REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Obywatele RP, niezależnie od celu przyjazdu, podlegają obowiązkowi wizowemu. Zgodnie z zasadą sponsorowania wiz obowiązującą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (dalej: ZEA), wizy udzielane są wyłącznie osobom, dla których uprawniony podmiot miejscowy uzyska promesę w urzędzie imigracyjnym. Tym podmiotem może być osoba fizyczna – obywatel ZEA lub cudzoziemiec przebywający w ZEA na podstawie wizy pobytowej z prawem do pracy. Sponsorem może być także instytucja: hotel, biuro podróży, przedstawicielstwo linii lotniczych (dotyczy to wiz krótkoterminowych, turystycznych). Nie można otrzymać wizy na granicy bez uprzedniego uzyskania promesy wizy w trybie przewidzianym dla każdej kategorii udzielanych wiz. Nie stosuje się wymogu posiadania przez obywateli RP wiz tranzytowych w przypadku pozostawania w strefie tranzytowej lotniska. W ZEA cudzoziemcy nie otrzymują zgody na pobyt stały. Szczegółowe informacje o możliwości uzyskania przez obywateli RP wiz wjazdowych do Emiratów można uzyskać w Ambasadzie ZEA w Berlinie: Hiroshimastrasse 18–20, D10785 Berlin, tel. (0049 30) 51 65 16, faks (0049 30) 51 65 19 00. Paszport ubiegającego się o wizę powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. W paszporcie nie mogą się znajdować wizy wjazdowe Izraela lub ślady pobytu w tym kraju, gdyż taki paszport jest w myśl przepisów ZEA nieważny.

Przepisy celne

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Do ZEA nie można wwozić: materiałów zawierających treści obsceniczne i godzących w obyczajowość muzułmańską, narkotyków i środków odurzających, leków psychotropowych (w razie konieczności zażywania tego typu lekarstw należy mieć indywidualne recepty), kaset wideo zawierających treści sprzeczne z obyczajowością lub nakazami islamu, który w Emiratach jest religią państwową. Należy uzyskać zezwolenie na przywóz alkoholu (dozwolony tylko dla osób powyżej 18. roku życia: 2 l alkoholu powyżej 22 proc., 2 l wina), lecz wymóg ten nie zawsze jest ściśle egzekwowany przy wjeździe do ZEA. Zezwolenie wymagane jest również do zakupu alkoholu w wydzielonych punktach sprzedaży na terenie ZEA (napoje alkoholowe są podawane bez specjalnego zezwolenia w wielu hotelach oraz klubach o ograniczonym dostępie).

Przepisy prawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZEA są krajem muzułmańskim, w którym źródłem prawa jest szariat, religijne prawo muzułmańskie. Zakazane jest utrzymywanie związków pozamałżeńskich i są one karane z całą surowością (dotyczy to również osób nie będących wyznawcami islamu). Za posiadanie, zażywanie oraz handel narkotykami grozi wieloletnie więzienie lub kara śmierci. Zabroniony jest przewóz alkoholu w każdej postaci i ilości bez tzw. licencji alkoholowej. W miejscach publicznych obowiązuje zakaz spożywania alkoholu pod każdą postacią oraz przebywania w stanie nietrzeźwym (grozi za to grzywna lub kara aresztu). Karane jest uczestnictwo w awanturach w miejscach publicznych oraz rzucanie śmieci na ulicy. W okresie ramadanu zabronione jest jedzenie oraz spożywanie napojów w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca.

Meldunek

W hotelach istnieje obowiązek meldunkowy na ogólnie przyjętych zasadach.

Ubezpieczenie

Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane, chyba że zostaną reasekurowane w towarzystwach ubezpieczeniowych działających na terytorium ZEA. Informacje na ten temat można uzyskać w towarzystwach ubezpieczeniowych w Polsce.

Szczepienia, służba zdrowia

Obszar ZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej. W ZEA działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym, a często wysokim poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego – ok. 300 AED, u specjalisty, w tym u stomatologa – od 250 do 500 AED. Doba w szpitalu kosztuje ok. 1000–1500 AED; opłata jest uzależniona od rodzaju badań, które są na ogół kosztowne.

Informacje dla kierowców

Przy pobytach nie przekraczających 30 dni wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Można wówczas prowadzić samochód wypożyczony z licznych tu wypożyczalni. Natomiast po otrzymaniu wizy pobytowej należy uzyskać lokalne prawo jazdy. Wystawia je departament zezwoleń policji drogowej każdego z emiratów na podstawie zalegalizowanego tłumaczenia polskiego prawa jazdy. Można wówczas prowadzić samochody prywatne.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń. Kraj ma sieć doskonałych autostrad, w nocy oświetlonych.

Bezpieczeństwo

ZEA należą do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości.

Religia, obyczaje

Wyznawcom innych religii zabrania się wchodzić do meczetów podczas modlitw. W kwestiach ubioru widoczny jest pewien liberalizm. Nie jest wymagane nakrycie głowy u kobiet. W takich metropoliach jak Dubaj czy Abu Zabi akceptowane są stroje takie same jak w Europie. Jedynie na prowincji, a przede wszystkim w emiratach północnych, zaleca się, szczególnie kobietom, unikanie odzieży nadmiernie odkrywającej ciało.

Przydatne informacje:

  • Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. W praktyce dotyczy to przede wszystkim sektora publicznego, gdyż sektor prywatny pracuje 6 dni w tygodniu, a częściowo nawet w piątek.
  • Czas pracy: urzędów państwowych – od niedzieli do czwartku włącznie w godz. 9.00–13.00, banków – od niedzieli do czwartku włącznie w godz. 8.00–13.00, sklepów – przez cały tydzień w godz. 9.00–13.00 i 17.00–23.00, centrów handlowych – od soboty do czwartku włącznie w godz. 10.00–23.00 (w piątki 14.00–23.00).
  • Szczegółowe informacje można uzyskać m.in. na stronach www.uae.gov.ae oraz www.uaeinteract.com/travel/.

Stolica: Abu Dhabi (Abu Zabi)
Waluta: dirham (AED);
1 USD = 3,67 AED
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

REKLAMA