REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co się robi ze starymi oponami? Kara za eko-ogród to 1 mln zł!

Co się robi ze starymi oponami? Kara za eko-ogród to 1 mln zł!
Co się robi ze starymi oponami? Kara za eko-ogród to 1 mln zł!
PZPO

REKLAMA

REKLAMA

Co się robi ze starymi oponami? Pewien przedsiębiorca z Suwałk postanowił je oddać w celu utworzenia eko-ogrodu. Teraz dostał za to milion zł kary!

Co się robi ze starymi oponami? 

Historia zaczyna się dość niepozornie. Pan Sławomir, który prowadzi zakład wulkanizacyjny w Suwałkach, postanowił wesprzeć Fundację Dziedzictwo Suwalszczyzny. Miał przekazać zużyte opony, a te miały zostać wykorzystane do budowy ogrodu na terenie zdewastowanym przez bobry. I choć idea jest całkowicie bezinteresowna, a do tego zdaje się być sensowna, nie spotkała się z uznaniem kontrolerów z Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ci uznali, że Pan Sławomir przekazał opony firmie, która nie posiada zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Wlepili mu zatem 300 zł mandatu.

REKLAMA

Stare opony i ochrona środowiska. IOŚ vs. wójt

Na tym jednak sprawa nie zakończyła się. Do akcji wkroczył bowiem Wójt Gminy Suwałki. Ten orzekł, że opony przekazane przez Pana Sławomira odpadami nie są. Zostały bowiem przekazane w celu modernizacji terenu zdewastowanego przez bobry, jako umocnienie nadbrzeży stawu. W tym charakterze są użyteczne i pożyteczne. I taki cel jest zgodny nawet z zapisem rozporządzenia Ministra Środowiska z maja 2015 r. Inspektorat jednak nie odpuścił. Zaskarżył tą decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. To stanęło po stronie wójta.

Co się robi ze starymi oponami? Wlepia się za nie milion kary!

I choć w tym punkcie sprawa może się wydawać zakończona, cały czas taka nie jest. Postępowanie przed SKO zostało bowiem wznowione. Tym razem decyzja wójta została uchylona. Skutek? 29 grudnia 2020 roku opony zostały usunięte przez przedsiębiorcę i przekazane do firmy zajmującej się utylizacją. Gdy wydawało się, że kazus opon zakończył się na dobre, Pan Sławomir 7 grudnia 2021 r. dostał z Urzędu Marszałkowskiego decyzję mówiącą o opłatach jakie winien ponieść w związku ze składowaniem odpadów na prywatnej działce znajdującej się w obszarze chronionym Wigierskiego Parku Narodowego. Opłata została wyliczona na dokładnie – UWAGA! – 1 128 604 złotych plus odsetki.

Rzecznik MŚP nie będzie patrzył biernie. Staje po stronie przedsiębiorcy

REKLAMA

Tym razem do sprawy włączył się Adam Abramowicz – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Najpierw wspierał Pana Sławomira przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym, a po utrzymaniu decyzji przystąpił do skargi na tę decyzję do WSA. Ponadto rzecznik powiedział:

Jestem zszokowany  brakiem dobrej woli ze strony administracji. Szkoda wyrządzona środowisku poprzez przekazanie opon fundacji była znikoma lub żadna. Przedsiębiorca działał w dobrej wierze i nie zdawał sobie sprawy, że może to budzić wątpliwości prawne. Zapłacił mandat i zabrał opony. Czy urzędnik podpisujący decyzję o ponad milionowej karze  chociaż przez chwilę pomyślał, że rujnuje życie uczciwemu przedsiębiorcy i jego rodzinie? Czy w interesie naszego państwa jest aby tolerować  urzędników którzy interpretują prawo literalnie, bez przeprowadzania jego celowościowej analizy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli uznamy, że urzędnicy mogą nakładać milionowe kary w oderwaniu od zdrowego rozsądku i bez żadnych proporcji co do wagi przewinienia to następni w  kolejce do ukarania powinni być rolnicy powszechnie wykorzystujący opony do umacniania pryzm kiszonkowych, żeglarze wykorzystujący opony jako odbojniki, właściciele działek którzy z opon zrobili sobie kwietniki, piaskownice, huśtawki czy urządzili tory gokartowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

REKLAMA

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

REKLAMA