Czy można amortyzować samochód zabytkowy?
REKLAMA
REKLAMA
Tak, zakupiony na potrzeby prowadzonej działalności samochód zabytkowy może Pan zaliczyć do środków trwałych i go amortyzować.
REKLAMA
Nabyty przez Pana samochód zabytkowy spełnia wszystkie wymagane przez przepisy updof warunki do uznania go za środek trwały. Pana wątpliwości, co do możliwości amortyzacji samochodu zabytkowego, z całą pewnością wynikają z brzmienia art. 22c pkt 3 updof. Na jego podstawie amortyzacji nie podlegają dzieła sztuki i eksponaty muzealne. Przepisy updof nie definiują jednak pojęć „dzieło sztuki", czy „eksponat muzealny". Brak również definicji tych pojęć w innych aktach prawnych. Wobec braku ustawowej definicji należy się oprzeć na potocznym znaczeniu tych pojęć.
Zobacz też: Jak zarejestrować auto zabytkowe kupione za granicą?
W rozumieniu słownikowym „dzieło sztuki" oznacza obraz, rzeźbę itp. mające wartość artystyczną (źródło: www.sjp.pwn.pl). Samochód zabytkowy z całą pewnością nie jest dziełem sztuki. Z kolei „eksponat" oznacza przedmiot wystawiony do oglądania w muzeum lub na wystawie (źródło: www.sjp.pwn.pl). Zatem eksponatem muzealnym w potocznym znaczeniu jest przedmiot znajdujący się w zasobach muzealnych i stanowiący element ekspozycji muzeum. Z pytania nie wynika, żeby samochód, który zamierza Pan nabyć, znajdował się w zbiorach muzeum. Nie jest zatem eksponatem muzealnym.
Zobacz też: Formalności przy zakupie auta zabytkowego
W związku z tym, samochód zabytkowy, który zamierza Pan nabyć na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, może Pan uznać za środek trwały i go amortyzować. Prawidłowość takiego postępowania potwierdzają również organy podatkowe (patrz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 września 2009 r., sygn. IPPB1/415-520/09-2/AM).
PODSTAWA PRAWNA: art. 22a ust. 1, art. 22c pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251
REKLAMA
REKLAMA