Jakimi kierowcami są kobiety? Czy auto jest dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu?
REKLAMA
REKLAMA
Konferencja zorganizowana w siedzibie firmy CeCe Beauty w Warszawie, przez firmy Castrol oraz Seat, była okazją do zaprezentowania wyników badań dotyczących m.in. bezpieczeństwa kobiet za kierownicą auta oraz ich stylu jazdy. W spotkaniu uczestniczyła również aktorka Ewa Gawryluk, będąca twarzą tegorocznego Rajdu Polski Kobiet, która zwróciła m.in. uwagę na to, że znaczącemu przeobrażeniu uległ sposób traktowania kobiety przez serwisy i warsztaty mechaniki pojazdowej. Gdy w 1993 roku uzyskała uprawnienia do kierowania samochodem osobowym, mało który mechanik traktował ją jako równorzędnego partnera w rozmowach. Dziś sytuacje tego typu należą do rzadkości, a przedstawicielki płci pięknej to cenne dla serwisów klientki.
REKLAMA
Styl jazdy kobiet
Ewa Gawrywluk wraz z uczestniczącym w konferencji psychologiem, Małgorzatą Ohme, zgodnie przyznały, że kobiety prowadzą auto w sposób zdecydowanie bardziej bezpieczny od mężczyzn. Wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród 327 kobiet wieku 30-54 lata przez ARC Rynek i Opinia, potwierdzają opinię obu pań. Mimo że niemal połowa kobiet lubi szybką jazdę, to zdecydowana większość z nich stosuje się do ograniczeń prędkości, przepuszcza przechodniów na pasach i zwraca uwagę na to, aby pasażerowie na tylnym siedzeniu mieli zapięte pasy. Pytane o swój styl jazdy panie prawie jednogłośnie stwierdzają, że jeżdżą bezpiecznie (87%). Blisko 80% ankietowanych przykuwa dużą wagę do stanu technicznego swojego samochodu i należycie o niego dba. Prawie 60% zna się na parametrach technicznych auta, a dwie trzecie twierdzi, że porusza się nim w sposób ekonomiczny.
Samochód jako środek transportu
REKLAMA
Tylko co czwarta kobieta uważa samochód za środek transportu. Prawie dwukrotnie większy odsetek zapytanych pań, traktuje go jako miejsce, w którym dobrze się czuje, a dla prawie 20% z nich jest to wręcz przyjaciel. O sile przywiązania do auta i relacji jakie łączą go z jego właścicielką, decyduje w dużej mierze częstotliwość jego wykorzystywania przez nią. Kobiety, które poruszają się autem na co dzień, przywiązują się do niego w sposób emocjonalny znacznie częściej niż w przypadku kobiet użytkujących go sporadycznie, od wielkiego dzwona.
Wyniki badań potwierdzają wzrost zainteresowania jazdą samochodem przez kobiety, większą ich świadomość co do kwestii bezpieczeństwa na drogach oraz marginalizację stereotypowego myślenia o kobietach jako kiepskich kierowcach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.