REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstanie droga ekspresowa S16 z Olsztyna do Ełku!

Będzie droga S16 z Olsztyna do Ełku!
Będzie droga S16 z Olsztyna do Ełku!
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zapowiadane przekwalifikowanie drogi krajowej numer 16 między Olsztynem, a Ełkiem, na trasę ekspresową S16 oraz przedłużenie trasy S5 z Grudziądza do Ostródy to prawdziwa rewolucja w komunikacji Warmii i Mazur.

Będzie droga S16 z Olsztyna do Ełku!

Dopisanie przez rząd "szesnastki" do listy dróg ekspresowych to decyzja dobra dla Warmii i Mazur pod warunkiem, że zostaną zagwarantowane pieniądze na jej przebudowę - ocenili w rozmowie z PAP politycy i samorządowcy z tego regionu.

REKLAMA

Znowelizowane we wtorek rozporządzenie ws. sieci autostrad i dróg ekspresowych wprowadziło zmiany dotyczące m.in. dwu tras na Warmii i Mazurach. W dokumencie znalazł się zapis o przedłużeniu drogi klasy S z Grudziądza do Ostródy (S5), dopisano też nową drogę ekspresową Olsztyn-Ełk (S16), która obecnie jest drogą krajową. Celem nowelizacji było m.in dostosowanie przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczącego rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).

Zobacz też: Przetargi na projekt i budowę drogi S6 między Lęborkiem, a Gdynią

Budowa ekspresowej S16, czy będzie finansowanie?

O modernizację "szesnastki" - uważanej za trasę strategiczną dla regionu - zabiegają od wielu lat lokalni politycy i samorządowcy. Obecnie główna część tej trasy jest jednojezdniowa.

Jak powiedziała PAP posłanka Beata Bublewicz (PO), decyzja rządu jest niezwykle istotna, bo bez rozwoju sieci dróg Warmia i Mazury nie mogą liczyć na nowych inwestorów. Jej zdaniem podniesienie do rangi drogi ekspresowej "szesnastki", która stanowi komunikacyjny kręgosłup regionu, zwiększa szanse na przyspieszenie modernizacji tej trasy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Jeżeli S16 została wpisana do rozporządzenia, to oznacza, że zostaną zapewnione środki finansowe i będzie zrealizowana. To oczywiste" - oceniła.

Zdaniem posłanki termin podjęcia tej decyzji nie ma związku z kampanią wyborczą, ponieważ - jak przypomniała - prace nad modyfikacją sieci głównych dróg w Polsce i zabiegi o potraktowanie DK nr 16 "w szczególny sposób" trwały od dawna.

REKLAMA

Poseł Jerzy Szmit (PiS) ocenił natomiast, że decyzja rządu to "wyłącznie pusta obietnica". Jak podkreślił, w znowelizowanym rozporządzeniu nie określono źródeł finansowania, kwot ani harmonogramu inwestycji niezbędnych do przekształcenia DK nr 16 w drogę ekspresową.

"Z projektu wynika, że nie był on przedmiotem uzgodnień międzyresortowych ani konsultacji publicznych. W dokumencie jest też napisane, że rozporządzenie nabierze mocy dopiero wówczas, gdy zostanie uwzględnione w programie budowy dróg krajowych" - mówił Szmit.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz wyraził w rozmowie z PAP nadzieję, że wpisanie "szesnastki" na listę dróg ekspresowych oznacza, że będą pieniądze jej przebudowę. "Byłaby to fantastyczna informacja dla mieszkańców Warmii i Mazur, ale też wszystkich, którzy tutaj przyjeżdżają. Jeśli jednak nie ma zapewnionego źródła finansowania, to mogę odebrać to jedynie jako działanie przed wyborami" - powiedział.

REKLAMA

Pytanie o źródło finansowania przebudowy "szesnastki" do parametrów drogi ekspresowej uważa za kluczowe również prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Dlatego - jak mówił - jest "powściągliwy" w ocenie wtorkowego rozporządzenia rządu. "Zawsze jestem realistą, trzeba mieszkańcom mówić całą prawdę. Jeśli powstanie droga ekspresowa i miałyby się na to znaleźć środki, to rozumiem, że one zostaną komuś innemu zabrane" - stwierdził.

Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz powiedział PAP, że patrzy optymistycznie na wtorkowe rozporządzenie rządu, choć - jak zastrzegł - cieszyłby się bardziej, gdyby "szesnastka" została umieszczona w planie inwestycji do wykonania. "Bardzo chciałbym, żeby tak się stało. Ta droga nam się po prostu należy. Jest potrzebna już teraz, bo ma ogromny wpływ na rozwój regionu" - mówił.

Zobacz też: Podpisano umowy na budowy dwóch odcinków S7 między Koszwałami a Elblągiem

Droga krajowa nr 16

Droga krajowa nr 16 biegnie z zachodu województwa w kierunku granicy wschodniej przez Iławę, Ostródę, Olsztyn, Biskupiec, Mrągowo, Mikołajki, Orzysz i Ełk. Na długości 280 km dwujezdniowy jest obecnie tylko 10-kilometrowy odcinek od Biskupca do Borek Wielkich. Budowane są obwodnice Olsztyna i Ostródy, które stanowić będą część tej drogi. Zmodernizowany ma być również 16-kilometrowy odcinek z Borek do Mrągowa - taką inwestycję wpisano przed miesiącem do projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 (z perspektywą do 2025 r.).(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA