Czy politura niszczy lakier?
REKLAMA
REKLAMA
Jak to działa?
REKLAMA
Odpowiadając na tytułowe pytanie – politura do powierzchni lakierowanych nie niszczy ich. Jest to środek czyszcząco-konserwujący. Zawiera co prawda cząsteczki ścierne, ale ich zadaniem jest usunięcie zmatowień, zabrudzeń czy owadów i mają właściwości lekkościerne. Naturalne lub sztuczne woski (bądź ich kombinacja) konserwują wyczyszczony lakier, zabezpieczają przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, zapewniają głębię koloru i połysk, a nanocząsteczki wnikają w drobne rysy (powstałe np. po myjni automatycznej) niwelując je.
Zobacz również: Jak polakierować plastikowe elementy nadwozia?
Jaką politurę wybrać?
Na rynku pod nazwą „politura” znajdziemy wiele preparatów. Najlepsze są te zawierające naturalne woski – najbardziej polecany wosk Carnauba oraz nanocząsteczki. Warto zwrócić uwagę czy preparat przeznaczony jest do lakierów nowych, czy też do starych – zmatowiałych wymagających mocniejszej siły ściernej i późniejszego zastosowania wosku w celu zabezpieczenia powierzchni. Ważne też jest czy preparat wymaga użycia maszyny polerskiej.
Zobacz również: Rodzaje wosków
Jak stosować?
Warto zapoznać się z indywidualnymi instrukcjami zawartymi na opakowaniu produktu. Preparat nakłada się zawsze na umyte auto – na powierzchnię mokrą lub suchą, za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki. Niektóre produkty wymagają natychmiastowego polerowania, inne polerujemy po wyschnięciu nałożonej warstwy. Bardzo ważne jest, aby nie nanosić politury na elementy nielakierowane wykonane z tworzyw sztucznych np. listwy boczne w drzwiach. Taki zabieg możemy wykonać raz na kwartał.
REKLAMA
REKLAMA