REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teleroute, czyli jak zredukować puste przebiegi

Subskrybuj nas na Youtube
Tzw. puste przebiegi, to obok korków i rosnących cen ropy, największy problem branży transportowej. Fot. Fotolia
Tzw. puste przebiegi, to obok korków i rosnących cen ropy, największy problem branży transportowej. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Teleroute to ogólnoeuropejski system internetowej giełdy ładunków i pojazdów. Pomaga on zmniejszyć liczbę pustych przebiegów samochodów ciężarowych. Rozwiązanie to umożliwia zwiększenie wydajności i zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2.

Śródlądowy transport drogowy w krajach UE nie powrócił jeszcze do stanu sprzed kryzysu, jego wartość jest nadal 8,6% poniżej poziomu z początku 2008 roku. Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (EUROSTAT) wynika, że więcej niż 1 z 4 samochodów ciężarowych w Europie realizuje puste przebiegi. Oprócz powolnego wzrostu, pustych przebiegów i obniżania ich negatywnego wpływu na środowisko, drogowy przemysł transportowy musi stawić czoła innym wyzwaniom, takim jak korki na drodze, czy też brak zawodowych kierowców.

REKLAMA

1 na 4 samochody ciężarowe jeździ pusty

Jednym z wyzwań w branży transportu towarów jest rozwiązanie problemu pustych przebiegów. Według EUROSTAT, liczba samochodów z pustym przebiegiem wzrosła w Europie z 25% w 2005 roku do 27% w roku 2009. Tendencję taką można zaobserwować również w międzynarodowym transporcie drogowym w Europie: wzrost z 13% samochodów o pustym przebiegu w 2005 roku do 15% w roku 2009.

Zobacz też: Ulgi dla samochodów elektrycznych

REKLAMA

Całkowite wyeliminowanie pustych przebiegów jest bardzo trudne, jednak można je znacząco zmniejszyć. Może w tym pomóc na przykład korzystanie z internetowych systemów transportowych, takich jak giełda Teleroute, które pomagają firmom zoptymalizować wydajność oraz zwiększyć zyski. Ograniczenie pustych przebiegów pozwala również obniżyć zużycie paliwa, co nie pozostaje bez znaczenia w czasach gwałtownie rosnących cen ropy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Dzięki Teleroute udało nam się zmniejszyć liczbę pustych przebiegów o 43%", mówi Aneta Mackiewicz z polskiej firmy logistycznej Transnet. Dodaje: „60% naszych przychodów osiągamy za pomocą Teleroute, jest to doskonałe narzędzie dla wszystkich firm pragnących rozwijać swoją działalność w Europie oraz firm poszukujących nowych partnerów biznesowych".

Wydajność logistyczna oznacza bardziej przyjazny stosunek do środowiska

W celu uniknięcia zmian klimatycznych, wszystkie sektory gospodarki na świecie muszą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Pomimo tego, że branża transportowa nadal powoli wychodzi z kryzysu gospodarczego, redukcja emisji dwutlenku węgla jest konieczna. Badania  przeprowadzone przez Komisję Europejską wskazują, że pojazdy ciężarowe  są obecnie odpowiedzialne za znaczną część emisji dwutlenku węgla pochodzącego z transportu drogowego w Unii Europejskiej. Jako serce łańcucha dostaw, branża transportowa stanowi ważną część gospodarki europejskiej, a Unia Europejska do roku 2030 oczekuje 25% wzrostu w sektorze transportu towarowego - drogowego, kolejowego i wodnego . Skuteczne i efektywne planowanie transportu drogowego nie tylko obniży koszty, ale również pomoże sektorowi osiągnąć cele związane z emisją CO2.

Zobacz też: FLEET MARKET 2011 już 29 listopada

Ograniczenie pustych przebiegów jest jednym ze sposobów, w jaki firmy transportowe mogą obniżyć emisję dwutlenku węgla, jednocześnie optymalizując koszty i zwiększając wydajność. Giełda ładunków Teleroute oferuje rozwiązania pozwalające na optymalne wykorzystanie zdolności przewozowych samochodów ciężarowych. System dopasowuje ładunek do przestrzeni dostępnej w pojeździe na podstawie informacji zamieszczonych przez nadawców przesyłek i kierowców pojazdów. Zarówno osoby indywidualne, jak i spedytorzy mogą w prosty sposób zamieszać oferty ładunków do transportu lub wyszukiwać odpowiednie pojazdy. W giełdzie Teleroute codziennie pojawia się w czasie rzeczywistym 250 tyś ładunków i ofert transportu z 25 krajów Europy.

Wyzwania dla branży transportowej

Puste przebiegi i redukcja emisji CO2 to główne wyzwania firm transportowych, jednak w branży pojawiają się także inne problemy. Rozszerzenie Unii Europejskiej zwiększyło konkurencję w sektorze, co z kolei wpłynęło na zmniejszenie zysków. Negatywny wpływ na transport mają też korki na drogach i niedobór wykwalifikowanych kierowców . Zatory powstają przeważnie na skutek korzystania przez przewoźników oraz osoby dojeżdżające do pracy z tych samych dróg na rozrastających się terenach miejskich . Ze względu na pogorszenie koniunktury, rekrutacja nowych pracowników nie jest obecnie priorytetem firm transportowych. Badania Parlamentu Europejskiego pokazują jednak, że zapotrzebowanie na kierowców wzrośnie ponownie, gdy gospodarka wyjdzie z kryzysu.

Źródło: Samar

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

REKLAMA

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA