REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wietnam

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

 

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Otrzymanie jej na granicy państwa możliwe jest w przypadku przyjazdu na pogrzeb członka rodziny lub odwiedzin ciężko chorego członka rodziny, pod warunkiem że przyjazd nastąpił z kraju, w którym Wietnam nie ma placówki dyplomatycznej. Pozwolenie na pobyt wystawia Urząd Kontroli Ruchu Granicznego na przejściu granicznym. Może ono zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony w razie naruszenia prawa lub niezgodności faktycznego celu pobytu z deklarowanym.

Przepisy celne

Ograniczenia celne nie odbiegają specjalnie od ogólnie przyjętych norm w innych krajach – nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego w ilościach nie wskazujących na przeznaczenie handlowe. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, magnetofonowe, płyty CD, a także książki i czasopisma. Nie wywołane w Wietnamie filmy (klisze fotograficzne) mogą być zakwestionowane przy wyjeździe. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu należy wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu.

Przepisy prawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kary za złamanie prawa są bardziej surowe niż w innych krajach. Za posiadanie czy rozprowadzanie narkotyków grozi nawet kara śmierci. Obowiązuje zakaz wywozu z kraju różnych dóbr kultury czy przedmiotów (np. kość słoniowa), należy więc przed zakupem upewnić się, czy dany towar nie znajduje się na liście towarów objętych takim zakazem.

Meldunek

Obcokrajowiec przebywający w Wietnamie musi dokonać meldunku na policji (obowiązek ten realizowany jest przez osobę lub instytucję kwaterującą).

Szczepienia, służba zdrowia

Obecnie nie ma informacji o występowaniu jakiejkolwiek epidemii. WHO zaleca szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, encefalitis, dendze i tężcowi. Osoby przybywające z krajów zagrożonych epidemiologicznie mają obowiązek poddania się kontroli oraz muszą wypełnić formularze zdrowotne na przejściu granicznym. Ponadto muszą przedstawić świadectwa szczepień: dzieci powyżej 1 roku przybywające z terenów zagrożonych żółtaczką oraz osoby przybywające z terenów zagrożonych epidemiami. Generalnie poziom opieki medycznej w Wietnamie zdecydowanie odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach (Ho Chi Minh, Hanoi) czynne są prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług medycznych jest na zdecydowanie wyższym poziomie, lecz koszt pobytu w nich jest bardzo wysoki. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 80 USD. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty usług medycznych.

Informacje dla kierowców

Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy. Możliwe jest uzyskania wietnamskiego prawa jazdy na podstawie polskiego.

Podróżowanie po kraju

Obcokrajowcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których istnieją ograniczenia ruchu turystycznego. Wietnam jest bardzo ciekawy pod względem turystycznym: z walorów krajobrazowych słyną m.in. Ha Long, Cat Ba, Tra Co, Sapa, delta Mekongu, z walorów kulturowych i historycznych – m.in. Hoi An, Hue, My Son a typowo wypoczynkowych – np. Da Lat czy Nha Trang. W Wietnamie turysta może zamieszkać w hotelu lub pensjonacie – cena za nocleg w Hanoi zaczyna się od 10 USD. Podróżować można drogą lotniczą, koleją (podróż z Hanoi do Ho Chi Minh City zajmuje ok. 29 godzin) lub komunikacją drogową (minibusy, autobusy). Można również wynająć samochód lub motocykl. W miastach zaskoczeniem dla turysty może być duży ruch uliczny (najliczniejsze są motocykle). Jazda odbywa się na granicy bezpieczeństwa – szczególną ostrożność należy wykazać przy przechodzeniu przez jezdnię.

Bezpieczeństwo

Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ryzyka ataków terrorystycznych czy zbrojnej napaści. W Hanoi, oprócz kradzieży kieszonkowych, inne przypadki przestępstw pospolitych należą do wyjątków (choć np. w Ho Chi Minh zagrożenie przestępczością pospolitą jest większe).

Święta

Dni wolne od pracy to: 1 stycznia, 30 kwietnia – Dzień Wyzwolenia Sajgonu, 1 maja – Święto Pracy, 2 września – Święto Narodowe. Nowy Rok Księżycowy – Tet obchodzony jest w styczniu lub lutym; czas wolny od pracy rozpoczyna się w ostatnim dniu starego roku i trwa przez kolejne trzy dni księżycowego Nowego Roku.

Przydatne informacje:

• Różnica czasu między Wietnamem a Polską to 6 godzin w czasie zimowym, 5 godzin w czasie letnim (w Wietnamie nie ma zmiany czasu z zimowego na letni).
• Dotychczas żaden z polskich operatorów komórkowych nie miał podpisanej umowy roamingowej z Wietnamem. SMS-y z Wietnamu są odbierane przez abonentów polskich sieci komórkowych, natomiast SMS-y wysyłane z polskich sieci nie docierają do aparatów działających w wietnamskich sieciach komórkowych. Telefon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora. Minimalna opłata 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych.
• Godziny pracy urzędów państwowych: od 8.00 do 17.00, z godzinną przerwą między godzinami od 11.00 do 13.00.
• W małych miejscowościach mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze i środki higieniczne. Sklepy czynne są przeważnie do godz. 20.00. W większości z nich cena podlega negocjacji.
• Walutę (euro, dolary) można wymienić w niemal każdym sklepie z wyrobami jubilerskimi lub w hotelu. W dużych miastach sieć kantorów jest dość dobrze rozwinięta, w mniejszych miejscowościach kantorów praktycznie nie ma.
• W miejscach atrakcyjnych turystycznie jest dużo hoteli, a ich standard jest zróżnicowany. Ceny wahają się od 10 do 150 USD i więcej za dobę – zazwyczaj można je negocjować.
• Należy uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach (wątpliwości budzą warunki sanitarno-higieniczne).
• Koszt przejazdu z lotniska Noi Bai do centrum Hanoi nie powinien przekroczyć równowartości 12 USD. Popularnym sposobem poruszania się po miastach jest jazda na motocyklu z miejscowym kierowcą. Koszt przejazdu w granicach Hanoi nie powinien przekroczyć 35 000 VND, jednak cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą.
• Najlepszą porą na zwiedzanie Wietnamu jest wczesna jesień i wiosna. Latem temperatura przekracza 40 st. C. Uciążliwości związane z upałem dodatkowo są potęgowane przez wysoką wilgotność. Szczyt pory deszczowej ma miejsce w sierpniu. Zimą temperatura spada do ok. 10 st. C, występują również częste opady deszczu.
• Ambasada RP czynna jest od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00. Ambasada jest nieczynna podczas polskich oraz wietnamskich świąt państwowych.

Sprawy konsularne w ambasadzie załatwiane są w poniedziałki i środy od 8.30 do 12.00.

Stolica: Hanoi
Waluta: dong wietnamski (VND);
1 USD = 16 000 VND
Język urzędowy: wietnamski
Inne języki: angielski, chiński (yue), francuski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

REKLAMA