy pobyt jest dłuższy niż 90 dni, wizę można otrzymać na lotnisku w Port-au-Prince. Należy wypełnić stosowny formularz, okazać ważny dokument podróży, 2 zdjęcia, bilet powrotny lub wyjazdowy do innego państwa oraz wnieść opłatę 25 USD.
Przepisy celne
Na Haiti można wwieźć 1/4 litra alkoholu, karton papierosów, 50 szt. cygar. Broń oraz inny sprzęt służący do polowania musi być zarejestrowany zarówno przez służby celne, jak i migracyjne. Wwiezienie lub wywiezienie kwoty przekraczającej 4500 USD wymaga zgłoszenia. Należy również zgłosić wszelkie artykuły o wartości handlowej.
Przepisy prawne
Obowiązuje zakaz wwożenia i posiadania jakichkolwiek narkotyków. Kary przewidziane za naruszenie tych przepisów są bardzo surowe – najczęściej jest to wieloletnie pozbawienie wolności.
Szczepienia, służba zdrowia
Poziom opieki medycznej jest poniżej przeciętnych standardów, podobnie jak poziom sanitarny kraju. Turyści korzystający z usług medycznych powinni liczyć się z koniecznością bezpośredniego uregulowania należności, najczęściej gotówką. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 60 do 100 USD. Kupując farmaceutyki, należy zwrócić uwagę na termin ich ważności, gdyż często można natrafić na leki przeterminowane. Występuje zagrożenie żółtaczką i wścieklizną.
Informacje dla kierowców
Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny. Podróżujący samochodem powinni wziąć pod uwagę bardzo zły stan dróg, które są nie oznakowane, a w miastach zatłoczone. Na Haiti nie ma zorganizowanej sieci pomocy drogowej.
Bezpieczeństwo
Nadal utrzymuje się przestępczość pospolita, zdarzają się porwania dla okupu, napady z bronią w ręku, jak również strzelaniny w szczególnie niebezpiecznej stolicy kraju. Często ofiarami są przypadkowi przechodnie. Należy unikać wszelkich zgromadzeń i demonstracji, w szczególności o charakterze politycznym. W trosce o własne bezpieczeństwo lepiej zrezygnować z nocnych podróży. Nie zaleca się też korzystania ze środków transportu publicznego (zdarzają się napady rabunkowe). Podczas napadu nie należy stawiać oporu. Rzeczy wartościowe powinno się deponować w hotelach lub pozostawiać w innych bezpiecznych miejscach. Przestępczość pospolita wzmaga się w okresie świąt i karnawału. Działania organów porządku publicznego i wymiaru sprawiedliwości są mało skuteczne.
Przydatne informacje
• Haiti jest jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów basenu Morza Karaibskiego. Dostępność towarów i usług na rynku jest niedostateczna ze względu na klęski żywiołowe, jakie okresowo dotykają Haiti (huragany, powodzie).
• Karty kredytowe z reguły są akceptowane w większości hoteli i restauracji.
• Turyści fotografujący mieszkańców bez ich zgody mogą spotkać się z agresywnymi reakcjami.
• Placówki dyplomatyczne Haiti w Europie: Belgia, Francja, Hiszpania, RFN, Włochy
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Haiti podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Meksyku. W Port-au-Prince rezyduje konsul honorowy RP.
Stolica: Port-au-Prince
Waluta: gourde (HTG);
1 EUR = 50,87 HTG; 1 USD = 38,15 HTG (grudzień 2006 r.)
Języki urzędowe: francuski, kreolski
Źródło: MSZ
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.