REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczna podróż autokarem

Aneta Piorun
autobus
autobus

REKLAMA

REKLAMA

Zanim wybierzesz się w podróż autokarem sprawdź, czy firma przewozowa zachowała wszelkie środki ostrożności i dostosowała się do obowiązujących przepisów.

Przed wyjazdem oceń sprawność psychofizyczną kierowcy oraz stan techniczny autobusu. Jeśli nie jesteś tego w stanie zrobić, poproś o pomoc funkcjonariuszy policji. Ważne jednak, abyś zadzwonił do nich z wyprzedzeniem przynajmniej jednego dnia. Szczególnie w okresie wakacyjnym policja wykonuje wiele takich kontroli. Policjanci oprócz stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego pojazdu sprawdzą także, czy kierowca ma swojego zmiennika. W trakcie jazdy nie bądź obojętny na wykroczenia, jakich dopuszcza się kierowca. Jeśli złamie przepisy drogowe, po prostu zwróć mu na to uwagę. W końcu ryzykuje życie zarówno Twoje jaki i innych podróżnych. W trakcie postojów nie oddalaj się znacznie od autokaru, w pewnym zamieszaniu pilot wycieczki czy kierowca może nie zauważyć Twojej nieobecności i odjechać bez Ciebie.

REKLAMA

Zobacz również: Jak pokonywać zakręty na bardzo krętej drodze?

Uwaga na swój bagaż i pieniądze

REKLAMA

Zachowuj szczególną ostrożność na dworcach autobusowych, gdzie przeważnie panuje tłok. Człowiek w tumie staje się łatwą ofiarą dla kieszonkowców. W trakcie podróży nie zostawiaj bagażu bez opieki – a zwłaszcza swojego bagażu podręcznego, w którym trzymasz pieniądze i dokumenty. Torebki, podręczne plecaki staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.

W trakcie podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Jeżeli jednak masz już przy sobie większą kwotę pieniędzy, staraj się nie trzymać jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty. Zasada ta dotyczy również cennych przedmiotów, czeków podróżnych i dokumentów. Staraj się nie spać w podróży. Twój sen będzie tylko prowokował złodziei do kradzieży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak ustawić fotel kierowcy?

Nie przyjmuj poczęstunków od przypadkowo poznanych osób. Bądź nieufny w stosunku do nieznanych Ci osób, a szczególnie jeśli podróżujesz sam. Nie zawieraj lepiej przygodnych znajomości. Zachowaj ostrożność w stosunku do szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy, korzystnych ofert handlowych, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach itp.

Jeśli zostaniesz okradziony pamiętaj, aby zgłosić ten fakt w najbliższej jednostce policji.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji http://www.mswia.gov.pl/

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA