REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczna podróż autokarem

Aneta Piorun
autobus
autobus

REKLAMA

REKLAMA

Zanim wybierzesz się w podróż autokarem sprawdź, czy firma przewozowa zachowała wszelkie środki ostrożności i dostosowała się do obowiązujących przepisów.

Przed wyjazdem oceń sprawność psychofizyczną kierowcy oraz stan techniczny autobusu. Jeśli nie jesteś tego w stanie zrobić, poproś o pomoc funkcjonariuszy policji. Ważne jednak, abyś zadzwonił do nich z wyprzedzeniem przynajmniej jednego dnia. Szczególnie w okresie wakacyjnym policja wykonuje wiele takich kontroli. Policjanci oprócz stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego pojazdu sprawdzą także, czy kierowca ma swojego zmiennika. W trakcie jazdy nie bądź obojętny na wykroczenia, jakich dopuszcza się kierowca. Jeśli złamie przepisy drogowe, po prostu zwróć mu na to uwagę. W końcu ryzykuje życie zarówno Twoje jaki i innych podróżnych. W trakcie postojów nie oddalaj się znacznie od autokaru, w pewnym zamieszaniu pilot wycieczki czy kierowca może nie zauważyć Twojej nieobecności i odjechać bez Ciebie.

REKLAMA

Zobacz również: Jak pokonywać zakręty na bardzo krętej drodze?

Uwaga na swój bagaż i pieniądze

REKLAMA

Zachowuj szczególną ostrożność na dworcach autobusowych, gdzie przeważnie panuje tłok. Człowiek w tumie staje się łatwą ofiarą dla kieszonkowców. W trakcie podróży nie zostawiaj bagażu bez opieki – a zwłaszcza swojego bagażu podręcznego, w którym trzymasz pieniądze i dokumenty. Torebki, podręczne plecaki staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.

W trakcie podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Jeżeli jednak masz już przy sobie większą kwotę pieniędzy, staraj się nie trzymać jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty. Zasada ta dotyczy również cennych przedmiotów, czeków podróżnych i dokumentów. Staraj się nie spać w podróży. Twój sen będzie tylko prowokował złodziei do kradzieży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak ustawić fotel kierowcy?

Nie przyjmuj poczęstunków od przypadkowo poznanych osób. Bądź nieufny w stosunku do nieznanych Ci osób, a szczególnie jeśli podróżujesz sam. Nie zawieraj lepiej przygodnych znajomości. Zachowaj ostrożność w stosunku do szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy, korzystnych ofert handlowych, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach itp.

Jeśli zostaniesz okradziony pamiętaj, aby zgłosić ten fakt w najbliższej jednostce policji.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji http://www.mswia.gov.pl/

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym w centrum Warszawy. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA