Myanmar
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
REKLAMA
Obywateli polskich obowiązują wizy: pobytowa turystyczna (do 28 dni) lub tranzytowa (do 24 godzin). Można je uzyskać jedynie w placówkach dyplomatyczno-konsularnych Myanmar (najbliższa placówka znajduje się w Berlinie, tel. 0049 30 206 15 710, faks 0049 30 206 49 757). W tranzycie do Myanmar można uzyskać wizę w ambasadzie tego kraju w Bangkoku (patrz: Tajlandia). Czas oczekiwania na wydanie wizy zależy od obciążenia urzędu. Do Myanmar można wjechać tylko przez przejścia graniczne w portach morskich i międzynarodowy port lotniczy Yangon Airport. Lądowe przejścia graniczne są dla turystów zamknięte. Dla dziecka powyżej 7 lat wpisanego do paszportu rodzica wystawiana jest osobna wiza (w paszporcie rodzica są wówczas 2 wizy). Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy. Istnieje obowiązek posiadania biletu powrotnego do kraju macierzystego lub biletu do innego kraju. Nie ma obowiązku wykazania się określoną kwotą pieniędzy na dzień pobytu. W przypadku gdy nie wykupiono wcześniej świadczeń na zorganizowany pobyt turystyczny, obowiązkowa jest wymiana minimum 300 USD na specjalne bony płatnicze (towarowe) przy wjeździe. Przy wyjeździe bony te nie podlegają wymianie. Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi równowartość 10 USD.
Przepisy celne
REKLAMA
Zagraniczne środki płatnicze przekraczające kwotę 2000 USD, biżuteria, sprzęt elektroniczny i fotograficzny muszą być ujęte w deklaracji celnej. Nie ma żadnych ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy, ale nie można przywozić i wywozić kyatów. Można je wymienić jedynie na bony płatnicze (towarowe). Wywóz wizerunków Buddy wymaga uprzedniej zgody władz birmańskich (nie dotyczy to wyrobów rzemieślniczych). Nie ma możliwości zwrotu podatku VAT.
Przywóz walut obcych ograniczony jest do 5000 USD. Czeki podróżne są akceptowane i wymieniane (w celu uniknięcia opłat dodatkowych zalecamy czeki wystawione w USD). Rand południowoafrykański jest akceptowany jako środek płatniczy. Hotele, banki i sklepy przyjmują karty kredytowe.
Przepisy prawne
Mimo że Birma znana jest z nielegalnej produkcji narkotyków, handel nimi lub przemyt są karane bardzo surowo, do kary śmierci włącznie.
Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego. W hotelu turyści muszą wypełnić bardzo szczegółową kartę rejestracyjną.
Ubezpieczenie
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane.
Szczepienia, służba zdrowia
Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne (chyba że upłynęło mniej niż 6 dni od wyjazdu z obszaru dotkniętego epidemią żółtej febry). W związku z zagrożeniem ptasią grypą wskazane są jednak, podobnie jak w całym regionie, szczepienia przeciwgrypowe wg wskazań lekarza. Nie ma formalnych problemów z dostępem do opieki medycznej. Lekarze mówią w języku angielskim. W szpitalu państwowym wizyta u lekarza jest praktycznie bezpłatna (bez lekarstw). Doba w szpitalu kosztuje ok. 40 USD, wizyta u prywatnego lekarza ok. 20 USD.
Informacje dla kierowców
Obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy. Legalnie nie można wypożyczyć samochodu lub innego pojazdu bez kierowcy.
Podróżowanie po kraju
Dostęp do wielu regionów jest ograniczony z powodu niestabilnej i niebezpiecznej sytuacji etnicznej wewnątrz kraju. Niektóre miejsca, atrakcyjne z punktu widzenia turystycznego, można odwiedzać jedynie w zorganizowanych grupach z miejscowym przewodnikiem i po wcześniejszym uzyskaniu zgody Tourism Regulation Departament. Aby uzyskać aktualne informacje, należy skontaktować się z Hotel and Tourist Corporation, 77-91 Sule Pagoda Rd, P.O. Box 559, Yangon, Myanmar. Turyści, którzy zboczą z wytyczonych szlaków turystycznych, narażeni są na zatrzymywanie przez liczne patrole policyjne.
Bezpieczeństwo
Myanmar w zasadzie jest krajem bezpiecznym dla turystów. Nie ma tu szczególnych zagrożeń przestępczością. Niektóre bardziej odległe obszary dotknięte są jednak, w różnym natężeniu, konfliktami na tle etnicznym.
Obyczaje
Niezastosowanie się do zwyczajowo przyjętych norm (ubiór i reguły zachowania w świątyniach oraz miejscach kultu religijnego) może spowodować konflikty z miejscową ludnością. Bardzo niebezpieczne jest podejmowanie dyskusji na tematy społeczno-polityczne, a także zaczepianie birmańskich kobiet przez mężczyzn.
Przydatne informacje
- Telefony komórkowe korzystające z ogólnie dostępnych operatorów sieci nie działają na terenie Birmy. Za korzystanie z telefonów hotelowych pobierane są dość wysokie opłaty.
- Dobrze jest przywieźć ze sobą dolary amerykańskie w mniejszych nominałach. Można je wymienić w autoryzowanych punktach wymiany. Inne waluty (np. euro) są raczej trudno wymienialne. Wymiana czeków podróżnych może być skomplikowana i czasochłonna. Karty kredytowe są akceptowane tylko w niektórych większych hotelach, na lotniskach i w międzynarodowych sklepach.
- Należy unikać rozmów o polityce z przygodnymi osobami.
- Zakupu kamieni szlachetnych i biżuterii należy dokonywać tylko w autoryzowanych punktach sprzedaży mających licencję rządową.
- Dobrze jest przywieźć ze sobą podstawowe leki profilaktyczne (przeziębienie itp.). Większość lekarstw jest dostępna, jednak marka może być odmienna od używanej zazwyczaj.
- Nie powinno się okazywać uczuć w miejscach publicznych (poza trzymaniem za ręce). Nie należy dotykać głowy dorosłego człowieka, gdyż stanowi ona najważniejszą część ciała.
- Wodę należy pić tylko butelkowaną, należy unikać jedzenia z tzw. przewoźnych kuchni ulicznych.
- Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Tajlandii akredytowany jest również w Myanmarze. Polska nie ma w Myanmarze konsula honorowego. Sprawy konsularne dotyczące tego kraju leżą w gestii Konsula RP w Bangkoku (patrz: Tajlandia).
Stolica: w listopadzie 2005 r. podjęto decyzję o przeniesieniu stolicy z Rangunu (Yangon) do odległego o 320 km na północ Nay Pyi Daw
Waluta: kyat (K), 1 K = 100 pia;
1 USD = ok. 6700 K
Język urzędowy: birmański
Inne języki: angielski
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.