REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu. Polaków nie obowiązują wizy, gdy udają się do Paragwaju na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Inne przypadki powinny być konsultowane w ambasadzie/konsulacie Paragwaju. W razie przedłużenia pobytu ponad trzy miesiące trzeba zawczasu uzyskać stosowną wizę w paragwajskim urzędzie migracyjnym. Przy przekraczaniu granicy podróżny może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (karta kredytowa).

Przepisy celne

Paragwajskie ustawodawstwo przewiduje ograniczenia przy wwozie i wywozie broni, leków oraz gatunków chronionych flory i fauny. Można wwozić gotówkę w kwocie nie przekraczającej 9999 USD lub jej równowartość w innych walutach. Na wwóz większych kwot należy uprzednio otrzymać zezwolenie. To samo dotyczy bankowych transakcji walutowych. W styczniu 2003 r. władze paragwajskie wprowadziły wiele dodatkowych ograniczeń dotyczących wywozu walut.

Przepisy prawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo paragwajskie zabrania używania narkotyków i handlu nimi. Grożą za to kary do pozbawienia wolności włącznie.

Meldunek

Cudzoziemców przybywających w celach turystycznych nie dotyczy obowiązek meldunkowy.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Mimo to zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki). Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, pod warunkiem że obejmują terytorium Paragwaju, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielami innych firm zagranicznych operujących na terenie tego kraju.

Szczepienia, służba zdrowia

Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się szczepień. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Prywatna wizyta u lekarza kosztuje średnio od 30 do 40 USD. Za pobyt w szpitalu (za samo łóżko) trzeba zapłacić 100–150 USD za dobę. Ze względu na wysoką zawartość chloru w wodzie z wodociągów zaleca się spożywać wodę mineralną. Podczas podróży po terenach wiejskich lub biwakowania na całym terytorium Paragwaju należy uważać na jadowite gady.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, może się ono jednak okazać przydatne.

Bezpieczeństwo

Wzrasta zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania). Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej nie obnosić się z bogatymi strojami czy innymi wartościowymi rzeczami. Nie zaleca się spacerów w biednych dzielnicach, szczególnie wieczorem lub w nocy. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty należy przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Obowiązkowo trzeba stale mieć przy sobie dokument tożsamości (paszport). Warto zaopatrzyć się w poświadczoną kopię paszportu, oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Religia, obyczaje

Większość mieszkańców jest wyznania katolickiego (96 proc.).

Święta

Dni świąteczne i wolne od pracy: 1 stycznia – Nowy Rok, 3 lutego – św. Blasa, patrona Paragwaju, 1 marca – Święto Bohaterów, Wielki Piątek, *marzec, kwiecień – Wielkanoc, 1 maja – Święto Pracy, *kwiecień, maj – Święto Wniebowstąpienia, 14–15 maja – Święto Niepodległości, *maj, czerwiec – Boże Ciało, 12 czerwca – Pokój z Chaco, 15 sierpnia – Wniebowstąpienie NMP, 25 sierpnia – Święto Konstytucji, 29 września – Bitwa pod Boquerón, 12 października – Święto Rasy (Święto Odkrycia Ameryki), 1 listopada – Wszystkich Świętych, 8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia NMP, 25 grudnia – Boże Narodzenie.
*święto ruchome

Przydatne informacje:

  •  Klimat subtropikalny, gorący i wilgotny. Średnia temperatura: 27 st. C.
  •  Czas pracy urzędów i sklepów: urzędy – od 7.00 do 13.00 (poniedziałek–piątek) i od 7.00 do 11.00 (soboty), sklepy – od 8.00 do 12.00 i od 15.00 do 19.00 (poniedziałek–piątek) i od 8.00 do 11.30 (soboty), banki – od 8.45 do 12.15 (poniedziałek–piątek).
  • Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Paragwaj podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Buenos Aires (Argentyna). W Asunción rezyduje konsul honorowy RP.

Stolica: Asunción
Waluta: guarani (PYG), 1 PYG = 100 centavos
Języki urzędowe: hiszpański, guarani

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA