Mali
REKLAMA
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
REKLAMA
Obywatele RP mają obowiązek posiadania wizy na przejazd i pobyt. O wizę na pobyt do 30 dni podróżni powinni ubiegać się w placówkach dyplomatycznych Mali, np. w Moskwie, Paryżu, Marsylii. Obywatele polscy, podobnie jak obywatele innych państw UE, w których nie ma przedstawicielstw dyplomatycznych Mali, mogą otrzymać wizę na lotnisku w Bamako. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wizę można przedłużyć na miejscu w odpowiednim urzędzie. Nie wymaga się okazania środków finansowych na pobyt, niezbędne jest jednak posiadanie ok. 70 USD na dobę.
Przepisy celne
Takie same jak w krajach europejskich. Miejscowa waluta, czyli frank XOF, obowiązuje w 8 krajach UEMOA – Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Gospodarczo-Walutowej (Benin, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea Bissau, Mali, Niger, Senegal i Togo) i ich wywóz poza te kraje jest oficjalnie zakazany. W praktyce zakaz dotyczy większych sum, równowartości kilkuset USD. Nie ma możliwości zwrotu podatku VAT.
Meldunek
Posiadacze wiz są zwolnieni z obowiązku meldowania się na policji.
Szczepienia, służba zdrowia
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, potwierdzone wpisem do międzynarodowej książeczki zdrowia (w 2005 r. zanotowano około stu przypadków zachorowań na tę śmiertelną chorobę). Zaleca się szczepienia przeciw zapaleniu opon mózgowych, żółtaczce typu A i B, cholerze, szczepienie Di-Per-Te. W Mali praktycznie przez cały rok zdarzają się przypadki zachorowań na cholerę. Ogniska chorobowe znajdują się na południu kraju (region Sikasso) i na północy (w regionach Segon, Mopti i Timbuktu). Przed podróżą należy zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiologiczną. Ryzyko zachorowania na bilharcjozę jest bardzo duże, z tego powodu kąpiele w zbiornikach wodnych oraz rzekach są odradzane (wiele przypadków zachorowań odnotowano w rejonie zbiorników Banani w kraju Dogonów oraz Sibi niedaleko Bamako – oba miejsca usytuowane są na uczęszczanych szlakach turystycznych). Występuje zagrożenie malarią. Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej, nie pić surowej wody, nie jeść owoców ze skórką. Poziom opieki medycznej w prywatnych gabinetach i klinikach w największych miastach jest zadowalający. Konsultacja lekarska kosztuje od 15 EUR, za pobyt w szpitalu trzeba zapłacić ok. 60 EUR za dobę (do sumy tej trzeba doliczyć koszty lekarstw, badań specjalistycznych i zabiegów). Gorący i suchy klimat, jaki panuje w Mali od września do lutego, jest szczególnie niebezpieczny dla osób z zaburzeniami układu krążenia.
Informacje dla kierowców
Kierowcy obowiązani są do posiadania międzynarodowego prawa jazdy i międzynarodowego ubezpieczenia samochodu.
Bezpieczeństwo
Stanowczo odradza się podróżowanie po północnych rejonach kraju: w tej części Sahary zdarzają się porwania turystów. Za szczególnie niebezpieczny w 2006 r. uznany został region nr 8 ze stolicą regionu – miastem Kidal. W maju 2006 r. wybuchły tam zamieszki wywołane przez siły rebelianckie. Planującym podróże przez pustynię zaleca się korzystanie z usług agencji turystycznych i przemieszczanie się w większych grupach lub korzystanie z połączeń lotniczych (Bamako ma połączenia z miastami na północy kraju, jak Timbuktu, Maneka, Kidal). Bamako uznawane jest za miasto dość bezpieczne. Unikać należy jedynie samotnych wędrówek po mieście, szczególnie po zapadnięciu zmroku. Z powodu częstych przypadków kradzieży dokumentów zalecane jest przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu i noszenie przy sobie kserokopii paszportu.
Podróżowanie po kraju
Niewiele dróg ma nawierzchnię asfaltową. Należy zachować dużą ostrożność podczas jazdy samochodem i unikać podróży po zmroku – stan dróg jest fatalny, ruch drogowy chaotyczny, istnieje duże ryzyko kolizji z nie oświetlonymi pojazdami, pieszymi oraz zwierzętami hodowlanymi.
Przydatne informacje
- Spośród walut wymienialnych najlepiej przywozić euro, które ma stały kurs. Tylko w Bamako i Kayes można posługiwać się kartą VISA.
- Mali jest krajem ciekawym dla turystów. Ma dobrze zorganizowaną bazę hotelową. Ponieważ Mali nie ma dostępu do morza, co jest najbardziej cenioną w Afryce atrakcją, turystyka nastawiona jest na wycieczki objazdowe. Organizatorzy oferują ciekawe wyprawy połączone np. ze zwiedzaniem krainy Dogonów. Ceny usług turystycznych uzależnione są od klasy agencji.
- Istnieje połączenie kolejowe z Dakarem. Jednakże decydując się na podróż tym środkiem lokomocji, pamiętać należy, że tabor jest dość zniszczony, a komfort podróży niski.
- Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Mali podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze (Senegal).
Stolica: Bamako
Waluta: frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF);
1000 XOF = 1,524 EUR; 1 EUR = 656 XOF
Język urzędowy: francuski
Inne języki: bambara, malinke, senufo, sarakole, dogon, arabski
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.