REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Myanmar

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

 

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Obywateli polskich obowiązują wizy: pobytowa turystyczna (do 28 dni) lub tranzytowa (do 24 godzin). Można je uzyskać jedynie w placówkach dyplomatyczno-konsularnych Myanmar (najbliższa placówka znajduje się w Berlinie, tel. 0049 30 206 15 710, faks 0049 30 206 49 757). W tranzycie do Myanmar można uzyskać wizę w ambasadzie tego kraju w Bangkoku (patrz: Tajlandia). Czas oczekiwania na wydanie wizy zależy od obciążenia urzędu. Do Myanmar można wjechać tylko przez przejścia graniczne w portach morskich i międzynarodowy port lotniczy Yangon Airport. Lądowe przejścia graniczne są dla turystów zamknięte. Dla dziecka powyżej 7 lat wpisanego do paszportu rodzica wystawiana jest osobna wiza (w paszporcie rodzica są wówczas 2 wizy). Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy. Istnieje obowiązek posiadania biletu powrotnego do kraju macierzystego lub biletu do innego kraju. Nie ma obowiązku wykazania się określoną kwotą pieniędzy na dzień pobytu. W przypadku gdy nie wykupiono wcześniej świadczeń na zorganizowany pobyt turystyczny, obowiązkowa jest wymiana minimum 300 USD na specjalne bony płatnicze (towarowe) przy wjeździe. Przy wyjeździe bony te nie podlegają wymianie. Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi równowartość 10 USD.

Przepisy celne

REKLAMA

Zagraniczne środki płatnicze przekraczające kwotę 2000 USD, biżuteria, sprzęt elektroniczny i fotograficzny muszą być ujęte w deklaracji celnej. Nie ma żadnych ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy, ale nie można przywozić i wywozić kyatów. Można je wymienić jedynie na bony płatnicze (towarowe). Wywóz wizerunków Buddy wymaga uprzedniej zgody władz birmańskich (nie dotyczy to wyrobów rzemieślniczych). Nie ma możliwości zwrotu podatku VAT.

Przywóz walut obcych ograniczony jest do 5000 USD. Czeki podróżne są akceptowane i wymieniane (w celu uniknięcia opłat dodatkowych zalecamy czeki wystawione w USD). Rand południowoafrykański jest akceptowany jako środek płatniczy. Hotele, banki i sklepy przyjmują karty kredytowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy prawne

Mimo że Birma znana jest z nielegalnej produkcji narkotyków, handel nimi lub przemyt są karane bardzo surowo, do kary śmierci włącznie.

Meldunek

Nie ma obowiązku meldunkowego. W hotelu turyści muszą wypełnić bardzo szczegółową kartę rejestracyjną.

Ubezpieczenie

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane.

Szczepienia, służba zdrowia

Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne (chyba że upłynęło mniej niż 6 dni od wyjazdu z obszaru dotkniętego epidemią żółtej febry). W związku z zagrożeniem ptasią grypą wskazane są jednak, podobnie jak w całym regionie, szczepienia przeciwgrypowe wg wskazań lekarza. Nie ma formalnych problemów z dostępem do opieki medycznej. Lekarze mówią w języku angielskim. W szpitalu państwowym wizyta u lekarza jest praktycznie bezpłatna (bez lekarstw). Doba w szpitalu kosztuje ok. 40 USD, wizyta u prywatnego lekarza ok. 20 USD.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy. Legalnie nie można wypożyczyć samochodu lub innego pojazdu bez kierowcy.

Podróżowanie po kraju

Dostęp do wielu regionów jest ograniczony z powodu niestabilnej i niebezpiecznej sytuacji etnicznej wewnątrz kraju. Niektóre miejsca, atrakcyjne z punktu widzenia turystycznego, można odwiedzać jedynie w zorganizowanych grupach z miejscowym przewodnikiem i po wcześniejszym uzyskaniu zgody Tourism Regulation Departament. Aby uzyskać aktualne informacje, należy skontaktować się z Hotel and Tourist Corporation, 77-91 Sule Pagoda Rd, P.O. Box 559, Yangon, Myanmar. Turyści, którzy zboczą z wytyczonych szlaków turystycznych, narażeni są na zatrzymywanie przez liczne patrole policyjne.

Bezpieczeństwo

Myanmar w zasadzie jest krajem bezpiecznym dla turystów. Nie ma tu szczególnych zagrożeń przestępczością. Niektóre bardziej odległe obszary dotknięte są jednak, w różnym natężeniu, konfliktami na tle etnicznym.

Obyczaje

Niezastosowanie się do zwyczajowo przyjętych norm (ubiór i reguły zachowania w świątyniach oraz miejscach kultu religijnego) może spowodować konflikty z miejscową ludnością. Bardzo niebezpieczne jest podejmowanie dyskusji na tematy społeczno-polityczne, a także zaczepianie birmańskich kobiet przez mężczyzn.

Przydatne informacje

  • Telefony komórkowe korzystające z ogólnie dostępnych operatorów sieci nie działają na terenie Birmy. Za korzystanie z telefonów hotelowych pobierane są dość wysokie opłaty.
  • Dobrze jest przywieźć ze sobą dolary amerykańskie w mniejszych nominałach. Można je wymienić w autoryzowanych punktach wymiany. Inne waluty (np. euro) są raczej trudno wymienialne. Wymiana czeków podróżnych może być skomplikowana i czasochłonna. Karty kredytowe są akceptowane tylko w niektórych większych hotelach, na lotniskach i w międzynarodowych sklepach.
  • Należy unikać rozmów o polityce z przygodnymi osobami.
  • Zakupu kamieni szlachetnych i biżuterii należy dokonywać tylko w autoryzowanych punktach sprzedaży mających licencję rządową.
  • Dobrze jest przywieźć ze sobą podstawowe leki profilaktyczne (przeziębienie itp.). Większość lekarstw jest dostępna, jednak marka może być odmienna od używanej zazwyczaj.
  • Nie powinno się okazywać uczuć w miejscach publicznych (poza trzymaniem za ręce). Nie należy dotykać głowy dorosłego człowieka, gdyż stanowi ona najważniejszą część ciała.
  • Wodę należy pić tylko butelkowaną, należy unikać jedzenia z tzw. przewoźnych kuchni ulicznych.
  • Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Tajlandii akredytowany jest również w Myanmarze. Polska nie ma w Myanmarze konsula honorowego. Sprawy konsularne dotyczące tego kraju leżą w gestii Konsula RP w Bangkoku (patrz: Tajlandia).

Stolica: w listopadzie 2005 r. podjęto decyzję o przeniesieniu stolicy z Rangunu (Yangon) do odległego o 320 km na północ Nay Pyi Daw
Waluta: kyat (K), 1 K = 100 pia;
1 USD = ok. 6700 K
Język urzędowy: birmański
Inne języki: angielski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

REKLAMA

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA