REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozważne korzystanie z telefonu w samochodzie: nowa akcja

Rozmowa telefoniczna podczas jazdy samochodem./ Fot. Fotolia
Rozmowa telefoniczna podczas jazdy samochodem./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy jest zabronione bowiem zwiększa ryzyko wypadku. Aby uzmysłowić to ryzyko kierowcom, zorganizowano specjalną akcję „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie! ostrzegającą o potencjalnych zagrożeniach wynikających z używania telefonu komórkowego w trakcie jazdy.

Rozmowa przez telefon w samochodzie

REKLAMA

„Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” – pod takim hasłem Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM S.A.) rozpoczyna kampanię edukacyjną dotyczącą rozważnego korzystania ze smartfonów podczas jazdy samochodem. Celem akcji jest zwiększenie świadomości kierowców w kwestii użytkowania telefonów komórkowych w sposób zgodny z przepisami Kodeksu Drogowego i minimalizujący niekorzystny wpływ skutków tej czynności na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Kampanię wspiera Małopolska Komenda Wojewódzka Policji.

REKLAMA

Jak wynika z przeprowadzonych badań*, czterech na pięciu kierowców, którzy spowodowali zagrożenie na drodze w wyniku korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy, nie zauważyło innego pojazdu. Ponad połowa z nich rozmawia przez telefon, trzymając słuchawkę w ręce. Natomiast co piąty kierowca, który spowodował niebezpieczną sytuację na drodze korzystając w tym czasie z telefonu, nie zauważył pieszego. 66 procent z nich pisze i odczytuje SMS-y kierując pojazdem.

Ponadto 6 na 10 kierowców uważa, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest niezgodne z przepisami Kodeksu Drogowego, tymczasem blisko 70 procent z nich rozmawia przez telefon trzymając słuchawkę w dłoni. Natomiast 8 na 10 kierowców uważa, że używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu jest niebezpieczne, przy czym ponad połowa z nich rozmawia w trakcie jazdy trzymając telefon w ręce, a co piąty pisze i odczytuje SMS-y.

Mandaty za rozmowę przez telefon w czasie jazdy

REKLAMA

Tymczasem statystyki Komendy Głównej Policji wskazują, iż z każdym rokiem wzrasta liczba wystawionych mandatów dla kierowców za niewłaściwe korzystanie z telefonu podczas jazdy. W 2013 roku za to wykroczenie ukaranych zostało prawie 90 tys. kierujących, a w okresie od stycznia do lipca tego roku aż 70 tys. 200 zł mandatu i 5 punktów karnych za nieprawidłowe korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu nie sprawia jednak, iż kierowcy rezygnują z tej czynności - jak pokazują badania*, zaledwie jeden procent kierowców przestało korzystać z telefonów komórkowych podczas jazdy po otrzymaniu za to mandatu.

– Przepisy Kodeksu Drogowego jednoznacznie wskazują, w jaki sposób nie wolno korzystać z telefonu podczas jazdy - mianowicie zakazują kierującemu pojazdem używania telefonu w sposób wymagający trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Można natomiast użytkować telefon prowadząc samochód wówczas, kiedy czynność ta nie wymaga trzymania telefonu w dłoni np. korzystając z nawigacji w telefonie, kiedy jest on umieszczony w specjalnym uchwycie, czy rozmawiając przy użyciu zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego. W każdym przypadku należy pamiętać jednak o zachowaniu ostrożności i rozsądku – mówi podinsp. Krzysztof Lis, Komendant Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że większość kierowców jest świadoma skutków nieprawidłowego użytkowania telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Jednak ani ta wiedza, ani doświadczenie niebezpiecznych sytuacji na drodze, czy nawet otrzymanie mandatu nie powodują u kierowców zmiany niewłaściwych zachowań. Skłoniło nas to do podjęcia działań służących edukacji w zakresie rozważnego, zgodnego z przepisami Kodeksu Drogowego korzystania z telefonów w trakcie podróży samochodem – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Z myślą o kierowcach, pasażerach i osobach z ich otoczenia SAM S.A. przy współpracy z policją opracowała katalog porad, jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem. Czytelnicy poradnika dowiedzą się, jakie zachowania dotyczące użytkowania telefonu zwiększą ich bezpieczeństwo, np. korzystanie z zestawu głośnomówiącego, czy trzymanie telefonu
w specjalnie przeznaczonym do tego uchwycie. Zdobędą również wiedzę, jakich zachowań powinni unikać np. pisania SMS-ów w trakcie jazdy, czy zakładania słuchawek z zestawu słuchawkowego na oboje uszu, co ogranicza możliwość usłyszenia tego, co dzieje się na drodze. Poradniki będą wręczane kierowcom przez funkcjonariuszy Policji Autostradowej podczas rutynowych kontroli pojazdów na A4 Katowice-Kraków.

– Dotychczas wszelkie akcje, które zwracały uwagę na użytkowanie telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem, były kierowane przede wszystkim do kierowców. Kampania „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” jest dedykowana nie tylko im, ale też pasażerom, ponieważ ich zachowania również mogą wpływać na bezpieczeństwo kierującego samochodem – dodaje Rafał Czechowski.

Od dziś kierowcy podróżujący autostradą A4 Katowice-Kraków otrzymają na Placach Poboru Opłat ulotkę z wybranymi wskazówkami, jak bezpiecznie korzystać z telefonu podczas podróży oraz jak włączyć się do akcji. Kampanii dedykowano również stronę internetową pod adresem: www.badzsmart.pl, na której internauci mogą zapoznać się z wynikami badań, poradami dla kierowców i pasażerów oraz ciekawymi informacjami dotyczącymi użytkowania telefonów podczas jazdy również w innych krajach.

Do akcji „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” można włączyć się odwiedzając oficjalny profil A4 Katowice-Kraków na Facebooku pod adresem www.facebook.com/A4KatowiceKrakow. Poprzez specjalnie uruchomioną aplikację konkursową internauci mogą zachęcać kierowców, aby z telefonów korzystali rozważnie, pisząc do nich krótką wiadomość. Autorzy najlepszych wiadomości zostaną nagrodzeni zestawem głośnomówiącym do samochodu oraz uchwytem na telefon.

Źródło: materiały prasowe SAM SA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA