REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

 

Klimat - kiedy jechać?

REKLAMA

Archipelag ciągnący się przez 3000 km, składający się z 7107 wysp posiada klimat gorący i wilgotny, niezmienny przez cały rok. Pora deszczowa jest zauważalna tylko na północy.

Najlepszym okresem na podróż na wyspy jest czas od grudnia do lutego, jest to pora stosunkowo sucha, a temperatura przyjemna, nie tak wysoka jak w pozostałej części roku. Jedynie wschodnie wybrzeża Luzon i Samar oraz północną część Mindanao nawiedzają w tym czasie obfite ulewy, a to za sprawą monsunu.

Od marca do maja jest wyższa temperatura, mimo tego, że jest jeszcze w miarę sucho, robi się coraz mniej przyjemnie. Najgorszym okresem na podróż jest okres od czerwca do października (pora deszczowa oraz liczne tajfuny).

Wiza, przepisy wjazdowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od obywateli polskich odwiedzających Filipiny nie wymaga się wizy na pobyt do 21 dni – należy tylko okazać bilet powrotny lub bilet do innego kraju oraz wszystkie dokumenty związane z podróżą, a także środki finansowe wystarczające na czas pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona). Pobyt można przedłużyć w Biurze Imigracyjnym do 59 dni. Planując dłuższy pobyt, należy wystąpić o wizę, która wystawiana jest przez filipińskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne – najbliższa placówka znajduje się w Budapeszcie, tel. (00361) 200 55 23, faks (00361) 200 55 28. Wizę można przedłużyć w Biurze Imigracyjnym. Z uwagi na brak filipińskiej placówki dyplomatycznej w Polsce wizę można także uzyskać podczas tranzytowego pobytu w Bangkoku (patrz: Tajlandia). Przy wjeździe na Filipiny paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 550 PHP.

Przepisy celne

Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wymiany pieniędzy. Przy wywozie 10 tys. PHP należy mieć zgodę banku centralnego. Walutę obcą można wywieźć w ilości nie większej, niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej. Nie ma żadnych szczególnych, odbiegających od powszechnie obowiązujących standardów, restrykcji celnych. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

Przepisy prawne

Przestępstwa narkotykowe, zwłaszcza próby przemytu narkotyków na Filipiny, zagrożone są karą więzienia, a nawet śmierci. Poza tym nie obowiązują tu szczególne normy prawne i zwyczajowe, które odbiegałyby od ogólnie przyjętych, a których nieprzestrzeganie mogłoby powodować sytuacje konfliktowe.

Meldunek

Na Filipinach praktycznie nie funkcjonuje system ewidencji ludności, gdyż nie ma obowiązku meldunkowego. Jednakże przedłużenie pobytu ponad okres określony w wizie jest karane grzywną.

Ubezpieczenie

Nie wymaga się ubezpieczeń osobowych ani komunikacyjnych. Uznawane są polisy tylko tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły odpowiednie umowy z firmami mającymi przedstawicieli na Filipinach.

Szczepienia, służba zdrowia

Nie występują tu szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie ma też obowiązku szczepień profilaktycznych. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje od 10 USD, a doba w szpitalu (bez badań) – 40 USD.

Informacje dla kierowców

Obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy.

Podróżowanie po kraju

Nie ma żadnych ograniczeń. Nie jest jednak zalecana podróż w rejony, w których działają zbrojne oddziały ekstremistów islamskich, szczególnie na dalekim południu tego kraju (wyspa Mindanao, archipelag Sulu). Należy zachować szczególną ostrożność podczas podróżowania w późnych godzinach wieczornych, nawet w niektórych dzielnicach stolicy kraju, Manili.

Bezpieczeństwo

Nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością w Manili, choć w ostatnim roku wzrosła liczba napadów rabunkowych. Nie należy jednak zawierać znajomości z przygodnie poznanymi osobami i korzystać z ich poczęstunku (zdarzają się przypadki podawania środków nasennych, a następnie okradania). Poza stolicą należy zachować szczególną ostrożność. W godzinach wieczornych i nocnych należy wystrzegać się przebywania poza głównymi dzielnicami i w rejonach zamieszkanych przez biedotę. Zaleca się korzystanie wyłącznie z taksówek hotelowych.

Przydatne informacje

  • Filipiny są krajem katolickim (81 proc. ludności), w którym święta kościelne obchodzone są podobnie jak w Polsce; 12 proc. stanowią wyznawcy innych religii, 5 proc. to muzułmanie.
  • Woda z sieci wodociągowej nie nadaje się do picia. Lepsze hotele dostarczają wodę destylowaną i mineralną w ramach regularnych usług, w gorszych należy się w nią zaopatrzyć samemu (w sprzedaży dostępna jest butelkowana woda pitna). Owoce i warzywa należy myć przed spożyciem.
  • Na plażach prowadzony jest handel obnośny. Nie wszyscy sprzedawcy należą do najuczciwszych; czasami podszywają się pod tę kategorię osób członkowie gangów młodocianych, gotowi okraść klienta.
  • Poziom bezrobocia jest bardzo wysoki, a praca bez zezwolenia jest surowo karana.
  • Należy raczej unikać wycieczek w godzinach wieczornych, zwłaszcza jeśli nie zna się okolicy. Dobrze jest skorzystać z pomocy zaufanego przewodnika.
  • Na Filipinach nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Tajlandii akredytowany jest również na Filipinach. Sprawy konsularne dotyczące terenu tego kraju pozostają w gestii konsula RP w Bangkoku (patrz: Tajlandia). W Manili rezyduje honorowy konsul generalny.

Stolica: Manila
Waluta: peso filipińskie (PHP),1 PHP = 100 centavos;
1 USD = ok. 48,50 PHP
Język urzędowy: tagalski (filipino), angielski
Inne języki: hiszpański

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA