Togo
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
REKLAMA
Obywatele polscy udający się do Republiki Togo muszą mieć ważną wizę zarówno na podróż turystyczną, jak i na przejazd tranzytem. Wizę można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Togo (w Polsce brak). Starając się o wizę, należy przedstawić powrotny bilet lotniczy lub środki finansowe na jego zakup, na przykład w postaci kaucji wpłaconej do banku lub biura podróży. Wizę można również uzyskać na przejściach drogowych Togo z Ghaną oraz Beninem.
Przepisy celne
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.
Przepisy prawne
Konsekwencje naruszenia prawa są bardzo dotkliwe. Obowiązujące uregulowania prawne wprowadzają bardzo surowe kary, przy czym z uwagi na inercję wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do bardzo przykrych sytuacji. Posiadanie narkotyków jest ścigane i podlega surowym karom.
Ubezpieczenie
Posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych może być kontrolowane. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym również polskich.
Szczepienia, służba zdrowia
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, wykonane co najmniej 10 dni przed datą wjazdu do Togo. Występuje duże zagrożenie sanitarnoepidemiologiczne, głównie malarią, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi. Stopień ryzyka zachorowania w znacznym stopniu zależy od miejsca pobytu i trybu życia. Zalecane jest stosowanie środków przeciw malarii. W kraju działa sieć szpitali prywatnych i państwowych o zróżnicowanym poziomie usług. Doradza się wykupienie odpowiednich polis ubezpieczeniowych, a w razie konieczności poważniejszych zabiegów chirurgicznych – powrót do Europy. Wizyta lekarska w klinice prywatnej kosztuje ok. 100 USD.
Informacje dla kierowców
Turyści podróżujący samochodem muszą mieć międzynarodowe prawo jazdy.
Podróżowanie po kraju
Po Togo można podróżować stosunkowo swobodnie. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez autobusy i mikrobusy. Jakość usług jest niska – nie ma rozkładów jazdy, a pojazdy często się psują. Stolica kraju, Lomé, ma regularne połączenia lotnicze z Paryżem i Amsterdamem oraz ze stolicami większości krajów zachodniej Afryki. W miastach można korzystać z taksówek, autobusów i bardzo popularnych, niedrogich taksówek motorowerowych.
Bezpieczeństwo
Togo jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów w porównaniu z innymi państwami regionu. W związku z kryzysem politycznym po śmierci prezydenta Gnassingbé Eyadéma władze togijskie zablokowały ruch na granicach zewnętrznych (w tym ruch lotniczy). W kraju panuje niestabilna sytuacja wewnętrzna (dochodzi do zamieszek i manifestacji). Większe zagrożenie przestępczością pospolitą występuje tylko w Lomé i w pobliżu przejść granicznych. Odradza się samotne poruszanie się po Lomé w nocy.
Obyczaje
Ze względu na obowiązujące zwyczaje zaleca się przestrzeganie odpowiednich norm dotyczących ubioru i zachowania w miejscach publicznych oraz kultu religijnego.
Przydatne informacje
- Pieniądze można wymieniać w bankach i hotelach, a także w sieci kantorów. Powszechna jest także wymiana uliczna (legalna), jednak często zdarzają się oszustwa: trzeba uważać na fałszywe banknoty, zwłaszcza o wyższych nominałach, szczególnie 10 000 XOF;
- Karty kredytowe VISA, American Express i MasterCard są honorowane w większych hotelach (np. Sarakava w Lomé);
- Wykonywanie zdjęć jest dozwolone wszędzie poza obszarami zastrzeżonymi, które często nie są odpowiednio oznakowane. Jednak aby nie narazić się na agresywne reakcje miejscowej ludności, należy za każdym razem pytać o pozwolenie na fotografowanie obiektów kultury tradycyjnej i osób. Nie wolno fotografować obiektów mogących mieć zastosowanie wojskowe (mosty, porty i lotniska).
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Togo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży (Nigeria); dla spraw konsularnych właściwy jest Konsulat Generalny RP w Lagos. W Lomé rezyduje konsul honorowy RP.
Stolica: Lomé
Waluta: frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF), 1 XOF = 100 centymów;
1 USD = ok. 500 XOF
Język urzędowy: francuski
źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.