REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezbędnik kierowcy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Niezbędnik kierowcy wortalu moto.wieszjak.pl to doskonała pomoc dla każdego kierowcy. W jednym miejscu zebraliśmy dla Was kalkulatory, przeliczniki, tabele z dopuszczalnymi prędkościami, taryfikator mandatowy i wzory umów.

I. Kalendarz imprez motoryzacyjnych na sezon 2011

REKLAMA

Przedstawiamy wykaz najważniejszych i najciekawszych wydarzeń motoryzacyjnych w Polsce. Wyścigi, targi, pokazy, dni otwarte na torach wyścigowych etc.

II. Wykaz tablic rejestracyjnych pojazdów zarejestrowanych w Polsce

Tablice rejestracyjne pojazdów są skonstruowane tak, aby na podstawie dwóch lub trzech pierwszych liter tablicy rejestracyjnej możliwe było zidentyfikowanie miejsca gdzie auto jestzarejestrowane z dokładnością nawet do konkretnej dzielnicy miasta.Przedstawiamy spis tablic rejestracyjnych pojazdów rejestrowanych wPolsce.

III. Kalkulatory

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kalkulator jednostek mocy

Dzięki tej aplikacji dokonasz szybkiej konwersji jednostek mocy, np. z koni mechanicznych na kilowaty i odwrotnie.

Sprawdź ile pali twój samochód

Dzięki tej aplikacji sprawdzisz, jak bardzo zużycie paliwa w twoim aucie różni się od danych katalogowych.

Czy opłaca się tobie montować instalację LPG?

Kalkulator dokładnie wyliczy po jakim przebiegu zwróci się tobie koszt montażu instalacji LPG

O ile zmienią się wskazania na prędkościomierzu, gdy zamontujesz inny rozmiar kół?

Sprawdź o ile zmienią się wskazania prędkościomierza w twoim aucie, gdy zamontujesz inny niż fabryczny rozmiar kół.

Alkomat

Aplikacja daje ogólne pojęcie o tym, ile czasu potrzebuje organizm ludzki by całkowicie wytrzeźwieć. W wynikach nie są uwzględniane czynniki atmosferyczne, samopoczucie oraz cechy indywidualne mające wpływ na trawienie dlatego obliczenia należy traktować jedynie orientacyjnie.

IV. Przeliczniki

Przelicznik wartości ciśnienia w oponach

W zależności od potrzeb odczytaj ciśnienie według różnych jednostek - Paskali, Hektopaskali, Barów lub Psi.

Przelicznik jednostek zużycia paliwa

Wybierasz się do Anglii, lub chcesz kupić auto z USA? W tych krajach zużycie paliwa podaje się w milach przejechanych na galonie paliwa sprawdź ile to litrów na 100 km i odwrotnie.

V. Tabele

Dozwolone prędkości w Europie

Wybierasz się w zagraniczną podróż samochodem, sprawdź z jakimi prędkościami możesz się poruszać w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Taryfikator punktów karnych

Sprawdź ile punktów karnych możesz zdobyć za poszczególne przewinienia drogowe.

Taryfikator mandatów

Policjant może nałożyć na łamiącego przepisy kierowcę mandat karny według stawki z powyższego taryfikatora, regulowanego odpowiednią ustawą.

Taryfikator mandatów dla pieszych

Piesi również mogą zostać ukarani mandatem karnym według stawki z powyższego taryfikatora.

Indeks nośności i prędkości opon

Sprawdź z jaką maksymalną prędkością możesz się poruszać na swoich oponach oraz jak bardzo możesz je obciążyć.

Zalecane szerokości felg

Znajdziesz tu informacje, jak szerokie felgi możesz zestawić z oponą o danym rozmiarze.

VI. Bezpłatne wzory umów

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu

Umowa użyczenia samochodu na czas oznaczony

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Umowa zamiany samochodu

Umowa o naprawę samochodu

Umowa zastawu

Umowa użyczenia samochodu

Umowa przewozu

Umowa najmu miejsca garażowego

Umowa najmu samochodu

Umowa najmu samochodu wraz z obsługą

Oświadczenie wspólne o zdarzeniu drogowym

Bezpłatny wzór wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym (np. stłuczce) sporządzanym przez obie strony biorące w nim udział. Polecamy wydrukowanie jednego lub dwóch egzemplarzy i wożenia ich ze sobą zawsze w samochodzie.

Wzór umowy darowizny pojazdu

Bezpłatny wzór umowy prawa cywilnego, poprzez którą darczyńca nieodpłatnie przysparza obdarowanemu korzyści (wzbogacenie obdarowanego) kosztem swojego majątku.

Wzór umowy kupna-sprzedaży pojazdu

Bezpłatny wzór umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Polecany osobom, które aktualnie wystawiają swój pojazd na sprzedaż, lub też zamierzają w niedługim czasie kupić auto używane. Nasz wzór zawiera wszystkie niezbędne elementy.

Wzór wypowiedzenia umowy OC

Bezpłatny wzór wypowiedzenia umowy ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej. Konieczny w sytuacji, w której chcemy zrezygnować z obecnego ubezpieczyciela.

Wzór umowy sprzedaży komisowej pojazdu

Umowa ta dotyczy sytuacji, w której jedna ze stron (kupująca lub sprzedająca pojazd) jest przedsiębiorcą. Umowa sprzedaży komisowej zobowiązuje zleceniobiorcę, (komisanta), do sprzedania rzeczy ruchomych na rachunek zleceniodawcy (komitenta), w imieniu własnym oraz za wynagrodzeniem (prowizją) w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

Wzór umowy dzierżawy samochodu

Bezpłatny wzór umowy dzierżawy, poprzez którą wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy pojazd do używania i pobierania pożytków przez oznaczony lub nieoznaczony czas, zaś dzierżawca zobowiązuje się do płacenia ustalonego czynszu.

Wzór umowy sprzedaży samochodu z zastrzeżeniem prawa własności

Bezpłatny wzór umowy w której sprzedawca zastrzega prawo własności aż do momentu uiszczenia całej sumy przez kupującego. Stosowane przy sprzedaży ratalnej.

Wzór umowy sprzedaży samochodu na raty

Bezpłatny wzór umowy, w której sprzedawca samochodu zobowiązuje się przenieść własność na kupującego i wydać mu przedmiot umowy, zaś kupujący zobowiązuje się do jej odebrania i zapłacenia ustalonej ceny sprzedającemu. Aby taki pojazd zarejestrować wymagana jest przynajmniej umowa pisemna.

Wzór umowy sprzedaży samochodu przez współwłaścicieli

Bezpłatny wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu, który jest współwłasnością dwóch osób, występujących jako sprzedawca.

Umowa najmu miejsca garażowego

Przez umowę najmu miejsca garażowego wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy miejsce garażowe do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Umowa najmu samochodu

Przez umowę najmu samochodu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy samochód do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz za korzystanie z samochodu.

Umowa najmu samochodu wraz z obsługą

Przez umowę najmu samochodu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy samochód do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz za korzystanie z samochodu.

Umowa przewozu

Przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.

Umowa użyczenia samochodu

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu w użyczenie, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanego mu w tym celu samochodu. Na wypadek kontroli lepiej dysponować umową w formie pisemnej.

Umowa zastawu

W umowie ustanawiającej zastaw zastawnik ustanawia ograniczone prawo rzeczowe na ruchomości. Przy czym nie musi on być właścicielem tej ruchomości.

Umowa o naprawę samochodu

Bezpłatny wzór umowy o naprawę samochodu, która jest umową o dzieło. W treści można określić m.in. cenę, zakres naprawy, czy też karę umowną.

Umowa zamiany samochodu

Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Dla celów rejestracji umowa powinna mieć formę pisemną.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powinno być złożone najpóźniej na dzień przed końcem umowy. Inaczej umowa zostanie przedłużona na kolejne 12 miesięcy.

Umowa użyczenia samochodu na czas oznaczony

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu

Bezpłatny wzór zawiadomienia o zbyciu pojazdu. W razie sprzedaży pojazdu zbywca jest obowiązany zawiadomić o tym zakład ubezpieczeń.

Umowa sprzedaży samochodu

Bezpłatny wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu, gdzie sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność auta i wydać mu samochód, zaś kupujący zobowiązuje się auto odebrać i zapłacić sprzedawcy ustaloną sumę. Dla celów rejestracji wymagana jest co najmniej forma pisemna.

Umowa darowizny samochodu

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Umowa taka co do zasady powinna mieć formę aktu notarialnego. Dowolna forma jest wystarczająca, jeśli umowa zostanie wykonana. Dla celów rejestracji samochodu wymagana jest co najmniej forma pisemna.

Oświadczenie o uchyleniu się od skutków umowy sprzedaży samochodu

BEZPŁATNY WZÓR. Zawarcie umowy pod wpływem błędu daje w określonych okolicznościach możliwość uchylenia się od skutków prawnych. Uprawnienie do uchylenia wygasa z upływem roku od wykrycia błędu

Umowa sprzedaży komisowej samochodu

W umowie komisu komisant zobowiązuje się do sprzedaży samochodu na rachunek komitenta, za wynagrodzeniem. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa dzierżawy samochodu

Przez umowę dzierżawy Wydzierżawiający oddaje Dzierżawcy samochód do używania, w zamian za wynagrodzenie. Umowa stosowana zwłaszcza w stosunkach gospodarczych. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa sprzedaży samochodu z zastrzeżeniem prawa własności

W umowie sprzedaży sprzedawca zastrzega sobie prawo własności do uiszczenia całej ceny przez Kupującego. Przy sprzedaży na raty. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa sprzedaży samochodu na raty

W umowie sprzedaży samochodu strony ustalają, że zapłata ceny przez Kupującego nastąpi w ratach. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa sprzedaży samochodu przez współwłaścicieli

Umowa sprzedaży, dotycząca samochodu będącego współwłasnością dwóch osób. Współwłaściciele występują, jako sprzedawca. BEZPŁATNY WZÓR.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA