REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozważne korzystanie z telefonu w samochodzie: nowa akcja

Subskrybuj nas na Youtube
Rozmowa telefoniczna podczas jazdy samochodem./ Fot. Fotolia
Rozmowa telefoniczna podczas jazdy samochodem./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy jest zabronione bowiem zwiększa ryzyko wypadku. Aby uzmysłowić to ryzyko kierowcom, zorganizowano specjalną akcję „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie! ostrzegającą o potencjalnych zagrożeniach wynikających z używania telefonu komórkowego w trakcie jazdy.

Rozmowa przez telefon w samochodzie

REKLAMA

„Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” – pod takim hasłem Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM S.A.) rozpoczyna kampanię edukacyjną dotyczącą rozważnego korzystania ze smartfonów podczas jazdy samochodem. Celem akcji jest zwiększenie świadomości kierowców w kwestii użytkowania telefonów komórkowych w sposób zgodny z przepisami Kodeksu Drogowego i minimalizujący niekorzystny wpływ skutków tej czynności na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Kampanię wspiera Małopolska Komenda Wojewódzka Policji.

REKLAMA

Jak wynika z przeprowadzonych badań*, czterech na pięciu kierowców, którzy spowodowali zagrożenie na drodze w wyniku korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy, nie zauważyło innego pojazdu. Ponad połowa z nich rozmawia przez telefon, trzymając słuchawkę w ręce. Natomiast co piąty kierowca, który spowodował niebezpieczną sytuację na drodze korzystając w tym czasie z telefonu, nie zauważył pieszego. 66 procent z nich pisze i odczytuje SMS-y kierując pojazdem.

Ponadto 6 na 10 kierowców uważa, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest niezgodne z przepisami Kodeksu Drogowego, tymczasem blisko 70 procent z nich rozmawia przez telefon trzymając słuchawkę w dłoni. Natomiast 8 na 10 kierowców uważa, że używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu jest niebezpieczne, przy czym ponad połowa z nich rozmawia w trakcie jazdy trzymając telefon w ręce, a co piąty pisze i odczytuje SMS-y.

Mandaty za rozmowę przez telefon w czasie jazdy

REKLAMA

Tymczasem statystyki Komendy Głównej Policji wskazują, iż z każdym rokiem wzrasta liczba wystawionych mandatów dla kierowców za niewłaściwe korzystanie z telefonu podczas jazdy. W 2013 roku za to wykroczenie ukaranych zostało prawie 90 tys. kierujących, a w okresie od stycznia do lipca tego roku aż 70 tys. 200 zł mandatu i 5 punktów karnych za nieprawidłowe korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu nie sprawia jednak, iż kierowcy rezygnują z tej czynności - jak pokazują badania*, zaledwie jeden procent kierowców przestało korzystać z telefonów komórkowych podczas jazdy po otrzymaniu za to mandatu.

– Przepisy Kodeksu Drogowego jednoznacznie wskazują, w jaki sposób nie wolno korzystać z telefonu podczas jazdy - mianowicie zakazują kierującemu pojazdem używania telefonu w sposób wymagający trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Można natomiast użytkować telefon prowadząc samochód wówczas, kiedy czynność ta nie wymaga trzymania telefonu w dłoni np. korzystając z nawigacji w telefonie, kiedy jest on umieszczony w specjalnym uchwycie, czy rozmawiając przy użyciu zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego. W każdym przypadku należy pamiętać jednak o zachowaniu ostrożności i rozsądku – mówi podinsp. Krzysztof Lis, Komendant Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że większość kierowców jest świadoma skutków nieprawidłowego użytkowania telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Jednak ani ta wiedza, ani doświadczenie niebezpiecznych sytuacji na drodze, czy nawet otrzymanie mandatu nie powodują u kierowców zmiany niewłaściwych zachowań. Skłoniło nas to do podjęcia działań służących edukacji w zakresie rozważnego, zgodnego z przepisami Kodeksu Drogowego korzystania z telefonów w trakcie podróży samochodem – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Z myślą o kierowcach, pasażerach i osobach z ich otoczenia SAM S.A. przy współpracy z policją opracowała katalog porad, jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem. Czytelnicy poradnika dowiedzą się, jakie zachowania dotyczące użytkowania telefonu zwiększą ich bezpieczeństwo, np. korzystanie z zestawu głośnomówiącego, czy trzymanie telefonu
w specjalnie przeznaczonym do tego uchwycie. Zdobędą również wiedzę, jakich zachowań powinni unikać np. pisania SMS-ów w trakcie jazdy, czy zakładania słuchawek z zestawu słuchawkowego na oboje uszu, co ogranicza możliwość usłyszenia tego, co dzieje się na drodze. Poradniki będą wręczane kierowcom przez funkcjonariuszy Policji Autostradowej podczas rutynowych kontroli pojazdów na A4 Katowice-Kraków.

– Dotychczas wszelkie akcje, które zwracały uwagę na użytkowanie telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem, były kierowane przede wszystkim do kierowców. Kampania „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” jest dedykowana nie tylko im, ale też pasażerom, ponieważ ich zachowania również mogą wpływać na bezpieczeństwo kierującego samochodem – dodaje Rafał Czechowski.

Od dziś kierowcy podróżujący autostradą A4 Katowice-Kraków otrzymają na Placach Poboru Opłat ulotkę z wybranymi wskazówkami, jak bezpiecznie korzystać z telefonu podczas podróży oraz jak włączyć się do akcji. Kampanii dedykowano również stronę internetową pod adresem: www.badzsmart.pl, na której internauci mogą zapoznać się z wynikami badań, poradami dla kierowców i pasażerów oraz ciekawymi informacjami dotyczącymi użytkowania telefonów podczas jazdy również w innych krajach.

Do akcji „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” można włączyć się odwiedzając oficjalny profil A4 Katowice-Kraków na Facebooku pod adresem www.facebook.com/A4KatowiceKrakow. Poprzez specjalnie uruchomioną aplikację konkursową internauci mogą zachęcać kierowców, aby z telefonów korzystali rozważnie, pisząc do nich krótką wiadomość. Autorzy najlepszych wiadomości zostaną nagrodzeni zestawem głośnomówiącym do samochodu oraz uchwytem na telefon.

Źródło: materiały prasowe SAM SA

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA