REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może złożyć zabezpieczenie akcyzowe w miejsce innych podmiotów?

alkohol, wino
alkohol, wino
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy istnieje możliwość, by zabezpieczenie akcyzowe w przypadku sprowadzania wina, w naszym imieniu zostało złożone przez inny podmiot?

REKLAMA

Nasza firma planuje dokonywać transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego wina z Włoch. W tym celu mamy zamiar uzyskać zezwolenie na działalność jako zarejestrowany odbiorca. W związku z tak zorganizowanymi transakcjami będziemy zobowiązani do złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Z tym właśnie obowiązkiem wiąże się nasze pytanie. Mianowicie, czy istnieje możliwość, by zabezpieczenie akcyzowe w naszym imieniu zostało złożone przez inny podmiot (przewoźnika)?

REKLAMA

W ramach planowanej transakcji Państwa firma występować będzie jako zarejestrowany odbiorca. Nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca jest jedną z czynności z którą wiążę się obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego. W taki przypadku, co do zasady, zabezpieczenie akcyzowe powinien złożyć podmiot dokonujący nabycia (Państwa firma). Jednakże w ustawie o podatku akcyzowym przewidziane zostały odstępstwa od wskazanej zasady, umożliwiające złożenie zabezpieczenia akcyzowego jak gdyby „w zastępstwie” przez podmioty trzecie.

Kto może złożyć zabezpieczenie akcyzowe w zastępstwie podmiotów zobowiązanych?
Katalog podmiotów uprawnionych do złożenia zabezpieczenia akcyzowego zamiast innego podmiotu lub wraz z nim solidarnie, jest katalogiem zamkniętym. Wynika z tego, iż zastępczego złożenia zabezpieczenia akcyzowego może dokonać jedynie jeden z podmiotów wskazanych w regulującym tę kwestię art. 63 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym.

Podmiotem tym może być:

  • przewoźnik lub spedytor;
  • właściciel wyrobów akcyzowych;
  • odbiorca wyrobów akcyzowych;
  • wszystkie lub kilka ze wskazanych powyżej podmiotów.

REKLAMA

Podkreślić należy, iż złożenie zabezpieczenia akcyzowego przez przewoźnika lub spedytora ograniczone jest jedynie do sytuacji gdy zabezpieczenia akcyzowego wymagane jest w związku z dokonywanym przez tego przewoźnika lub spedytora przemieszczaniem w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyrobów należących do podmiotu zobowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wskazać, iż obecnie obowiązujące przepisy ustawy o podatku akcyzowym dotyczące składania zabezpieczenia akcyzowego przez podmioty trzecie są bardziej rygorystyczne, niż przepisy regulujące tę kwestię przed 1 września 2010 r. (obecna forma art. 63 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym wprowadzona została w życie z tą właśnie datą). Przed wskazaną datą w charakterze zastępcy składającego zabezpieczenie akcyzowe w miejsce zobowiązanego podmiotu mógł wystąpić każdy podmiot trzeci. Wprowadzone od 1 września 2010 r. zmiany miały na celu lepsze zabezpieczenie danych transakcji, przez ograniczenie katalogu podmiotów mogących składać takie zabezpieczenie jedynie do podmiotów, które w danych transakcjach biorą udział.

Przyjęcie zabezpieczenia akcyzowego składanego przez podmiot trzeci, musi być poprzedzone złożeniem wniosku do właściwego naczelnika urzędu celnego. Wniosek o przyjęcie takiego zabezpieczenia składany jest przez podmiot zobowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

Przykład

Spółka A planuje dokonać nabycia wyrobów akcyzowych z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej jako zarejestrowany odbiorca. W związku z tą transakcją wystąpiła z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na działalność jako zarejestrowany odbiorca. W ramach przedmiotowej czynności Spółka A, jako zarejestrowany odbiorca jest zobowiązana do złożenia zabezpieczenia akcyzowego. W umowie dotyczącej transportu nabywanych wyrobów akcyzowych do Polski ustalono, iż przewoźnik złoży w imieniu Spółki A zabezpieczenie akcyzowe. Spółka A jest zobowiązana do wystąpienia z wnioskiem do naczelnika urzędu celnego o przyjęcie zabezpieczenia akcyzowego od przewoźnika.

Co istotne, w przypadku złożenia przez uprawniony podmiot trzeci zabezpieczenia akcyzowego, podmiot ten odpowiada cały swoim majątkiem solidarnie z podmiotem zobowiązanym do złożenia zabezpieczenia akcyzowego za zobowiązanie podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę. Odpowiedzialność ta ograniczona jest jednakże do wysokości kwoty złożonego zabezpieczenia akcyzowego (art. 63 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym).

Forma zabezpieczenia akcyzowego

Warto również wskazać, iż w przypadku składania zabezpieczenia akcyzowego przez podmiot trzeci możliwe jest zastosowanie jedynie następujących form zabezpieczenia akcyzowego:

  •  depozytu w gotówce;
  • gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
  • czeku potwierdzonego przez osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przez oddział banku zagranicznego, którzy prowadzą na terytorium kraju działalność bankową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe.

Wynika z tego, iż w przypadku składania zabezpieczenia akcyzowego przez podmiot trzeci, nie jest możliwe złożenie zabezpieczenia akcyzowego w formie weksla własnego lub innego dokumentu mającego wartość płatniczą.

Reasumując stwierdzić należy, że zabezpieczenie akcyzowe w Państwa przypadku może być na Państwa wniosek złożone przez przewoźnika o ile będzie ono złożone w odpowiedniej formie, przykładowo w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej.

Tekst: Tomasz Kolarczyk, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA