Liban
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
REKLAMA
Obywatele polscy udający się do Libanu w celach turystycznych otrzymują na granicy 1-miesięczną bezpłatną wizę pobytową, którą można bez problemu przedłużyć na okres do 3 miesięcy. Istnieje możliwość otrzymania wizy zbiorowej dla grupy powyżej 8 osób (grupy turystyczne, sportowcy) po wcześniejszym otrzymaniu zgody Süreté Générale. Przy składaniu aplikacji wizowej w Ambasadzie Libanu w Warszawie należy przedstawić rezerwację hotelową lub zaproszenie od obywatela Libanu. Wizę do pracy można uzyskać tylko w Ambasadzie Libanu w Warszawie po wcześniejszym otrzymaniu zgody libańskiego Ministerstwa Pracy. Trudności w uzyskaniu wizy mogą mieć kobiety, które wcześniej pracowały w Libanie jako artystki i masażystki. Są one zobowiązane uzyskać zgodę Dyrekcji Generalnej Urzędu Bezpieczeństwa na wjazd. Przy wjeździe turyści wypełniają karty przekroczenia granicy z danymi osobowymi. Szczególnie ważne jest, aby podany adres pobytu w Libanie był zgodny z rzeczywistym, w przypadku zmiany miejsca pobytu należy niezwłocznie powiadomić o tym Dyrekcję Generalną Urzędu Bezpieczeństwa. W przeciwnym razie służby graniczne mają prawo do deportacji lub zatrzymania do wyjaśnienia. Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu.
Przepisy celne
Nie ma ograniczeń w wwozie, wymianie i wywozie pieniędzy. Libańskie prawo celne jest liberalne, trzeba jednak pamiętać, że nie wolno wwozić ani wywozić bez specjalnych zezwoleń broni palnej. Opuszczając Liban samolotem nie wolno posiadać w bagażu szklanych pojemników z oliwą z oliwek, oprócz specjalnie opakowanych w dodatkowe pudełka. Inne przepisy celne nie odbiegają od standardowych. Obcokrajowiec przy wyjeździe z Libanu ma możliwość uzyskania zwrotu 10-procentowego podatku VAT za towary kupione w Libanie o wartości powyżej 200 USD i po przedstawieniu specjalnej faktury VAT. Na granicy urzędy celne pobierają kwotę gwarancyjną w wysokości 3500 USD od samochodu osobowego i 750 USD od motocykla. Kwota ta jest w całości zwracana właścicielowi przez ten sam urząd celny przy wyjeździe pod warunkiem bezwypadkowej jazdy na terenie Libanu. Osoby posiadające międzynarodową książeczkę samochodową zwolnione są od tej opłaty.
Przepisy prawne
Posiadanie i handel narkotykami są surowo karane.
Ubezpieczenie
Polisy polskich firm ubezpieczeniowych nie są honorowane.
Szczepienia, służba zdrowia
W Libanie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie ma obowiązku szczepień. Woda z wodociągów miejskich nie nadaje się do picia. Zalecane jest spożywanie wody po przegotowaniu bądź wody mineralnej. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy, jednak wiąże się ze stosunkowo wysokimi opłatami. Koszt wizyty lekarskiej wynosi około 50 USD (bez badań uzupełniających). Doba w szpitalu kosztuje od 150 do 200 USD. Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.
Informacje dla kierowców
Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, polskie prawo jazdy jest honorowane przez 3 miesiące od wjazdu. Istnieje obowiązek ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej.
Podróżowanie po kraju
Generalnie nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, ale należy zachować szczególną ostrożność w strefie graniczącej z Izraelem. Wejście na teren obozów, gdzie mieszkają uchodźcy palestyńscy jest nie wskazane ze względów bezpieczeństwa i wymaga zgody miejscowych władz.
Bezpieczeństwo w kraju
Nie występują zagrożenia przestępczością, zdarzają się sporadyczne wypadki okradania cudzoziemców. Należy ograniczyć poruszanie się po terenach zamieszkałych przez radykalne społeczności muzułmańskie.
Religia, obyczaje
Z uwagi na różnorodność religijną nie obowiązują jednolite normy zwyczajowe.
Święta
Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są soboty i niedziele. W rejonach, gdzie przeważa ludność muzułmańska dniem wolnym jest piątek.
Przydatne informacje
Praktycznie wszędzie można dokonywać transakcji w dolarach amerykańskich.
Stolica: Bejrut
Waluta: funt libański (LL) 1 LL = 100 piastrów
Język urzędowy: arabski
Inne języki: francuski, angielski
Uwaga: Z uwagi na niestabilną sytuację polityczną na Bliskim Wschodzie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca turystom udającym się do Libanu zapoznanie się przed podróżą z aktualną sytuacją w tym kraju.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA