REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich miastach ubezpieczenie OC jest najtańsze?

Wysokość składki OC uzależniona jest miejsca zamieszkania kierowcy Fot. Fotolia
Wysokość składki OC uzależniona jest miejsca zamieszkania kierowcy Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość składki ubezpieczeniowej OC nie jest uzależniona tylko od wielkości miasta, w którym zamieszkuje kierowca. Okazuje,

W którym mieście polisa OC jest najdroższa?

Koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC są dość mocno uzależnione od miejsca zamieszkania kierowcy. Mieszkańcy metropolii zwykle płacą wyższe składki niż osoby, które osiedliły się na terenie mniejszych miejscowości. Wyniki kalkulacji wykonanych przez użytkowników porównywarki Ubea.pl, potwierdzają opisywaną zależność. Po dokładniejszym sprawdzeniu średnich składek w miastach wojewódzkich, można jednak zauważyć kilka ciekawych wyjątków.

REKLAMA

Ceny polis OC w Warszawie

Poniższa tabela prezentuje informacje na temat zróżnicowania średniej składki ubezpieczenia OC dla kierowców. Te dane można uznać za wiarygodne, ponieważ bazują na dużej liczbie indywidualnych kalkulacji użytkowników Ubea.pl. Co miesiąc z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl korzysta 150 000 internautów. Porównania wykonywane przez te osoby służą później do oszacowania kosztów ubezpieczeń OC w różnych lokalizacjach i sporządzenia comiesięcznych rankingów najtańszych polis. Poniższa tabela przedstawia wyniki dotyczące osiemnastu miast, które są stolicą wojewody lub sejmiku województwa. Średnie składki ubezpieczeń dla kierowców w innych miejscowościach można sprawdzić na stronie porównywarki Ubea.pl.

Zobacz też: Bezpośrednia likwidacja szkód - Towarzystwo Ubezpieczeń Warta

REKLAMA

Nina Kuczyńska z porównywarki Ubea.pl zwraca uwagę, że Warszawa wbrew pozorom nie cechuje się najwyższym kosztem ubezpieczenia OC. Wynik odnotowany na terenie stolicy (1541 zł) o 16,84% przewyższa średnią z osiemnastu analizowanych miast (1319 zł). Znacznie większa różnica jest widoczna we Wrocławiu (28,51%) oraz Gdańsku (29,57%). Kierowcy z wymienionych miast płacą najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie. Średnia składka w Gdańsku wynosi aż 1709 zł/rok. Analogiczny wynik z Wrocławia jest niższy o 14 zł (patrz poniższa tabela).   

Wśród porównywanych lokalizacji najlepiej prezentuje się Rzeszów (ok. 180 000 mieszkańców). W tym mieście przeciętny koszt ubezpieczenia OC (874 zł) jest o jedną trzecią niższy od obliczonej średniej. Zaskakująco wysokie składki odnotowano natomiast w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim (ok. 120 000 mieszkańców). „Ten przykład potwierdza, że średni koszt polisy OC nie zawsze jest dokładnie skorelowany z wielkością miasta. Do wyznaczenia składki ubezpieczyciele wykorzystują historyczne dane na temat częstości szkód, a nie statystyki dotyczące liczby ludności” – mówi Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto również odnotować, że w siedmiu analizowanych miastach (m.in. Warszawie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu) najtańsze polisy proponowała firma Liberty Ubezpieczenia. Oferta Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUZ była najkorzystniejsza na terenie sześciu miast (m.in. Wrocławia, Szczecina, Kielc i Lublina). Najwyższym poziomem średniej składki cechowały się natomiast polisy sprzedawane przez Compensę (10 lokalizacji) oraz InterRisk (6 lokalizacji).

Wysokość składki OC w zależności od miasta

Nazwa miasta (kolejność według liczby mieszkańców) Średnia roczna składka polisy OC  Różnica w stosunku do średniej wartości z 18 miast (1319 zł)
Warszawa od 965 zł (Liberty Ubezpieczenia) do 2111 zł (InterRisk), średnia: 1541 zł 0,1684
Kraków od 883 zł (Liberty Ubezpieczenia) do 1849 zł (Compensa), średnia: 1265 zł -0,0409
Łódź od 845 zł (Liberty Ubezpieczenia) do 1936 zł (Compensa), średnia: 1329 zł 0,0076
Wrocław od 1234 zł (TUW TUZ) do 2220 zł (Compensa), średnia: 1695 zł 0,2851
Poznań od 985 zł (Liberty Ubezpieczenia) do 2396 zł (Compensa), średnia: 1565 zł 0,1866
Gdańsk od 1123 zł (AXA Direct) do 2464 zł (InterRisk), średnia: 1709 zł 0,2957
Szczecin od 963 zł (TUW TUZ) do 2008 zł (Compensa), średnia: 1443 zł 0,0941
Bydgoszcz od 1030 zł (Liberty Ubezpieczenia) do 1728 zł (InterRisk), średnia: 1314 zł -0,0037
Lublin od 667 zł (TUW TUZ) do 1469 zł (Compensa), średnia: 1051 zł -0,2032
Katowice od 608 zł (PZU) do 1644 zł (You Can Drive), średnia: 1177 zł -0,1076
Białystok  od 766 zł (Liberty Ubezpieczenia) do 1633 zł (InterRisk), średnia: 1152 zł -0,1266
Toruń od 701 zł (Link 4) do 1365 zł (InterRisk), średnia: 962 zł -0,2706
Kielce od 685 zł (TUW TUZ) do 1493 zł (Compensa), średnia: 1075 zł -0,185
Rzeszów od 607 zł (Aviva) do 1158 zł (Compensa), średnia: 874 zł -0,3373
Olsztyn od 784 zł (TUW TUZ) do 1656 zł (InterRisk), średnia: 1284 zł -0,0265
Gorzów Wielkopolski od 1015 zł (Aviva) do 2411 zł (Compensa), średnia: 1562 zł 0,1843
Opole od 909 zł (Liberty Ubezpieczenia) do 1751 zł (Compensa), średnia: 1318 zł 0,0804
Zielona Góra od 817 zł (TUW TUZ) do 2024 zł (Compensa), średnia: 1425 zł -0,0007

*- Podane składki są wynikiem kalkulacji wykonanych przez użytkowników serwisu Ubea.pl (w okresie od 26 marca do 24 kwietnia 2015 r.)

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl

Małe miasto, mała składka OC

REKLAMA

Średni koszt polis OC w miastach wojewódzkich (1319 zł) wydaje się dość wysoki. Większość klientów firm ubezpieczeniowych mieszka jednak poza stolicami województw. Generalnie można zaobserwować, że składki OC są mniejsze w regionach cechujących się niskim stopniem urbanizacji (np. Podkarpacie). Nina Kuczyńska zaznacza, że w niektórych miastach przeciętny koszt OC nie jest wyższy od 600 zł – 700 zł. Przykładowo, średnia składka dla mieszkańców Przemyśla wynosi 599 zł. Analogiczna kwota w Nowym Sączu okazuje się jeszcze niższa (582 zł). Co ważne, podane wyniki uwzględniają bardzo wiele założeń i kalkulacji. To odróżnia je od składek obliczanych dla modelowego klienta (np. doświadczonego kierowcy z dużą zniżką).  

W mniejszych miastach kolejność ubezpieczycieli pod względem kosztu OC też jest dość zróżnicowana. Właśnie dlatego porównywarki ubezpieczeń okazują się przydatne. „Warto pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe prócz niektórych lokalizacji bardziej preferują również wybrane cechy kierowców (np. wieloletnie doświadczenie). Zatem przed sprawdzeniem dokładnej kalkulacji nie można wyrokować, która polisa będzie miała najniższą składkę” – podsumowuje Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.   

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pasażerów czeka armagedon. Paraliż taxi w Polsce

W artykule opublikowanym w środę w “Rzeczpospolitej” omówiono problem, który dotknął taksówki w Polsce. Nowe przepisy spowodowały paraliż w tej branży, a pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. 

Tyle muszą kosztować elektryki, żeby Polacy przesiedli się z aut spalinowych. Ważna wiadomość dla producentów

Prawie jedna czwarta Polaków rozważa przesiadkę na samochody elektryczne, co stanowi historyczny wynik. Jednak wysokie ceny i brak rozbudowanej infrastruktury ładowania stanowią przeszkodę.

Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

REKLAMA

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

REKLAMA