REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może złożyć zabezpieczenie akcyzowe w miejsce innych podmiotów?

alkohol, wino
alkohol, wino
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy istnieje możliwość, by zabezpieczenie akcyzowe w przypadku sprowadzania wina, w naszym imieniu zostało złożone przez inny podmiot?

REKLAMA

Nasza firma planuje dokonywać transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego wina z Włoch. W tym celu mamy zamiar uzyskać zezwolenie na działalność jako zarejestrowany odbiorca. W związku z tak zorganizowanymi transakcjami będziemy zobowiązani do złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Z tym właśnie obowiązkiem wiąże się nasze pytanie. Mianowicie, czy istnieje możliwość, by zabezpieczenie akcyzowe w naszym imieniu zostało złożone przez inny podmiot (przewoźnika)?

REKLAMA

W ramach planowanej transakcji Państwa firma występować będzie jako zarejestrowany odbiorca. Nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca jest jedną z czynności z którą wiążę się obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego. W taki przypadku, co do zasady, zabezpieczenie akcyzowe powinien złożyć podmiot dokonujący nabycia (Państwa firma). Jednakże w ustawie o podatku akcyzowym przewidziane zostały odstępstwa od wskazanej zasady, umożliwiające złożenie zabezpieczenia akcyzowego jak gdyby „w zastępstwie” przez podmioty trzecie.

Kto może złożyć zabezpieczenie akcyzowe w zastępstwie podmiotów zobowiązanych?
Katalog podmiotów uprawnionych do złożenia zabezpieczenia akcyzowego zamiast innego podmiotu lub wraz z nim solidarnie, jest katalogiem zamkniętym. Wynika z tego, iż zastępczego złożenia zabezpieczenia akcyzowego może dokonać jedynie jeden z podmiotów wskazanych w regulującym tę kwestię art. 63 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym.

Podmiotem tym może być:

  • przewoźnik lub spedytor;
  • właściciel wyrobów akcyzowych;
  • odbiorca wyrobów akcyzowych;
  • wszystkie lub kilka ze wskazanych powyżej podmiotów.

REKLAMA

Podkreślić należy, iż złożenie zabezpieczenia akcyzowego przez przewoźnika lub spedytora ograniczone jest jedynie do sytuacji gdy zabezpieczenia akcyzowego wymagane jest w związku z dokonywanym przez tego przewoźnika lub spedytora przemieszczaniem w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyrobów należących do podmiotu zobowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

Warto wskazać, iż obecnie obowiązujące przepisy ustawy o podatku akcyzowym dotyczące składania zabezpieczenia akcyzowego przez podmioty trzecie są bardziej rygorystyczne, niż przepisy regulujące tę kwestię przed 1 września 2010 r. (obecna forma art. 63 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym wprowadzona została w życie z tą właśnie datą). Przed wskazaną datą w charakterze zastępcy składającego zabezpieczenie akcyzowe w miejsce zobowiązanego podmiotu mógł wystąpić każdy podmiot trzeci. Wprowadzone od 1 września 2010 r. zmiany miały na celu lepsze zabezpieczenie danych transakcji, przez ograniczenie katalogu podmiotów mogących składać takie zabezpieczenie jedynie do podmiotów, które w danych transakcjach biorą udział.

Przyjęcie zabezpieczenia akcyzowego składanego przez podmiot trzeci, musi być poprzedzone złożeniem wniosku do właściwego naczelnika urzędu celnego. Wniosek o przyjęcie takiego zabezpieczenia składany jest przez podmiot zobowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

Przykład

Spółka A planuje dokonać nabycia wyrobów akcyzowych z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej jako zarejestrowany odbiorca. W związku z tą transakcją wystąpiła z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na działalność jako zarejestrowany odbiorca. W ramach przedmiotowej czynności Spółka A, jako zarejestrowany odbiorca jest zobowiązana do złożenia zabezpieczenia akcyzowego. W umowie dotyczącej transportu nabywanych wyrobów akcyzowych do Polski ustalono, iż przewoźnik złoży w imieniu Spółki A zabezpieczenie akcyzowe. Spółka A jest zobowiązana do wystąpienia z wnioskiem do naczelnika urzędu celnego o przyjęcie zabezpieczenia akcyzowego od przewoźnika.

Co istotne, w przypadku złożenia przez uprawniony podmiot trzeci zabezpieczenia akcyzowego, podmiot ten odpowiada cały swoim majątkiem solidarnie z podmiotem zobowiązanym do złożenia zabezpieczenia akcyzowego za zobowiązanie podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę. Odpowiedzialność ta ograniczona jest jednakże do wysokości kwoty złożonego zabezpieczenia akcyzowego (art. 63 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym).

Forma zabezpieczenia akcyzowego

Warto również wskazać, iż w przypadku składania zabezpieczenia akcyzowego przez podmiot trzeci możliwe jest zastosowanie jedynie następujących form zabezpieczenia akcyzowego:

  •  depozytu w gotówce;
  • gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
  • czeku potwierdzonego przez osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przez oddział banku zagranicznego, którzy prowadzą na terytorium kraju działalność bankową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe.

Wynika z tego, iż w przypadku składania zabezpieczenia akcyzowego przez podmiot trzeci, nie jest możliwe złożenie zabezpieczenia akcyzowego w formie weksla własnego lub innego dokumentu mającego wartość płatniczą.

Reasumując stwierdzić należy, że zabezpieczenie akcyzowe w Państwa przypadku może być na Państwa wniosek złożone przez przewoźnika o ile będzie ono złożone w odpowiedniej formie, przykładowo w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej.

Tekst: Tomasz Kolarczyk, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    REKLAMA

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA