REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczna podróż autokarem

Aneta Piorun

REKLAMA

REKLAMA

Zanim wybierzesz się w podróż autokarem sprawdź, czy firma przewozowa zachowała wszelkie środki ostrożności i dostosowała się do obowiązujących przepisów.

Przed wyjazdem oceń sprawność psychofizyczną kierowcy oraz stan techniczny autobusu. Jeśli nie jesteś tego w stanie zrobić, poproś o pomoc funkcjonariuszy policji. Ważne jednak, abyś zadzwonił do nich z wyprzedzeniem przynajmniej jednego dnia. Szczególnie w okresie wakacyjnym policja wykonuje wiele takich kontroli. Policjanci oprócz stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego pojazdu sprawdzą także, czy kierowca ma swojego zmiennika. W trakcie jazdy nie bądź obojętny na wykroczenia, jakich dopuszcza się kierowca. Jeśli złamie przepisy drogowe, po prostu zwróć mu na to uwagę. W końcu ryzykuje życie zarówno Twoje jaki i innych podróżnych. W trakcie postojów nie oddalaj się znacznie od autokaru, w pewnym zamieszaniu pilot wycieczki czy kierowca może nie zauważyć Twojej nieobecności i odjechać bez Ciebie.

REKLAMA

Zobacz również: Jak pokonywać zakręty na bardzo krętej drodze?

Uwaga na swój bagaż i pieniądze

REKLAMA

Zachowuj szczególną ostrożność na dworcach autobusowych, gdzie przeważnie panuje tłok. Człowiek w tumie staje się łatwą ofiarą dla kieszonkowców. W trakcie podróży nie zostawiaj bagażu bez opieki – a zwłaszcza swojego bagażu podręcznego, w którym trzymasz pieniądze i dokumenty. Torebki, podręczne plecaki staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.

W trakcie podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Jeżeli jednak masz już przy sobie większą kwotę pieniędzy, staraj się nie trzymać jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty. Zasada ta dotyczy również cennych przedmiotów, czeków podróżnych i dokumentów. Staraj się nie spać w podróży. Twój sen będzie tylko prowokował złodziei do kradzieży.

Zobacz również: Jak ustawić fotel kierowcy?

Nie przyjmuj poczęstunków od przypadkowo poznanych osób. Bądź nieufny w stosunku do nieznanych Ci osób, a szczególnie jeśli podróżujesz sam. Nie zawieraj lepiej przygodnych znajomości. Zachowaj ostrożność w stosunku do szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy, korzystnych ofert handlowych, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach itp.

Jeśli zostaniesz okradziony pamiętaj, aby zgłosić ten fakt w najbliższej jednostce policji.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji http://www.mswia.gov.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    REKLAMA

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

    REKLAMA