REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jacy kierowcy zabierają autostopowiczów?

Paulina Samoraj
Podróż poprzez serwis BlaBlaCar to dobry sposób na dotarcie do celu
Podróż poprzez serwis BlaBlaCar to dobry sposób na dotarcie do celu
BlaBlaCar.pl

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej można znaleźć w Internecie ogłoszenia od kierowców którzy są w stanie za niewielką opłatą przewozić nieznane im osoby. Czy jest to zatem dla nich opłacalne i bezpieczne? Jacy oni są?

W dobie panującego kryzysu ludzie szukają wszelkich sposobności na oszczędzanie, dlatego też ostatnimi czasy zwiększyła się znacznie liczba zwolenników ,, sharing economy”. Jest to bardzo opłacalny sposób transportu . Kierowca za pośrednictwem Internetu szuka nieznajomych pasażerów. Według badań wynika, że ludzie z takich właśnie społeczności internetowych cieszą się bardzo dużym zaufaniem. Znacznie większym niż u świeżo poznanych osób „na żywo”. Ich liczba co weekend wynosi blisko aż 10 tysięcy- a to dane z jednego serwisu internetowego. Po każdej odbytej w ten sposób trasie zarówno pasażer jak i kierowca wystawia oceny i opinie. Wpływa to na ich wiarygodność. Serwis internetowy umożliwia automatyczne wyliczenie kosztów przejazdu. Cena podana przez właściciela samochodu nie podlega negocjacji i nie ulega zmianie, dzięki czemu pasażer może zaplanować sobie podróż oraz wydatki z nią związane. Natomiast kierowca nie ponosi żadnych strat ale też nic ponad to nie zyskuje.

REKLAMA

Zobacz też: Podróż przez BlaBlaCar, jak to działa?

Co zatem ich kieruje?

Kierowcy , którzy goszczą w swoich samochodach obcych ludzi charakteryzują się kilkoma wspólnymi motywami i cechami. Głównym tego czynnikiem są oczywiście pieniądze. Według danych w Polsce oszczędzają oni, sumując, około miliona złotych miesięcznie. Natomiast w Europie łączna kwota wszystkich zaoszczędzonych pieniędzy wynosi blisko 250 milionów euro. Pasażerowie w Polsce za to przebywają miesięcznie średnio 1,6 miliona kilometrów. W Europie łączna ilość przebytych kilometrów wynosi 3 miliardy.

Zobacz też: Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

,,Sharing economy" coraz bardziej popularne w Polsce

Ponad to wielu kierowców jak i pasażerów wykazuje się otwartością, gadatliwością i życzliwością. Wynika to z opinii i ocen zamieszczonych na stronie internetowej zajmującej się tym. W ten sposób mogą spędzić podróż w miłym towarzystwie, a przy tym nie być w niej osamotnionym. Zatem można powiedzieć, że zanika obraz stereotypowego Polaka , który wiecznie tylko narzeka i wszystko krytykuje.
Nie tylko mężczyźni decydują się na taką formę przejazdu. Zaskakujący jest fakt, że wielu kierowców, bo ponad 42%, to kobiety, a ich liczba stale rośnie. Zdobywają nawet lepsze noty w tej kategorii od pasażerów niż mężczyźni. Jeżeli chodzi o wiek właścicieli pojazdów to mieści się on w przedziale 25-40 lat, czyli jest to 45% użytkowników. Na taki środek transportu decydują się w głównej mierze osoby młode. Najliczniejsza grupa wiekowa pasażerów to od 18 do 25 lat i stanowią 48%. Drugą zaś jest przedział wiekowy 26-40 lat (42%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Wspólna podróż przez internet

Podsumowanie

Moda na „sharing economy” z dnia na dzień stale rośnie. Ludzie otwierają się na nowe możliwości. Ten stosunkowo nowy trend, który odniósł znaczący sukces na zachodzie, ma szanse wybić się także i w Polsce. Można zaobserwować duży wzrost zainteresowania tym tematem szczególnie u osób młodych. Dla nich jest to idealne rozwianie. Przy niewielkich nakładach mają okazje udać się w wiele podróży oraz poznać ciekawe osoby.

Źródło: Materiały prasowe BlaBlaCar.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

REKLAMA