Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

REKLAMA
REKLAMA
Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!
- Co osobie niepełnosprawnej daje karta parkingowa?
- Czy trzeba płacić za parking?
- Czy przy lekkim stopniu niepełnosprawności należy się karta parkingowa?
- Na jakie schorzenia przysługuje karta parkingowa?
- Co oznaczają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się?
Co osobie niepełnosprawnej daje karta parkingowa?
Karta parkingowa umożliwia parkowanie na tzw. kopertach. To znaczne ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami, gdy trzeba dostać się przykładowo do urzędu, lekarza czy sklepu. Dzięki karcie osoby z trudnościami w poruszaniu się mogą dotrzeć do wielu miejsc.
REKLAMA
Czy trzeba płacić za parking?
Przepisy nie przewidują zwolnienia z opłat parkingowych, jednak w praktyce wszystko zależy od samorządu. Wiele uchwał rad gmin wprowadza zwolnienie z opłat w strefie płatnego parkowania dla posiadaczy karty parkingowej na stanowisku postojowym oznaczonym jako miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej. W niektórych miastach zwolnienie to obejmuje pierwszych kilka godzin parkowania.
Czy przy lekkim stopniu niepełnosprawności należy się karta parkingowa?
Karta parkingowa nie przysługuje osobom legitymującym się orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.
Prawo do karty parkingowej mają osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (w tym przypadku wymagany jest też odpowiedni kod w orzeczeniu). Kartę parkingową wydaje się również osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia. Co istotne, osoba z niepełnosprawnością może otrzymać kartę parkingową, jeśli ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Odpowiednie wskazanie znajduje się w orzeczeniu (pkt 9), bez niego nie można otrzymać karty.
Na jakie schorzenia przysługuje karta parkingowa?
Przede wszystkim nie ma listy schorzeń, które automatycznie uprawniałyby do uzyskania karty parkingowej. Istotnym warunkiem są tu znacznie ograniczone możliwości poruszania się. Ponadto, w przypadku stopnia umiarkowanego orzeczenie powinno zawierać jeden z symboli oznaczających przyczynę niepełnosprawności:
• 04-O (choroby narządu wzroku),
• 05-R (upośledzenie narządu ruchu),
• 10-N (choroba neurologiczna) lub
• 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia).
W praktyce są to zatem takie choroby, które powodują właśnie wcześniej wspomniane znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Co oznaczają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się?
W przepisach nie znajdziemy definicji tego terminu. W każdym przypadku przesłanka ta badana jest zatem indywidualnie.
Przykładowo, Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie w wyroku z 8 lutego 2024 r. przypomniał:
„W orzecznictwie podkreśla się, że nie każda osoba zaliczona do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ma prawo do karty parkingowej. Ustawodawca limituje, że uprawnienie to przysługuje tylko w wypadku znacznego ograniczenia możliwości samodzielnego poruszania się. Już w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zastrzeżono, że w orzeczeniu powiatowego zespołu ustala się wskazanie dotyczące spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, przy czym w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w razie ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna). Niemniej nie można zapomnieć, że przesłanką tą jest również stwierdzenie, iż niepełnosprawny ma znacznie ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się. Obowiązkiem sądu jest przeprowadzenie postępowania, które udzieli odpowiedzi, czy u konkretnej osoby doszło do znacznego ograniczenia możliwości samodzielnego poruszania się. Tego rodzaju termin wymaga wiadomości specjalnych. Wynik opinii biegłych, o ile może być negowany, o tyle wymaga wskazania stosownych przepisów prawa procesowego, które w odniesieniu do zbierania materiału dowodowego mogły zostać naruszone (postanowienie Sądu Najwyższego z 25 maja 2022r., II USK 582/21).
Pojęcie znacznie ograniczonych możliwości samodzielnego poruszania się z art. 8 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - prawo o ruchu drogowym odnosi się do samodzielnego poruszania się po opuszczeniu pojazdu. O prawie do karty parkingowej decydują wyłącznie ograniczenie w możliwości samodzielnego, a zatem o własnych siłach poruszania się osoby niepełnosprawnej po opuszczeniu pojazdu. Prawo do karty parkingowej przysługuje tylko wówczas, gdy osoba niepełnosprawna co najmniej w stopniu umiarkowanym, ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego, a zatem o własnych siłach, poruszania się. Karta parkingowa ma bowiem na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej dotarcia do określonego miejsca poprzez zaparkowanie pojazdu, którym jest przewożona jak najbliżej miejsca docelowego. Wówczas osoba niepełnosprawna po opuszczeniu pojazdu ma do pokonania o własnych siłach jak najkrótszy odcinek drogi”.
„Znacznie ograniczona możliwość samodzielnego poruszania się to poważne, wyjątkowe w porównaniu do osoby w pełni sprawnej problemy związane z możliwością chodzenia, np. stałe korzystanie z wózka inwalidzkiego, czy pokonywanie niewielkich nawet odległości z ogromnym trudem. Karta parkingowa nie stanowi środka przemieszczania się dla osób niepełnosprawnych, czy też możliwości zatrzymywania się w miejscach ograniczonego postoju – karta parkingowa stanowi dla części niepełnosprawnych jedyną możliwość dotarcia do miejsca przeznaczania z uwagi na zupełny brak możliwości przemieszczenia się samodzielnie.” – podkreślił z kolei Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie w wyroku z 20 listopada 2024 r. (IX U 220/23).
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j. t. Dz. U. z 2024 r., poz. 1251)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j. t. Dz. U. z 2024 r., poz. 44; ost. zm. Dz. U. z 2024 r., poz. 1961).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA