Panama
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
REKLAMA
Od 23 sierpnia 2002 r. obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym między Polską a Panamą. Zgodnie z nią obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Panamy do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób zamierzających w Panamie podjąć naukę, pracę lub inną działalność zarobkową, a także przyjeżdżających na pobyt stały. Każdy przyjeżdżający do Panamy ma obowiązek posiadania minimum 500 USD na koszty pobytu (gotówka nie jest konieczna, wystarczy udokumentowany stan konta bankowego i karta kredytowa). Panamska służba graniczna może skrócić dozwolony pobyt obcokrajowca w Panamie do mniej niż 90 dni. Turystom zabrania się podejmowania jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Podróżnych opuszczających Panamę samolotem obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości do 30 USD od osoby.
Przepisy celne
Turysta ma prawo wwozu i wywozu do 10 tys. USD w gotówce. Większe kwoty należy zadeklarować w dokumencie odprawy celnej (formularze wręczane są wraz z kartą zgłoszeniową w samolocie lub przed przekroczeniem granicy). Należy jednak unikać wwożenia większej ilości gotówki (powyżej 10 tys. USD). Zadeklarowanie takiej kwoty w deklaracji celnej może narazić turystę na niebezpieczeństwo napadu i kradzieży podczas dalszej podróży. Nie podlegają ocleniu wwożone rzeczy osobiste na sumę do 2000 USD. W ramach tej kwoty turysta ma prawo wwieźć do 400 szt. papierosów, 5 butelek alkoholu oraz jedno urządzenie elektroniczne. W Panamie obowiązuje 5-procentowy podatek od usług i towarów przetworzonych, jednak nie jest on zwracany turystom.
Przepisy prawne
Posiadanie narkotyków jest karalne. Panamski kodeks karny przewiduje następujące kary: za przemyt od 3 do 8 lat, za handel od 5 do 10 lat (kara, w obu przypadkach, może zostać podwojona przez sąd w przypadku sprzedaży narkotyków osobom niepełnoletnim, handlu w miejscach imprez kulturalnych i sportowych, jeśli sprzedający jest wychowawcą młodzieży albo urzędnikiem publicznym, jeśli używa broni lub przemocy), za produkcję od 5 do 10 lat, za posiadanie i używanie od 1 roku do 3 lat.
Meldunek
W Panamie nie ma obowiązku meldunkowego.
Ubezpieczenie
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego. Przy wjeździe samochodem obcokrajowcy muszą mieć ubezpieczenie komunikacyjne.
Szczepienia, służba zdrowia
REKLAMA
Nie ma obowiązku szczepień. W ostatnim okresie, zwłaszcza w prowincjach zachodnich, przy granicy z Kostaryką, na wschodzie, w pasie przygranicznym z Kolumbią oraz w biednych dzielnicach stolicy coraz częściej pojawiają się przypadki malarii i dengi, a ostatnio, sporadycznie, również żółtej febry – chorób przenoszonych przez komary. Niektóre kraje Ameryki Łacińskiej, np. Brazylia, żądają ostatnio, aby osoby podróżujące z Panamy miały aktualne szczepienie przeciw żółtej febrze.
Wizyta u lekarza kosztuje od 30 do 100 USD, doba w szpitalu od 100 do 300 USD. Prywatne usługi medyczne w stolicy utrzymują się na niezłym poziomie. W innych miejscowościach pozostawiają bardzo wiele do życzenia.
Informacje dla kierowców
Wymagane jest międzynarodowe lub miejscowe prawo jazdy. Z uwagi na zły stan techniczny ulic i dróg, duże natężenie ruchu oraz miejscowe zwyczaje motoryzacyjne (zwłaszcza w stolicy) liczne są wypadki; zaleca się wzmożoną ostrożność. Obywatele Panamy nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego i większość kierowców go nie ma. Jest możliwość wynajęcia samochodu. Między Panamą i Kolumbią nie ma połączenia drogowego.
Bezpieczeństwo
W regionie Ameryki Środkowej Panama należy do krajów najbezpieczniejszych. Niemniej w stolicy występuje duże zagrożenie przestępczością (napady połączone z kradzieżą). Napady zdarzają się najczęściej w nocy, w starej części miasta, tzw. Casco Viejo, w okolicach Avenida Central, a także w dzielnicach biedniejszych – Curundu, San Miguelito i Chorillo. Dużo gorsza sytuacja panuje w mieście Colon. Niezwykle niebezpieczny jest pas przygraniczny z Kolumbią (prowincja Darien), gdzie działają zorganizowane bandy zbrojne i przemytnicze.
Obyczaje
Zwyczaje w Panamie nie odbiegają zasadniczo od norm amerykańskich i europejskich.
Przydatne informacje:
- Odradza się korzystanie z usług komunikacji miejskiej. Taksówki nie są drogie, ale kierowcy nie posługują się licznikami. Ceny za przejazd należy każdorazowo negocjować.
- W Panamie istnieje rozbudowany sektor bankowy. Nie ma problemu z posługiwaniem się kartami kredytowymi renomowanych banków.
- System telefonii komórkowej w Panamie nie jest kompatybilny z systemami w Polsce.
- Usługi hotelowe są bardzo zróżnicowane. Średniej klasy hotele gwarantują na ogół znośny standard sanitarny i bezpieczeństwo. Cena za dobę wynosi w nich przeciętnie ponad 60 USD, a w luksusowym hotelu – ponad 120 USD.
- Urzędy i banki pracują od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00. Sklepy są czynne także w soboty, a wybrane domy handlowe również w niedziele (są jednak zamknięte w czasie niektórych świąt religijnych i państwowych).
W Polsce nie ma jak dotąd przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Panamy, choć w 2007 roku planowane jest jego otwarcie. Do czasu uruchomienia ambasady w Warszawie informacje można uzyskać w Ambasadzie Panamy w Berlinie.
Stolica: Panama
Waluta: balboa (PAB), 1 PAB = 100 centesimos;
1 USD = 1 PAB
(Panama nie ma własnych banknotów, w obiegu jest dolar amerykański.)
Język urzędowy: hiszpański
Inne języki: angielski
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.