Odcinek drogi ekspresowej S7 między Nidzicą, a Napierkami jest już otwarty!
REKLAMA
REKLAMA
Otwarty odcinek drogi ekspresowej S7 mierzy 22 km
REKLAMA
Firmy z grupy STRABAG - STRABAG Sp. z o.o. i STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o., zakończyły budowę drogi ekspresowej S7 między Nidzicą a granicą województwa warmińsko-mazurskiego w Napierkach. Łącznie wybudowano ponad 22 km drogi głównej i ok. 23 km dróg serwisowych. Kontrakty o łącznej wartości 400,5 mln PLN netto zostały zrealizowane dla Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad a za inwestycję odpowiadała GDDKiA w Olsztynie.
REKLAMA
- Z dumą oddajemy do użytku kolejną nową drogę ekspresową, którą wybudowaliśmy zgodnie z przyjętym harmonogramem. Jako generalny wykonawca chciałbym szczególnie podkreślić, że w projekcie znalazły się nasze innowacyjne rozwiązania – na węźle Nidzica Północ zastosowaliśmy specjalną cichą nawierzchnię – asfalt z dodatkiem gumy, który nie tylko obniży hałas ale również zabezpieczy drogę przed pękaniem podczas niskich temperatur. Nowa droga poprawi bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników – mówi Alfred Watzl, CEO, członek zarządu STRABAG Sp. z o.o.
Zobacz też: Zachodnia obwodnica Radomia - kiedy powstanie?
Budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Nidzica - Napierki
W ramach całej inwestycji wybudowana została dwujezdniowa bezkolizyjna droga ekspresowa S7 o długości ponad 22 km na odcinku Nidzica – Napierki. Roboty drogowe objęły również budowę ok. 23 km dróg serwisowych, czterech węzłów komunikacyjnych
i pobocza. Ponadto powstało dziesięć wiaduktów drogowych nad trasą ekspresową i pięć wiaduktów w ciągu drogi, dwa mosty, jeden przejazd gospodarczy oraz jeden szeroki na 98 metrów ekologiczny most dla dużych zwierząt.
Zobacz też: Oferty na realizację odcinka drogi S7 Pieńki – Płońsk
Inwestycję podzielono na dwa odcinki:
9,1- kilometrowy odcinek Nidzica Północ (z węzłem) -Nidzica Południe (z węzłem), wybudowany przez STRABAG Sp. z o.o.
13,6 - kilometrowy odcinek Nidzica Południe (bez węzła) -Napierki, wybudowany przez STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o. o.
W całym przebiegu drogi wybudowano także urządzenia ochrony środowiska - 28 betonowych i 28 stalowych przepustów oraz 102 przepusty polietylenowe. Łącznie postawiono ok. 87 tys. m barier ochronnych i blisko 48 tys. m ogrodzeń.
Zobacz też: Budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Mława-Strzegowo
Nowe technologie
Na drodze ekspresowej S7 STRABAG Sp. z o.o. wykonał odcinek testowy w specjalnej technologii – nawierzchnię bitumiczną SMA z asfaltu modyfikowanego gumą o łącznej powierzchni 7 tys. m kw. Do realizacji zadania wykorzystany został specjalny podajnik mieszanki mineralno-asfaltowej do warstwy ścieralnej SMA, który poprawił wydajność robót oraz przede wszystkim równość nawierzchni, co przełoży się na komfort jazdy samochodem.
Zobacz też: Jak długo potrwa budowa drogi ekspresowej S7 od węzła Lotnisko do Obwodnicy Grójca?
Regionalne korzyści
Droga ekspresowa S7 to bardzo ważna arteria komunikacyjna Polski. Łączy porty Trójmiasta z Warszawą i południem kraju. Dzięki obwodnicy Nidzicy ruch pojazdów wyprowadzony zostanie poza obszary zabudowane, co bezpośrednio wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i warunków życia mieszkańców. Odcinek Nidzica – Napierki połączy się z wcześniej oddanym do ruchu odcinkiem Olsztynek – Nidzica. Dzięki inwestycji możliwa będzie poprawa dostępności komunikacyjnej regionu, zmniejszenie negatywnego odziaływania na środowisko oraz skrócenie czasu przejazdu w ruchu tranzytowym.
Fakty
GENERALNY WYKONAWCA: STRABAG Sp. z o. o., STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o.
WARTOŚĆ inwestycji całościowa:
Odcinek 1: ok 186,5 mln PLN netto
Odcinek 2: ok 214 mln PLN netto
TERMIN REALIZACJI: 3/2015- 6/2017
ZAMAWIAJĄCY: GDDKiA, Podmiot odpowiedzialny za realizację: GDDKiA Oddział w Olsztynie
KONTRAKTY W LICZBACH:
- ponad 22 km drogi ekspresowej
- ok 23 km dróg serwisowych
- 10 wiaduktów drogowych nad trasą ekspresową
- 5 wiaduktów w ciągu drogi
- 2 mosty
- przejazd gospodarczy
- przejście ekologiczne dla dużych zwierząt
- 28 betonowych przepustów
- 28 stalowych przepustów
- 102 przepusty polietylenowe
- ok 87 tys. m barier ochronnych
- ok. 48 tys. m ogrodzeń
Źródło: Materiały prasowe STRABAG Sp. z o. o.,
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.