REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy eksport towarów może być dokonany za pomocą firmy kurierskiej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Firma wysyła towar za pośrednictwem firm kurierskich do klientów (firm i osób fizycznych) poza Unię Europejską. Jakie dokumenty są potrzebne aby zastosować 0 proc. VAT?

Sprzedajemy towary kontrahentom spoza Unii Europejskiej. Dotychczas były to zawsze duże partie towaru, gdzie transport zlecaliśmy firmom spedycyjnym. Obecnie zamierzamy rozszerzyć sprzedaż i towar oferować również osobom fizycznym mieszkającym poza UE oraz małym firmom, które nie zamawiają dużych partii towaru.

REKLAMA

Towar będziemy wysyłać za pomocą firmy kurierskiej. Jakie dokumenty powinniśmy posiadać aby zastosować preferencyjną 0 proc. stawkę podatku VAT (nie będziemy bowiem mieć komunikatu IE-599)?

W sytuacji gdy wywóz towarów w ramach dokonanej dostawy jest realizowany poza obszar Unii Europejskiej, transakcję należy rozpatrywać na zasadzie eksportu towarów. Nie ma znaczenia czy towar kupuje od polskiego podatnika inny przedsiębiorca czy też osoba fizyczna. Eksport to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii. 

Eksport potwierdza urząd celny

Warunkiem jest aby transport był dokonany przez:

  • dostawcę lub na jego rzecz, lub
  • nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT).

W konsekwencji, w tym przypadku podatnik dokonujący dostawy towarów uprawniony jest do zastosowania preferencyjnej 0 proc. stawki podatku VAT pod warunkiem posiadania dokumentów celnych potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo oraz termin do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT zostały uregulowane w art. 41 ust 4-11 ustawy o VAT. W sytuacji, gdy podatnik zleca wywóz przewoźnikowi, co do zasady, czynności związanych z odprawą celną dokonuje albo on sam, albo agencja celna zgodnie z wydanym jej upoważnieniem. Podobnie jest w sytuacji, gdy to nabywca zobowiązał się do wywozu towarów.

A co, gdy transport jest zlecany firmie kurierskiej?

Wówczas bowiem czynności związane z odprawą celną eksportową nie są prowadzone ani przez podatnika ani działającą w jego imieniu agencję celną.

Zdaniem Autora, prawo do ww. preferencyjnej stawki podatku VAT przysługuje podatnikowi również, gdy transport towaru zlecony jest firmie kurierskiej.

REKLAMA

Przy wykorzystaniu firmy kurierskiej do wywozu towarów poza Unię Europejską, podmiot ten dokonuje tzw. zbiorczych zgłoszeń eksportowych. Powyższe wynika z przepisów prawa celnego, dokładnie § 20c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne (Dz.U. Nr 94, poz. 902, z późn. zm.).

Jak czytamy w przywołanym przepisie, zgłoszenie celne o objęcie procedurą wywozu przesyłek przewożonych przez operatorów pocztowych innych niż operator publiczny, które spełniają warunki określone w art. 592a lit. m rozporządzenia wykonawczego i zawierają towary niepodlegające należnościom celnym wywozowym może być dokonane zbiorczo w jednym zgłoszeniu celnym.

W momencie nadania przesyłki firmie kurierskiej, tworzy się specjalny numer dotyczący danego zlecenia/przesyłki. Kurier z kilku przesyłek o ww. numerach tworzy jedną przesyłkę nadając jej odpowiedni numer. W sytuacji dokonania odprawy celnej i wywozu towarów poza Unię, kurier otrzymuje zbiorczy dokument celny (komunikat elektroniczny), w którym wskazane są jako towary „przesyłki kurierskie” oraz przywołany jest odpowiedni numer zbiorczej przesyłki oraz poszczególne numery poszczególnych paczek. Na podstawie otrzymanego od firmy kurierskiej komunikatu elektronicznego potwierdzającego dokonanie eksportu towarów podatnik jest uprawniony do zastosowania 0 proc. stawki podatku VAT.

Podobnie stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. IPPP3/443-727/10-6/IB, w której czytamy, że:

„Jak wskazano powyżej, wnioskodawca dokonał eksportu bezpośredniego towarów. Za wystarczający dowód na udokumentowanie eksportu w przedmiotowej sytuacji należy uznać dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, tj. elektroniczny zbiorczy komunikat IE-599 otrzymany od dokonującej wywozu na zlecenie wnioskodawcy firmy kurierskiej. Komunikat ten zawiera bowiem informację o numerze dokumentu zbiorczego AWB, który pozwala na zidentyfikowanie wszelkich danych dotyczących poszczególnych wywożonych towarów poprzez nadane im numery HAWB. Dodatkowo firma kurierska załącza kserokopie tych dokumentów do zgłoszenia celnego, natomiast wnioskodawcy do komunikatu IE-599 dołącza potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię dokumentu AWB oraz manifestu lotniczego”.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA