REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Czy można wjechać samochodem do lasu?
Czy można wjechać samochodem do lasu?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy można wjechać samochodem do lasu? Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? Sprawdźmy.

Czy można wjechać samochodem do lasu?

Czy można wjechać samochodem do lasu? Oczywiście że tak. Niestety warto jednak wiedzieć o tym, że nie zawsze. Bo możliwość poruszania się po lesie samochodem, motocyklem, quadem czy nawet zaprzęgiem konnym pojawia się wyłącznie wtedy, gdy dana droga jest wyraźnie oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch - ma np. wskazany kierunek jazdy lub na tablicach wskazane są odległości do najbliższych miejscowości.

REKLAMA

Czy w sytuacji, w której droga leśna nie jest zamknięta za szlabanem, można wjechać na nią samochodem? Jeszcze nie. Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące wjazdu. Zakaz ruchu w lasach wynika bowiem z zapisów ustawy.

Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu?

To sprawa dość prosta. Pod żadnym pozorem w lesie - chyba że np. przed wejściem do lasu przygotowany został teren wyraźnie oznaczony jako parking lub miejsce postojowe. Co więcej, informacje o poszczególnych parkingach pojawiają się w sieci. Aby dowiedzieć się gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu, wystarczy odwiedzić witrynę www.lasy.gov.pl - po wyborze dyrekcji regionalnej i nadleśnictwa pokazane zostaną parkingi przy lasach.

Czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę?

Strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę, a podstawę do tego daje mu art.129c ustawy Prawo o ruchu drogowym. Gdzie może dojść do kontroli drogowej? Przede wszystkim na terenie lasu - w sytuacji, w której kierowca pojazdu nie zastosował się do przepisów i znaków drogowych dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się i postoju. Strażnik leśny może jednak zatrzymać też pojazd poza lasem - jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo.

Czy strażnik leśny może nałożyć mandat?

REKLAMA

Strażnik leśny ma prawo do karania kierowców mandatami. Grzywna może mieć wartość wynoszącą od 20 do 500 zł. Za co można dostać mandat w lesie? Za wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk, wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obywatel Polski otrzymuje mandat kredytowy - ma 7 dni na jego opłacenie. Obywatel innego kraju jest karany mandatem gotówkowym - musi zapłacić do na miejscu. Strażnik leśny ma też możliwość skierowania wniosku do sądu o ukaranie - gdy kierowca odmówi przyjęcia mandatu lub szkoda jest znaczna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA