REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Perspektywy rozwoju logistyki w aglomeracji śląskiej

REKLAMA

REKLAMA

26 marca w Hotelu Silvia Gold w Gliwicach już po raz trzeci odbyło się spotkanie poświęcone perspektywom rozwoju logistyki w aglomeracji śląskiej. Konferencja przyciągnęła blisko 150 uczestników z sektora logistycznego, funduszy inwestycyjnych, deweloperów, potencjalnych najemców, przedstawicieli stref ekonomicznych oraz media branżowe i regionalne.

REKLAMA

W gronie znawców rynku dyskutowano o trendach w branży, stojącymi przed nią wyzwaniami oraz otwierającymi się możliwościami. Jednogłośnie uznano, że Gliwice to bardzo dobry przykład na to, że przemyślana polityka miasta oraz umiejętność prowadzenia otwartego dialogu z przedsiębiorcami przyciągają inwestycje i sprzyjają ich sprawnej realizacji.
O znaczeniu konferencji logistycznej w Gliwicach świadczy poziom jej uczestników oraz prelegentów, a o jakości – fakt, że przebieg paneli dyskusyjnych był jeszcze długo komentowany w kuluarach po oficjalnym zakończeniu konferencji. 

REKLAMA

Marek Zuber, ekonomista i analityk rynków finansowych w rozmowie z Pawłem Poncyliuszem byłym Wiceministrem Gospodarki, Wiceprezesem AVIO Polska rozmawiali o wpływie polityki na prowadzenie biznesu w Polsce. W kontekście ich dyskusji o zachowawczości polskich urzędników, należy uznać, że sposób uprawiania polityki przez władze Gliwic jest pozytywnym wyjątkiem na skalę kraju. Dzięki spójnej, długoterminowej strategii miasto przyciąga duże inwestycje, cieszy się bardzo dobrą opinią wśród przedsiębiorców, stale się rozwija i wykorzystuje swoje atuty, aby budować przewagę konkurencyjną.

REKLAMA

Po pierwsze lokalizacja i dobra komunikacja. Gliwice leżą u zbiegu autostrady A1 i A4. W Gliwicach krzyżują się transeuropejskie korytarze komunikacyjne łączące północ z południem oraz wschód z zachodem Europy. W pobliżu znajdują się cztery międzynarodowe lotniska: Katowice-Pyrzowice, Kraków-Balice, Wrocław oraz Ostrawa. Powołane przez miasto Śląskie Centrum Logistyki świadczy usługi oparte o transport intermodalny (kolejowy, wodny i drogowy). 

To, co ułatwia planowanie inwestycji to fakt, że ponad 99 % powierzchni miasta objęta jest planami zagospodarowania przestrzennego. Ponadto miasto stara się stale dopasowywać swoje ofertę do potrzeb inwestorów. W 2014 ruszają m.in. prace związane z przygotowaniem terenów inwestycyjnych przy ul. Płażyńskiego (zaledwie 2 km od węzła autostrad A1 i A4).
Partnerem wspierającym przedsiębiorców w regionie jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Andrzej Pasek, Wiceprezes KSSE podkreślał, jak dużą rolę w przyciąganiu inwestycji odgrywa sprawność miasta w wywiązywaniu się ze swoich zobowiązań. Dzięki temu najwięksi gracze na rynku, jak chociażby General Motors Manufacturing Poland, nie bali się zainwestować w Gliwicach, a co więcej nadal rozwijają swoje inwestycje w regionie.

Uczestnicy panelu na temat potrzeb najemców dyskutowali m.in.: o pożądanym wsparciu miasta w procesie planowania i szukania terenów inwestycyjnych. Podkreślano potrzebę rozpoznawania rynku pod kątem potrzeb najemców, aby móc konstruować ofertę pod powierzchnie magazynowe różnej wielkości (zarówno te małe, jak i inwestycje wymagające kilkunastu hektarów). Dzięki takiej współpracy łatwiej byłoby dopasować plany zagospodarowania do potrzeb klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas konferencji rozmawiano o trendach w sektorze logistycznym, wśród których rozwój e-commerce oraz potrzeba coraz szybszych dostaw zamówionych towarów do klienta stanowi największe wyzwanie dla firm logistycznych. 

"Obecnie myślimy o tym, jak szybko jesteśmy w stanie dostarczyć towar klientowi. W przyszłości będziemy zastanawiać się czy mamy możliwości, aby wykonać to zadanie w ciągu 24 godzin” – mówił Janusz Bielówka, dyrektor operacyjny, Die lila Logistik Polska. 

Łukasz Lubański, dyrektor dystrybucji międzynarodowej regionu, Raben Polska, podkreślał, że jego firma w pełni uwierzyła w potencjał Gliwic i uczyniła z tego miejsca hub na cały region CEE. Stąd obsługują obecnie Czechy, Słowację, Węgry. Ich zaawansowany proces zamówień w połączeniu w dobrą lokalizacją miasta pozwalają dostarczać produkt do klienta w ciągu 24 godzin.
Trzecią edycję konferencji logistycznej w Gliwicach można zakończyć, cytując jednego z panelistów: „Gliwice są na dobrej drodze, dzięki czemu są skazane na sukces logistyczny”. 

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA