REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

 

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Obywatele RP mają obowiązek posiadania wiz uprawniających do wjazdu i pobytu. W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego Jordanii. Najbliższa placówka jordańska akredytowana na Polskę znajduje się w Berlinie. Obywatele polscy mogą otrzymać jednokrotne wizy na międzynarodowych przejściach granicznych, z wyjątkiem przejścia granicznego na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Wizy są wydawane na okres jednego miesiąca, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy. Opłata wynosi 10 JOD (ok. 14 USD). Na lądowych przejściach granicznych obowiązuje opłata wjazdowa, której wysokość wynosi obecnie 5 JOD. Z opłaty tej zwolnieni są wyłącznie dyplomaci akredytowani w Jordanii. Nie wymaga się określonego terminu ważności paszportu przy wjeździe. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani posiadania określonej kwoty pieniędzy na czas pobytu. Turyści przyjeżdżający do Jordanii przez Syrię i powracający przez ten kraj powinni wcześniej uzyskać co najmniej dwukrotną wizę syryjską, gdyż Ambasada Syrii w Ammanie wydaje wizy tylko tym obcokrajowcom, którzy mają jordańskie roczne wizy pobytowe. Posiadanie w paszporcie jakichkolwiek pieczątek lub wiz izraelskich, stempli kontroli granicznych jordańskich lub egipskich na przejściach z Izraelem, a także przedmiotów pochodzenia izraelskiego (np. biletów autobusowych) uniemożliwi wjazd do Syrii, co szczególnie odnosi się do turystów podróżujących samochodami. Zaleca się, aby osoba dorosła samotnie podróżująca z dzieckiem miała dokumenty poświadczające jej prawo do opieki nad nim.

Przepisy celne

Obowiązuje zakaz wwozu pontonów gumowych. Pozostałe restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Przepisy prawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakazany jest handel narkotykami i ich posiadanie. Za łamanie tych przepisów grozi kara do kilkunastu lat więzienia.

Meldunek

Istnieje obowiązek meldunkowy. Obcokrajowiec, który nie zatrzymał się w hotelu, powinien w ciągu 2 tygodni od daty wjazdu zgłosić się na komendę policji.

Ubezpieczenie

Polskie polisy ubezpieczeniowe nie są uznawane. Wymagane jest ubezpieczenie OC.

Szczepienia, służba zdrowia

Szczepienia nie są obowiązkowe. Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Istnieje jednak ryzyko zatruć pokarmowych oraz zakażenia amebą. Należy dokładnie płukać owoce i warzywa oraz unikać spożywania posiłków w restauracjach i barach o wątpliwym standardzie. Opieka medyczna w miastach, zwłaszcza w Ammanie, jest na wysokim poziomie. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 JOD, a pobytu w szpitalu od 8 do 60 JOD dziennie. Opłaty za wszystkie usługi medyczne i zastosowane leki są naliczane oddzielnie. Osoby, które zamierzają przebywać w Jordanii dłużej niż 3 miesiące, muszą na miejscu wykonać badania lekarskie. Z uwagi na bardzo wysokie temperatury, szczególnie latem (powyżej 40oC), zaleca się stosowanie kremów ochronnych oraz picie dużej ilości płynów.

Informacje dla kierowców

W zasadzie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, choć przy pobytach krótkoterminowych akceptowane jest również polskie. Samochód należy prowadzić z zachowaniem należytej ostrożności, szczególnie nocą, kiedy dochodzi do częstych wypadków, głównie z uwagi na zły stan techniczny pojazdów (brak sprawnych świateł pozycyjnych i stopu) i lokalnych dróg, a także nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez miejscowych kierowców (niewłączanie kierunkowskazów, nagłe zajeżdżanie drogi). Zgodnie z miejscowym prawem kierowca jest zawsze winny w przypadku kolizji z pieszym: grozi mu więzienie, obciążany jest kosztami leczenia ofiary oraz płaci poszkodowanemu rekompensatę za doznane szkody.

Podróżowanie po kraju

Nie ma formalnych ograniczeń. Należy jednak unikać przemieszczania się w strefach przygranicznych, zwłaszcza z Irakiem i Izraelem. Niewskazane jest podróżowanie w pojedynkę autostopem – dotyczy to szczególnie kobiet.

Bezpieczeństwo

REKLAMA

Z uwagi na sytuację w regionie Jordania należy do krajów szczególnie narażonych na ataki terrorystyczne. Od 2001 r. odnotowano wiele tego typu ataków, a wiele innych zostało udaremnionych przez miejscowe siły bezpieczeństwa. 9 listopada 2005 r. w zamachach na trzy hotele w Ammanie zginęło 60 osób, a prawie 100 zostało rannych. 4 września 2006 r. w zamachu w centrum Ammanu zginął turysta brytyjski, a kilku innych zostało rannych. Sytuacja w krajach sąsiednich, zwłaszcza na terytoriach palestyńskich, ma duży wpływ na opinię publiczną w Jordanii. Wydarzenia w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu często prowokują zamieszki i demonstracje, także w miejscowych obozach uchodźców palestyńskich, na uczelniach i w centrach miast.

Chociaż Jordania należy do krajów bezpiecznych i przyjaznych dla turystów, zaleca się omijanie obozów uchodźców oraz zachowywanie się w sposób niewyzywający w okolicach meczetów, szczególnie podczas zgromadzeń na piątkową modlitwę. Ryzyko kradzieży, przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności, jest niewielkie. Miejscem, w którym najczęściej po zmierzchu dochodzi do drobnych kradzieży i napadów (wyrywanie cudzoziemkom torebek), jest centrum Ammanu (Old City).

Religia, obyczaje

Islam jest religią państwową. Jakiekolwiek działania zmierzające do nawrócenia muzułmanina na inną wiarę są prawnie zakazane. Szczególną uwagę należy zwracać na przestrzeganie miejscowych norm zachowania w miejscach publicznych. Dotyczy to przede wszystkim szacunku dla obyczajów i muzułmańskich norm religijnych oraz stosunku do kobiet. Niedopuszczalne jest np. publiczne całowanie się lub pokazywanie się w zbyt skąpym stroju, zwłaszcza w sąsiedztwie meczetów. W miesiącu postu (ramadan) należy unikać spożywania posiłków i palenia tytoniu w miejscach publicznych.

Przydatne informacje:

• Walutę można wymieniać w kantorach lub w bankach.

• Urzędy publiczne są czynne w godzinach 8.00–15.00, a sklepy w godzinach 8.00–22.00.

• Dniem wolnym od pracy jest piątek (w instytucjach państwowych także sobota).

Stolica: Amman
Waluta: dinar jordański (JOD), 1 JOD = 1000 filsów;1 USD = 0,7 JOD
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski

Źródło: MSZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA