REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy eksport towarów może być dokonany za pomocą firmy kurierskiej?

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Firma wysyła towar za pośrednictwem firm kurierskich do klientów (firm i osób fizycznych) poza Unię Europejską. Jakie dokumenty są potrzebne aby zastosować 0 proc. VAT?

Sprzedajemy towary kontrahentom spoza Unii Europejskiej. Dotychczas były to zawsze duże partie towaru, gdzie transport zlecaliśmy firmom spedycyjnym. Obecnie zamierzamy rozszerzyć sprzedaż i towar oferować również osobom fizycznym mieszkającym poza UE oraz małym firmom, które nie zamawiają dużych partii towaru.

REKLAMA

Towar będziemy wysyłać za pomocą firmy kurierskiej. Jakie dokumenty powinniśmy posiadać aby zastosować preferencyjną 0 proc. stawkę podatku VAT (nie będziemy bowiem mieć komunikatu IE-599)?

W sytuacji gdy wywóz towarów w ramach dokonanej dostawy jest realizowany poza obszar Unii Europejskiej, transakcję należy rozpatrywać na zasadzie eksportu towarów. Nie ma znaczenia czy towar kupuje od polskiego podatnika inny przedsiębiorca czy też osoba fizyczna. Eksport to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii. 

Eksport potwierdza urząd celny

Warunkiem jest aby transport był dokonany przez:

  • dostawcę lub na jego rzecz, lub
  • nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT).

W konsekwencji, w tym przypadku podatnik dokonujący dostawy towarów uprawniony jest do zastosowania preferencyjnej 0 proc. stawki podatku VAT pod warunkiem posiadania dokumentów celnych potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo oraz termin do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT zostały uregulowane w art. 41 ust 4-11 ustawy o VAT. W sytuacji, gdy podatnik zleca wywóz przewoźnikowi, co do zasady, czynności związanych z odprawą celną dokonuje albo on sam, albo agencja celna zgodnie z wydanym jej upoważnieniem. Podobnie jest w sytuacji, gdy to nabywca zobowiązał się do wywozu towarów.

A co, gdy transport jest zlecany firmie kurierskiej?

Wówczas bowiem czynności związane z odprawą celną eksportową nie są prowadzone ani przez podatnika ani działającą w jego imieniu agencję celną.

Zdaniem Autora, prawo do ww. preferencyjnej stawki podatku VAT przysługuje podatnikowi również, gdy transport towaru zlecony jest firmie kurierskiej.

REKLAMA

Przy wykorzystaniu firmy kurierskiej do wywozu towarów poza Unię Europejską, podmiot ten dokonuje tzw. zbiorczych zgłoszeń eksportowych. Powyższe wynika z przepisów prawa celnego, dokładnie § 20c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne (Dz.U. Nr 94, poz. 902, z późn. zm.).

Jak czytamy w przywołanym przepisie, zgłoszenie celne o objęcie procedurą wywozu przesyłek przewożonych przez operatorów pocztowych innych niż operator publiczny, które spełniają warunki określone w art. 592a lit. m rozporządzenia wykonawczego i zawierają towary niepodlegające należnościom celnym wywozowym może być dokonane zbiorczo w jednym zgłoszeniu celnym.

W momencie nadania przesyłki firmie kurierskiej, tworzy się specjalny numer dotyczący danego zlecenia/przesyłki. Kurier z kilku przesyłek o ww. numerach tworzy jedną przesyłkę nadając jej odpowiedni numer. W sytuacji dokonania odprawy celnej i wywozu towarów poza Unię, kurier otrzymuje zbiorczy dokument celny (komunikat elektroniczny), w którym wskazane są jako towary „przesyłki kurierskie” oraz przywołany jest odpowiedni numer zbiorczej przesyłki oraz poszczególne numery poszczególnych paczek. Na podstawie otrzymanego od firmy kurierskiej komunikatu elektronicznego potwierdzającego dokonanie eksportu towarów podatnik jest uprawniony do zastosowania 0 proc. stawki podatku VAT.

Podobnie stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. IPPP3/443-727/10-6/IB, w której czytamy, że:

„Jak wskazano powyżej, wnioskodawca dokonał eksportu bezpośredniego towarów. Za wystarczający dowód na udokumentowanie eksportu w przedmiotowej sytuacji należy uznać dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, tj. elektroniczny zbiorczy komunikat IE-599 otrzymany od dokonującej wywozu na zlecenie wnioskodawcy firmy kurierskiej. Komunikat ten zawiera bowiem informację o numerze dokumentu zbiorczego AWB, który pozwala na zidentyfikowanie wszelkich danych dotyczących poszczególnych wywożonych towarów poprzez nadane im numery HAWB. Dodatkowo firma kurierska załącza kserokopie tych dokumentów do zgłoszenia celnego, natomiast wnioskodawcy do komunikatu IE-599 dołącza potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię dokumentu AWB oraz manifestu lotniczego”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

REKLAMA