REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Stare auta znikną z ulic

Damian Skowron

REKLAMA

REKLAMA

Stare samochody, które zalegają na osiedlowych parkingach już wkrótce trafią na złom. Projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje, iż nieużywane samochody w szybszym tempie zostaną odholowane na parkingi strzeżone.

Nieużywane samochody, które na stałe wpisały się w wygląd osiedlowych parkingów już wkrótce zostaną usunięte dzięki nowemu projektowi MSWiA. Dotychczas decyzję o przepadku starego, nieużywanego samochodu podejmowała gmina. Niestety zbyt długie procedury sprawiały, że samochody dalej tkwiły na parkingach blokując miejsca parkingowe, których na zatłoczonych miejskich osiedlach jest i tak bardzo mało.

REKLAMA

Cel nowego projektu

Zgodnie z nowym projektem decyzję w sprawie starych aut będzie podejmował wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Organami pomocniczymi współdziałającymi są: policja, organy gminy, zarządca drogi lub uprawnione jednostki usuwające pojazdy lub prowadzące parkingi strzeżone.

Jakie samochody będą usuwane

REKLAMA

Aby auto zostało zakwalifikowane do odholowania na parking będzie musiało zostać najpierw sprawdzone. Właściciele starszych samochodów mogą bez obaw spać spokojnie. Jeżeli jednak samochód swoim wyglądem przypomina wrak, brakuje mu tablic rejestracyjnych, łatwo można rozpoznać, że nie jest używany albo nie nadaje się do ruchu, wówczas właściciel musi liczyć się z konsekwencją utraty samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy projekt ma przede wszystkim na celu przywrócenie porządku na parkingach. Większość kierowców celowo stara się zapomnieć o swoich samochodach jednocześnie licząc na to, że nie będą ponosili kosztów utylizacji swojego auta.

Co dalej w przypadku utraty samochodu

Każdy kierowca ma możliwość odzyskania swojego auta. Odholowane samochody umieszcza się na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym. Podmiot, który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu, powiadamia o tym niezwłocznie właściwego dla miejsca zdarzenia komendanta powiatowego (miejskiego, rejonowego) Policji, ze wskazaniem parkingu strzeżonego, na którym umieszczono pojazd oraz właściwy organ gminy, przesyłając mu kopię dyspozycji usunięcia pojazdu. Organ gminy, po otrzymaniu dyspozycji usunięcia pojazdu, niezwłocznie podejmuje czynności mające na celu ustalenie jego właściciela. Organ ten pisemnie powiadamia właściciela pojazdu o usunięciu pojazdu oraz o skutkach nieodebrania pojazdu w terminie.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Jak odebrać utracony samochód

Podstawę do odbioru pojazdu z parkingu stanowi dowód uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie, przedłożony w jednostce prowadzącej parking strzeżony wraz z zezwoleniem, które wydaje organ gminy. Warunkiem wydania zezwolenia jest okazanie przez osobę dokumentu tożsamości i dokumentu upoważniającego do używania pojazdu.

Pojazd z parkingu odbiera osoba wskazana w zezwoleniu lub właściciel pojazdu.

W jakim terminie można odzyskać samochód

W przypadku nieodebrania z parkingu w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia pojazdu, jednostka prowadząca parking strzeżony powiadamia o tym, nie później niż trzeciego dnia od dnia upływu tego terminu, właściwy miejscowo organ gminy oraz podmiot, który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu. O przejęciu pojazdu na własność gminy, rozstrzyga, w drodze decyzji administracyjnej, wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Zobacz serwis: Prawo na drodze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA