Czy wiesz jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży auta?
REKLAMA
REKLAMA
Nazwiska i adresy stron umowy oraz rodzaj dokumentu potwierdzającego tożsamość obu stron oraz numer tego dokumentu. Może to być dowód osobisty, paszport albo np. karta stałego pobytu.
REKLAMA
Opis przedmiotu umowy, czyli samochodu, który sprzedajemy/kupujemy. Tu powinny się znaleźć: marka, model, typ, numer rejestracyjny, numer nadwozia, rok produkcji.
Warunki sprzedaży, czyli przede wszystkim cena, a także sposób płatności. Można zaznaczyć, że sprzedający kwituje otrzymanie zapłaty np. w gotówce.
Zwyczajowe oświadczenia: „Sprzedający oświadcza, że pojazd stanowi jego wyłączną własność i jest wolny od wad prawnych oraz obciążeń na rzecz osób trzecich” oraz o tym, że kupujący pokrywa podatek od czynności cywilno-prawnych. Co prawda te rzeczy określają przepisy, jednak zazwyczaj umieszcza się je w umowie.
Zobacz też: Czy wiesz na co zwrócić uwagę przy kupnie używanego samochodu?
REKLAMA
I jeszcze rzeczy, które wpisać warto, a które chronią interesy obu stron. Są to np. stan licznika, deklaracja sprzedającego o bezwypadkowości, opis ewentualnych uszkodzeń nadwozia, znanych usterek samochodu, a nawet opis kluczyków (czy są oryginalne?) i ich ilość.
Jeszcze drobiazg: data i godzina przekazania pojazdu kupującemu. Może być przydatne w przypadku wezwania do zapłaty mandatu ze zdjęciem z fotoradaru, które przyszłoby do sprzedającego po sprzedaży auta.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.