Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezbędnik kierowcy

Niezbędnik kierowcy wortalu moto.wieszjak.pl to doskonała pomoc dla każdego kierowcy. W jednym miejscu zebraliśmy dla Was kalkulatory, przeliczniki, tabele z dopuszczalnymi prędkościami, taryfikator mandatowy i wzory umów.

I. Kalendarz imprez motoryzacyjnych na sezon 2011

Przedstawiamy wykaz najważniejszych i najciekawszych wydarzeń motoryzacyjnych w Polsce. Wyścigi, targi, pokazy, dni otwarte na torach wyścigowych etc.

II. Wykaz tablic rejestracyjnych pojazdów zarejestrowanych w Polsce

Tablice rejestracyjne pojazdów są skonstruowane tak, aby na podstawie dwóch lub trzech pierwszych liter tablicy rejestracyjnej możliwe było zidentyfikowanie miejsca gdzie auto jestzarejestrowane z dokładnością nawet do konkretnej dzielnicy miasta.Przedstawiamy spis tablic rejestracyjnych pojazdów rejestrowanych wPolsce.

III. Kalkulatory

Kalkulator jednostek mocy

Dzięki tej aplikacji dokonasz szybkiej konwersji jednostek mocy, np. z koni mechanicznych na kilowaty i odwrotnie.

Sprawdź ile pali twój samochód

Dzięki tej aplikacji sprawdzisz, jak bardzo zużycie paliwa w twoim aucie różni się od danych katalogowych.

Czy opłaca się tobie montować instalację LPG?

Kalkulator dokładnie wyliczy po jakim przebiegu zwróci się tobie koszt montażu instalacji LPG

O ile zmienią się wskazania na prędkościomierzu, gdy zamontujesz inny rozmiar kół?

Sprawdź o ile zmienią się wskazania prędkościomierza w twoim aucie, gdy zamontujesz inny niż fabryczny rozmiar kół.

Alkomat

Aplikacja daje ogólne pojęcie o tym, ile czasu potrzebuje organizm ludzki by całkowicie wytrzeźwieć. W wynikach nie są uwzględniane czynniki atmosferyczne, samopoczucie oraz cechy indywidualne mające wpływ na trawienie dlatego obliczenia należy traktować jedynie orientacyjnie.

IV. Przeliczniki

Przelicznik wartości ciśnienia w oponach

W zależności od potrzeb odczytaj ciśnienie według różnych jednostek - Paskali, Hektopaskali, Barów lub Psi.

Przelicznik jednostek zużycia paliwa

Wybierasz się do Anglii, lub chcesz kupić auto z USA? W tych krajach zużycie paliwa podaje się w milach przejechanych na galonie paliwa sprawdź ile to litrów na 100 km i odwrotnie.

V. Tabele

Dozwolone prędkości w Europie

Wybierasz się w zagraniczną podróż samochodem, sprawdź z jakimi prędkościami możesz się poruszać w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Taryfikator punktów karnych

Sprawdź ile punktów karnych możesz zdobyć za poszczególne przewinienia drogowe.

Taryfikator mandatów

Policjant może nałożyć na łamiącego przepisy kierowcę mandat karny według stawki z powyższego taryfikatora, regulowanego odpowiednią ustawą.

Taryfikator mandatów dla pieszych

Piesi również mogą zostać ukarani mandatem karnym według stawki z powyższego taryfikatora.

Indeks nośności i prędkości opon

Sprawdź z jaką maksymalną prędkością możesz się poruszać na swoich oponach oraz jak bardzo możesz je obciążyć.

Zalecane szerokości felg

Znajdziesz tu informacje, jak szerokie felgi możesz zestawić z oponą o danym rozmiarze.

VI. Bezpłatne wzory umów

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu

Umowa użyczenia samochodu na czas oznaczony

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Umowa zamiany samochodu

Umowa o naprawę samochodu

Umowa zastawu

Umowa użyczenia samochodu

Umowa przewozu

Umowa najmu miejsca garażowego

Umowa najmu samochodu

Umowa najmu samochodu wraz z obsługą

Oświadczenie wspólne o zdarzeniu drogowym

Bezpłatny wzór wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym (np. stłuczce) sporządzanym przez obie strony biorące w nim udział. Polecamy wydrukowanie jednego lub dwóch egzemplarzy i wożenia ich ze sobą zawsze w samochodzie.

Wzór umowy darowizny pojazdu

Bezpłatny wzór umowy prawa cywilnego, poprzez którą darczyńca nieodpłatnie przysparza obdarowanemu korzyści (wzbogacenie obdarowanego) kosztem swojego majątku.

Wzór umowy kupna-sprzedaży pojazdu

Bezpłatny wzór umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Polecany osobom, które aktualnie wystawiają swój pojazd na sprzedaż, lub też zamierzają w niedługim czasie kupić auto używane. Nasz wzór zawiera wszystkie niezbędne elementy.

Wzór wypowiedzenia umowy OC

Bezpłatny wzór wypowiedzenia umowy ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej. Konieczny w sytuacji, w której chcemy zrezygnować z obecnego ubezpieczyciela.

Wzór umowy sprzedaży komisowej pojazdu

Umowa ta dotyczy sytuacji, w której jedna ze stron (kupująca lub sprzedająca pojazd) jest przedsiębiorcą. Umowa sprzedaży komisowej zobowiązuje zleceniobiorcę, (komisanta), do sprzedania rzeczy ruchomych na rachunek zleceniodawcy (komitenta), w imieniu własnym oraz za wynagrodzeniem (prowizją) w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

Wzór umowy dzierżawy samochodu

Bezpłatny wzór umowy dzierżawy, poprzez którą wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy pojazd do używania i pobierania pożytków przez oznaczony lub nieoznaczony czas, zaś dzierżawca zobowiązuje się do płacenia ustalonego czynszu.

Wzór umowy sprzedaży samochodu z zastrzeżeniem prawa własności

Bezpłatny wzór umowy w której sprzedawca zastrzega prawo własności aż do momentu uiszczenia całej sumy przez kupującego. Stosowane przy sprzedaży ratalnej.

Wzór umowy sprzedaży samochodu na raty

Bezpłatny wzór umowy, w której sprzedawca samochodu zobowiązuje się przenieść własność na kupującego i wydać mu przedmiot umowy, zaś kupujący zobowiązuje się do jej odebrania i zapłacenia ustalonej ceny sprzedającemu. Aby taki pojazd zarejestrować wymagana jest przynajmniej umowa pisemna.

Wzór umowy sprzedaży samochodu przez współwłaścicieli

Bezpłatny wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu, który jest współwłasnością dwóch osób, występujących jako sprzedawca.

Umowa najmu miejsca garażowego

Przez umowę najmu miejsca garażowego wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy miejsce garażowe do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Umowa najmu samochodu

Przez umowę najmu samochodu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy samochód do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz za korzystanie z samochodu.

Umowa najmu samochodu wraz z obsługą

Przez umowę najmu samochodu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy samochód do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz za korzystanie z samochodu.

Umowa przewozu

Przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.

Umowa użyczenia samochodu

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu w użyczenie, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanego mu w tym celu samochodu. Na wypadek kontroli lepiej dysponować umową w formie pisemnej.

Umowa zastawu

W umowie ustanawiającej zastaw zastawnik ustanawia ograniczone prawo rzeczowe na ruchomości. Przy czym nie musi on być właścicielem tej ruchomości.

Umowa o naprawę samochodu

Bezpłatny wzór umowy o naprawę samochodu, która jest umową o dzieło. W treści można określić m.in. cenę, zakres naprawy, czy też karę umowną.

Umowa zamiany samochodu

Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Dla celów rejestracji umowa powinna mieć formę pisemną.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powinno być złożone najpóźniej na dzień przed końcem umowy. Inaczej umowa zostanie przedłużona na kolejne 12 miesięcy.

Umowa użyczenia samochodu na czas oznaczony

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu

Bezpłatny wzór zawiadomienia o zbyciu pojazdu. W razie sprzedaży pojazdu zbywca jest obowiązany zawiadomić o tym zakład ubezpieczeń.

Umowa sprzedaży samochodu

Bezpłatny wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu, gdzie sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność auta i wydać mu samochód, zaś kupujący zobowiązuje się auto odebrać i zapłacić sprzedawcy ustaloną sumę. Dla celów rejestracji wymagana jest co najmniej forma pisemna.

Umowa darowizny samochodu

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Umowa taka co do zasady powinna mieć formę aktu notarialnego. Dowolna forma jest wystarczająca, jeśli umowa zostanie wykonana. Dla celów rejestracji samochodu wymagana jest co najmniej forma pisemna.

Oświadczenie o uchyleniu się od skutków umowy sprzedaży samochodu

BEZPŁATNY WZÓR. Zawarcie umowy pod wpływem błędu daje w określonych okolicznościach możliwość uchylenia się od skutków prawnych. Uprawnienie do uchylenia wygasa z upływem roku od wykrycia błędu

Umowa sprzedaży komisowej samochodu

W umowie komisu komisant zobowiązuje się do sprzedaży samochodu na rachunek komitenta, za wynagrodzeniem. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa dzierżawy samochodu

Przez umowę dzierżawy Wydzierżawiający oddaje Dzierżawcy samochód do używania, w zamian za wynagrodzenie. Umowa stosowana zwłaszcza w stosunkach gospodarczych. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa sprzedaży samochodu z zastrzeżeniem prawa własności

W umowie sprzedaży sprzedawca zastrzega sobie prawo własności do uiszczenia całej ceny przez Kupującego. Przy sprzedaży na raty. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa sprzedaży samochodu na raty

W umowie sprzedaży samochodu strony ustalają, że zapłata ceny przez Kupującego nastąpi w ratach. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa sprzedaży samochodu przez współwłaścicieli

Umowa sprzedaży, dotycząca samochodu będącego współwłasnością dwóch osób. Współwłaściciele występują, jako sprzedawca. BEZPŁATNY WZÓR.

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jeep Compass 1.5 e-Hybrid w wersji S. Amerykańskiego stylu mu nie brakuje!

  Jeep Compass 1.5 e-Hybrid jest napędzany 130-konnym benzyniakiem i 20-konnym elektrykiem. A do tego naprawdę dobrze wygląda. Iście amerykańsko! Zobaczcie sami.

  Używane Audi A3 8V (2013 - 2020). Awarie, wady, ceny, opinie

  Używane Audi A3 8V to model chętnie wybierany przez polskich kierowców. Tak, cztery koła na grillu i bardziej luksusowy charakter z pewnością stanowią afrodyzjak. A jak wypada awaryjność tego auta? Sprawdźmy to.

  Przejście sugerowane: co to jest, jak wygląda, przepisy

  Pieszy może tu legalnie przejść przez jezdnię, ale punkt ten tak właściwie przejściem dla pieszych nie jest. Przejście sugerowane to dziwna konstrukcja, która nakłada na przechodzącego przez jezdnię nowe obowiązki.

  70 lat temu zbudowano polski samochód Pionier

  70 lat temu powstał prototyp samochodu Pionier. Po wojnie była to jedna z pierwszych prób stworzenia auta rodzimej konstrukcji.

  Na wakacje samochodem po Europie. Gdzie jest najwięcej fotoradarów?

  Wyjazd autem na wakacje za granicę jest coraz bardziej popularny. Polscy kierowcy mogą jednak przeżyć szok w poszczególnych państwach UE. Wszystko za sprawą fotoradarów, których jest znacznie więcej niż w Polsce.

  Jakich samochodów elektrycznych szukają Polacy?

  Dziś mamy listę 20 najbardziej poszukiwanych aut elektrycznych. I choć kluczowym warunkiem zakupu jest uzyskanie dotacji, nabywcy aut elektrycznych mają trudny wybór. Czasami bowiem warunki programu "Mój elektryk" wykluczają mocniejszą baterię.

  Biurowa sieć ładowania aut elektrycznych. Zachęta do zakupu elektryka?

  Budowa biurowej sieci ładowania aut elektrycznych może się stać zachętą do zakupu elektryka, ale i pozapłacowym benefitem dla pracownika. Firmowe sieci ładowania pojazdów elektrycznych natomiast warto planować perspektywicznie. To ogranicza koszty.

  Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

  Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

  Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

  Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

  Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

  Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

  Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

  Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

  Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

  Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

  Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

  Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

  Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

  Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

  Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

  W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

  Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

  Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

  Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

  Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

  Jak podróżować autem ze zwierzętami?

  Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

  DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

  Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

  Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

  Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

  Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

  Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

  Używane Audi A4 B8 (2007 – 2015). Awarie, wady, ceny, opinie

  Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

  Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

  Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

  Używany Opel Astra K (2015 – 2021). Awarie, wady, ceny, opinie

  Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

  Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

  Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?