REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teleroute, czyli jak zredukować puste przebiegi

Tzw. puste przebiegi, to obok korków i rosnących cen ropy, największy problem branży transportowej. Fot. Fotolia
Tzw. puste przebiegi, to obok korków i rosnących cen ropy, największy problem branży transportowej. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Teleroute to ogólnoeuropejski system internetowej giełdy ładunków i pojazdów. Pomaga on zmniejszyć liczbę pustych przebiegów samochodów ciężarowych. Rozwiązanie to umożliwia zwiększenie wydajności i zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2.

Śródlądowy transport drogowy w krajach UE nie powrócił jeszcze do stanu sprzed kryzysu, jego wartość jest nadal 8,6% poniżej poziomu z początku 2008 roku. Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (EUROSTAT) wynika, że więcej niż 1 z 4 samochodów ciężarowych w Europie realizuje puste przebiegi. Oprócz powolnego wzrostu, pustych przebiegów i obniżania ich negatywnego wpływu na środowisko, drogowy przemysł transportowy musi stawić czoła innym wyzwaniom, takim jak korki na drodze, czy też brak zawodowych kierowców.

REKLAMA

1 na 4 samochody ciężarowe jeździ pusty

Jednym z wyzwań w branży transportu towarów jest rozwiązanie problemu pustych przebiegów. Według EUROSTAT, liczba samochodów z pustym przebiegiem wzrosła w Europie z 25% w 2005 roku do 27% w roku 2009. Tendencję taką można zaobserwować również w międzynarodowym transporcie drogowym w Europie: wzrost z 13% samochodów o pustym przebiegu w 2005 roku do 15% w roku 2009.

Zobacz też: Ulgi dla samochodów elektrycznych

REKLAMA

Całkowite wyeliminowanie pustych przebiegów jest bardzo trudne, jednak można je znacząco zmniejszyć. Może w tym pomóc na przykład korzystanie z internetowych systemów transportowych, takich jak giełda Teleroute, które pomagają firmom zoptymalizować wydajność oraz zwiększyć zyski. Ograniczenie pustych przebiegów pozwala również obniżyć zużycie paliwa, co nie pozostaje bez znaczenia w czasach gwałtownie rosnących cen ropy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Dzięki Teleroute udało nam się zmniejszyć liczbę pustych przebiegów o 43%", mówi Aneta Mackiewicz z polskiej firmy logistycznej Transnet. Dodaje: „60% naszych przychodów osiągamy za pomocą Teleroute, jest to doskonałe narzędzie dla wszystkich firm pragnących rozwijać swoją działalność w Europie oraz firm poszukujących nowych partnerów biznesowych".

Wydajność logistyczna oznacza bardziej przyjazny stosunek do środowiska

W celu uniknięcia zmian klimatycznych, wszystkie sektory gospodarki na świecie muszą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Pomimo tego, że branża transportowa nadal powoli wychodzi z kryzysu gospodarczego, redukcja emisji dwutlenku węgla jest konieczna. Badania  przeprowadzone przez Komisję Europejską wskazują, że pojazdy ciężarowe  są obecnie odpowiedzialne za znaczną część emisji dwutlenku węgla pochodzącego z transportu drogowego w Unii Europejskiej. Jako serce łańcucha dostaw, branża transportowa stanowi ważną część gospodarki europejskiej, a Unia Europejska do roku 2030 oczekuje 25% wzrostu w sektorze transportu towarowego - drogowego, kolejowego i wodnego . Skuteczne i efektywne planowanie transportu drogowego nie tylko obniży koszty, ale również pomoże sektorowi osiągnąć cele związane z emisją CO2.

Zobacz też: FLEET MARKET 2011 już 29 listopada

Ograniczenie pustych przebiegów jest jednym ze sposobów, w jaki firmy transportowe mogą obniżyć emisję dwutlenku węgla, jednocześnie optymalizując koszty i zwiększając wydajność. Giełda ładunków Teleroute oferuje rozwiązania pozwalające na optymalne wykorzystanie zdolności przewozowych samochodów ciężarowych. System dopasowuje ładunek do przestrzeni dostępnej w pojeździe na podstawie informacji zamieszczonych przez nadawców przesyłek i kierowców pojazdów. Zarówno osoby indywidualne, jak i spedytorzy mogą w prosty sposób zamieszać oferty ładunków do transportu lub wyszukiwać odpowiednie pojazdy. W giełdzie Teleroute codziennie pojawia się w czasie rzeczywistym 250 tyś ładunków i ofert transportu z 25 krajów Europy.

Wyzwania dla branży transportowej

Puste przebiegi i redukcja emisji CO2 to główne wyzwania firm transportowych, jednak w branży pojawiają się także inne problemy. Rozszerzenie Unii Europejskiej zwiększyło konkurencję w sektorze, co z kolei wpłynęło na zmniejszenie zysków. Negatywny wpływ na transport mają też korki na drogach i niedobór wykwalifikowanych kierowców . Zatory powstają przeważnie na skutek korzystania przez przewoźników oraz osoby dojeżdżające do pracy z tych samych dróg na rozrastających się terenach miejskich . Ze względu na pogorszenie koniunktury, rekrutacja nowych pracowników nie jest obecnie priorytetem firm transportowych. Badania Parlamentu Europejskiego pokazują jednak, że zapotrzebowanie na kierowców wzrośnie ponownie, gdy gospodarka wyjdzie z kryzysu.

Źródło: Samar

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA