REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ręka w gipsie, a prowadzenie samochodu służbowego

Warto uwarunkować korzystanie z samochodów służbowych zaświadczeniem od lekarza o możliwości prowadzenia pojazdów
Warto uwarunkować korzystanie z samochodów służbowych zaświadczeniem od lekarza o możliwości prowadzenia pojazdów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownik, który ma założony gips na rękę lub inną kończynę może prowadzić samochód służbowy?

Prowadzenie samochodu służbowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością nie tylko w zakresie bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu lecz również dysponowania mieniem o dużej wartości materialnej. Dlatego każdy fleet manager powinien prowadzić politykę flotową eliminując potencjalne ryzyko nie pozostawiając miejsca na jakikolwiek niedomówienia w zakresie sposobu eksploatacji samochodów służbowych.

REKLAMA

W związku z tym warto wprowadzić do regulaminu użytkowania samochodów służbowych zapis o zakazie prowadzenia pojazdów flotowych ze względu na stan zdrowia.

Ręka w gipsie, a ubezpieczenie pojazdu

Istnieją bardzo poważne przesłanki do odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela w przypadku, gdy kierowca prowadził samochód z ręką lub nogą w gipsie. Zapis umowy o zawarciu ubezpieczenia stanowiący o tzw. rażącym niedbalstwie sprawcy szkody, czy możliwość obciążenia współwiną za zaistniałą kolizję przypadku, gdy zdarzenie drogowe zaistnieje nie z winy naszego chorego pracownika skłaniają ku zakazowi prowadzenia pojazdów przez pracowników będących na zwolnieniach lekarskich, a których schorzenia mogą mieć negatywny wpływ na prowadzenie auta.

Tajemnica lekarska, a wykrycie choroby

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Część pracowników niechętnie zrezygnuje z użytkowania samochodu służbowego okresie rehabilitacji i ukryje konkretną przyczynę zwolnienia. I z takiej sytuacji jest wyjście. Fleet manager może uwarunkować korzystanie z samochodu służbowego w czasie choroby uzyskaniem zaświadczenia od lekarza o możliwości prowadzenia pojazdu. W takim przypadku nie będzie wątpliwości w razie ewentualnego wyjaśniania okoliczności u ubezpieczyciela oraz będziemy mieli spokojne sumienie w związku z nienarażaniem nikogo na niebezpieczeństwo. 

Tekst: Tomasz Korniejew, źródło: Moto.wieszjak.pl - Czy można prowadzić auto firmowe z ręką w gipsie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA