REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legendarni kierowcy: Sobiesław Zasada

Sobiesław Zasada
Sobiesław Zasada

REKLAMA

REKLAMA

Sobiesław Zasada to jeden z najbardziej znanych na świecie polski kierowca rajdowy oraz trzykrotny mistrz Europy.

Zasada urodził się w 1930 roku w Dąbrowie Górniczej. Karierę sportową rozpoczął już jako młody chłopak od rzutu oszczepem. Szybko jednak porzucił oszczep na konto rajdów samochodowych. Samochody stały się jego pasją. Debiutował w roku 1966. W sumie w karierze zdobył trzykrotne Mistrzostwo Europy. Natomiast w rajdach w latach 1968, 1969, 1972 uzyskał tytuły wicemistrza Europy. Jest jedenastokrotnym rajdowym mistrzem Polski oraz zwycięzcą 148 rajdów samochodowych. Dla Zasady znaczące były rajdy zagraniczne. W roku 1970 zdobył 8 miejsce w maratonie Londyn-Meksyk w samochodzie Ford Eskort. W roku 1977 brał udział w rajdzie Londyn-Sydney samochodem Porsche 911. Drugie miejsce zdobył także w rajdzie dookoła Ameryki Południowej za kierownicą Mercedesa 450 SLC. Zasada brał również udział w rajdach samochodowych nie tylko jako kierowca, lecz także jako pilot. Ostatni raz brał udział w rajdzie Safari w roku 1997, mając wówczas 67 lat. W rajdzie tym zdobył drugie miejsce.

REKLAMA

Zobacz też: Historia Diesla w pigułce

Zasada był kierowcą fabrycznym teamów Stey-Pucha, BMW, Porsche i Mercedesa. Jeździł przede wszystkim samochodami marki Mini Cooper, Steyr-Puchem 650 TR, Lancią Fulvią, BMW 2002, Alpinie A110 oraz BMW 700. Jest nie tylko zapalonym rajdowcem, lecz także biznesmenem. W 1977 roku założył firmę Alpinie, produkującą wówczas zamki błyskawiczne do aut. Od  1990 r. produkowane są tam także modele samochodów osobowych z nadwoziem kabriolet marki Mercedes Benz dla dzieci z napędem mechanicznym bądź elektrycznym. Jest on także właścicielem firmy HSK Data, produkującej m.in. rozdzielacze filtrujące do komputerów. Sobiesław Zasada utworzył także firmę ,,Zasada”, która zajmuje się kontrolą ciężarówek i autobusów. 

Zobacz też: Historia Skody w Rajdzie Monte Carlo

Jest on również autorem wielu publikacji dotyczących szybkiej techniki jazdy, laureatem wielu nagród, wśród nich nagroda Kisiela, a także odznaczeń, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski z rąk Prezydenta RP - Aleksandra Kwaśniewskiego. Pierwsza książka, ,,Samochód, Rajd, Przygoda” ukazała się w 1970 roku ostatnia zaś ,,Szerokiej drogi. Doskonalenie techniki jazdy” ukazała się w 2009 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziś Sobiesław Zasada ma 82 lata i mimo, że nie bierze już udziału w rajdach samochodowych, nadal związany jest z motoryzacją.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA