REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezbędnik kierowcy

REKLAMA

Niezbędnik kierowcy wortalu moto.wieszjak.pl to doskonała pomoc dla każdego kierowcy. W jednym miejscu zebraliśmy dla Was kalkulatory, przeliczniki, tabele z dopuszczalnymi prędkościami, taryfikator mandatowy i wzory umów.

I. Kalendarz imprez motoryzacyjnych na sezon 2011

REKLAMA

Przedstawiamy wykaz najważniejszych i najciekawszych wydarzeń motoryzacyjnych w Polsce. Wyścigi, targi, pokazy, dni otwarte na torach wyścigowych etc.

II. Wykaz tablic rejestracyjnych pojazdów zarejestrowanych w Polsce

Tablice rejestracyjne pojazdów są skonstruowane tak, aby na podstawie dwóch lub trzech pierwszych liter tablicy rejestracyjnej możliwe było zidentyfikowanie miejsca gdzie auto jestzarejestrowane z dokładnością nawet do konkretnej dzielnicy miasta.Przedstawiamy spis tablic rejestracyjnych pojazdów rejestrowanych wPolsce.

III. Kalkulatory

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kalkulator jednostek mocy

Dzięki tej aplikacji dokonasz szybkiej konwersji jednostek mocy, np. z koni mechanicznych na kilowaty i odwrotnie.

Sprawdź ile pali twój samochód

Dzięki tej aplikacji sprawdzisz, jak bardzo zużycie paliwa w twoim aucie różni się od danych katalogowych.

Czy opłaca się tobie montować instalację LPG?

Kalkulator dokładnie wyliczy po jakim przebiegu zwróci się tobie koszt montażu instalacji LPG

O ile zmienią się wskazania na prędkościomierzu, gdy zamontujesz inny rozmiar kół?

Sprawdź o ile zmienią się wskazania prędkościomierza w twoim aucie, gdy zamontujesz inny niż fabryczny rozmiar kół.

Alkomat

Aplikacja daje ogólne pojęcie o tym, ile czasu potrzebuje organizm ludzki by całkowicie wytrzeźwieć. W wynikach nie są uwzględniane czynniki atmosferyczne, samopoczucie oraz cechy indywidualne mające wpływ na trawienie dlatego obliczenia należy traktować jedynie orientacyjnie.

IV. Przeliczniki

Przelicznik wartości ciśnienia w oponach

W zależności od potrzeb odczytaj ciśnienie według różnych jednostek - Paskali, Hektopaskali, Barów lub Psi.

Przelicznik jednostek zużycia paliwa

Wybierasz się do Anglii, lub chcesz kupić auto z USA? W tych krajach zużycie paliwa podaje się w milach przejechanych na galonie paliwa sprawdź ile to litrów na 100 km i odwrotnie.

V. Tabele

Dozwolone prędkości w Europie

Wybierasz się w zagraniczną podróż samochodem, sprawdź z jakimi prędkościami możesz się poruszać w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Taryfikator punktów karnych

Sprawdź ile punktów karnych możesz zdobyć za poszczególne przewinienia drogowe.

Taryfikator mandatów

Policjant może nałożyć na łamiącego przepisy kierowcę mandat karny według stawki z powyższego taryfikatora, regulowanego odpowiednią ustawą.

Taryfikator mandatów dla pieszych

Piesi również mogą zostać ukarani mandatem karnym według stawki z powyższego taryfikatora.

Indeks nośności i prędkości opon

Sprawdź z jaką maksymalną prędkością możesz się poruszać na swoich oponach oraz jak bardzo możesz je obciążyć.

Zalecane szerokości felg

Znajdziesz tu informacje, jak szerokie felgi możesz zestawić z oponą o danym rozmiarze.

VI. Bezpłatne wzory umów

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu

Umowa użyczenia samochodu na czas oznaczony

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Umowa zamiany samochodu

Umowa o naprawę samochodu

Umowa zastawu

Umowa użyczenia samochodu

Umowa przewozu

Umowa najmu miejsca garażowego

Umowa najmu samochodu

Umowa najmu samochodu wraz z obsługą

Oświadczenie wspólne o zdarzeniu drogowym

Bezpłatny wzór wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym (np. stłuczce) sporządzanym przez obie strony biorące w nim udział. Polecamy wydrukowanie jednego lub dwóch egzemplarzy i wożenia ich ze sobą zawsze w samochodzie.

Wzór umowy darowizny pojazdu

Bezpłatny wzór umowy prawa cywilnego, poprzez którą darczyńca nieodpłatnie przysparza obdarowanemu korzyści (wzbogacenie obdarowanego) kosztem swojego majątku.

Wzór umowy kupna-sprzedaży pojazdu

Bezpłatny wzór umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Polecany osobom, które aktualnie wystawiają swój pojazd na sprzedaż, lub też zamierzają w niedługim czasie kupić auto używane. Nasz wzór zawiera wszystkie niezbędne elementy.

Wzór wypowiedzenia umowy OC

Bezpłatny wzór wypowiedzenia umowy ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej. Konieczny w sytuacji, w której chcemy zrezygnować z obecnego ubezpieczyciela.

Wzór umowy sprzedaży komisowej pojazdu

Umowa ta dotyczy sytuacji, w której jedna ze stron (kupująca lub sprzedająca pojazd) jest przedsiębiorcą. Umowa sprzedaży komisowej zobowiązuje zleceniobiorcę, (komisanta), do sprzedania rzeczy ruchomych na rachunek zleceniodawcy (komitenta), w imieniu własnym oraz za wynagrodzeniem (prowizją) w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

Wzór umowy dzierżawy samochodu

Bezpłatny wzór umowy dzierżawy, poprzez którą wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy pojazd do używania i pobierania pożytków przez oznaczony lub nieoznaczony czas, zaś dzierżawca zobowiązuje się do płacenia ustalonego czynszu.

Wzór umowy sprzedaży samochodu z zastrzeżeniem prawa własności

Bezpłatny wzór umowy w której sprzedawca zastrzega prawo własności aż do momentu uiszczenia całej sumy przez kupującego. Stosowane przy sprzedaży ratalnej.

Wzór umowy sprzedaży samochodu na raty

Bezpłatny wzór umowy, w której sprzedawca samochodu zobowiązuje się przenieść własność na kupującego i wydać mu przedmiot umowy, zaś kupujący zobowiązuje się do jej odebrania i zapłacenia ustalonej ceny sprzedającemu. Aby taki pojazd zarejestrować wymagana jest przynajmniej umowa pisemna.

Wzór umowy sprzedaży samochodu przez współwłaścicieli

Bezpłatny wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu, który jest współwłasnością dwóch osób, występujących jako sprzedawca.

Umowa najmu miejsca garażowego

Przez umowę najmu miejsca garażowego wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy miejsce garażowe do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Umowa najmu samochodu

Przez umowę najmu samochodu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy samochód do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz za korzystanie z samochodu.

Umowa najmu samochodu wraz z obsługą

Przez umowę najmu samochodu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy samochód do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz za korzystanie z samochodu.

Umowa przewozu

Przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.

Umowa użyczenia samochodu

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu w użyczenie, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanego mu w tym celu samochodu. Na wypadek kontroli lepiej dysponować umową w formie pisemnej.

Umowa zastawu

W umowie ustanawiającej zastaw zastawnik ustanawia ograniczone prawo rzeczowe na ruchomości. Przy czym nie musi on być właścicielem tej ruchomości.

Umowa o naprawę samochodu

Bezpłatny wzór umowy o naprawę samochodu, która jest umową o dzieło. W treści można określić m.in. cenę, zakres naprawy, czy też karę umowną.

Umowa zamiany samochodu

Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Dla celów rejestracji umowa powinna mieć formę pisemną.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powinno być złożone najpóźniej na dzień przed końcem umowy. Inaczej umowa zostanie przedłużona na kolejne 12 miesięcy.

Umowa użyczenia samochodu na czas oznaczony

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu

Bezpłatny wzór zawiadomienia o zbyciu pojazdu. W razie sprzedaży pojazdu zbywca jest obowiązany zawiadomić o tym zakład ubezpieczeń.

Umowa sprzedaży samochodu

Bezpłatny wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu, gdzie sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność auta i wydać mu samochód, zaś kupujący zobowiązuje się auto odebrać i zapłacić sprzedawcy ustaloną sumę. Dla celów rejestracji wymagana jest co najmniej forma pisemna.

Umowa darowizny samochodu

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Umowa taka co do zasady powinna mieć formę aktu notarialnego. Dowolna forma jest wystarczająca, jeśli umowa zostanie wykonana. Dla celów rejestracji samochodu wymagana jest co najmniej forma pisemna.

Oświadczenie o uchyleniu się od skutków umowy sprzedaży samochodu

BEZPŁATNY WZÓR. Zawarcie umowy pod wpływem błędu daje w określonych okolicznościach możliwość uchylenia się od skutków prawnych. Uprawnienie do uchylenia wygasa z upływem roku od wykrycia błędu

Umowa sprzedaży komisowej samochodu

W umowie komisu komisant zobowiązuje się do sprzedaży samochodu na rachunek komitenta, za wynagrodzeniem. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa dzierżawy samochodu

Przez umowę dzierżawy Wydzierżawiający oddaje Dzierżawcy samochód do używania, w zamian za wynagrodzenie. Umowa stosowana zwłaszcza w stosunkach gospodarczych. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa sprzedaży samochodu z zastrzeżeniem prawa własności

W umowie sprzedaży sprzedawca zastrzega sobie prawo własności do uiszczenia całej ceny przez Kupującego. Przy sprzedaży na raty. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa sprzedaży samochodu na raty

W umowie sprzedaży samochodu strony ustalają, że zapłata ceny przez Kupującego nastąpi w ratach. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa sprzedaży samochodu przez współwłaścicieli

Umowa sprzedaży, dotycząca samochodu będącego współwłasnością dwóch osób. Współwłaściciele występują, jako sprzedawca. BEZPŁATNY WZÓR.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA