REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajęcie magazynu to nie problem, ważne są szczegóły umowy najmu

Krzysztof Kienorow
Jak korzystnie wynająć powierzchnię magazynową
Jak korzystnie wynająć powierzchnię magazynową
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Blisko 90 proc. oddanej do użytku w I poł. 2012 r. powierzchni magazynowej objęte jest obowiązującymi umowami najmu. Każdej z tych umów możemy przypisać wspólną cechę: okresowy charakter zobowiązania.

W pierwszej połowie 2012 roku do użytku zostało oddane około 287 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowej, a całkowite zasoby w Polsce szacowane są na nieco ponad 7 mln m². Blisko 90% tej powierzchni objęte jest obowiązującymi umowami najmu. Każdej z tych umów możemy przypisać wspólną cechę: okresowy charakter zobowiązania.

REKLAMA

Taka forma umowy leży w interesie zarówno Wynajmującego jak i Najemcy. Wynajmującemu gwarantuje stały, przewidywalny i określony w czasie przypływ środków pieniężnych. Najemcy pozwala zabezpieczyć wysokość czynszu na cały okres najmu oraz zapewnia bezpieczeństwo dla prowadzonych operacji na wynajmowanej powierzchni. 

Umowa najmu magazynu

Inną prawidłowością przy zawieranych umowach jest korelacja pomiędzy długością najmu, a ceną za metr kwadratowy - im dłuższy okres zobowiązania wybiera Najemca, tym korzystniejsze warunki cenowe oferuje Wynajmujący.Oferowane na rynku powierzchni komercyjnych okresy najmu są zróżnicowane i zależą od specyfiki transakcji.


Z reguły minimalny okres najmu powierzchni magazynowej to 3 lata dla standardowego obiektu, zlokalizowanego w obrębie parku logistycznego. Natomiast długoterminowe umowy, które niekiedy dochodzą nawet do 20 lat, wybierają Najemcy, którzy „inwestują” w magazyn, bo tego wymaga prowadzona przez nich działalność. Do takich zaliczają się np. firmy produkcyjne z branży motoryzacyjnej lub opakowań czy zajmujące się specjalistyczną dystrybucją np. produktów spożywczych lub farmaceutyków, które wymagają chłodzenia.

Wynajem magazynu: Lokalizacja

REKLAMA

Dużą rolę odgrywa miejsce, w którym chcemy umiejscowić magazyn. Decyzja o wyborze lokalizacji zależy w dużej mierze od strategii organizacji oraz kierunków dystrybucji. Wybierając konkretny magazyn w wyselekcjonowanym już regionie Najemca powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim jakość infrastruktury drogowej - zarówno w chwili objęcia powierzchni, jak i w całym okresie najmu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne czynniki to dostępność siły roboczej czy obecność strefy ekonomicznej, oferującej liczne zachęty finansowe w postaci upustów i dofinansowania działalności firm, które zostaną nią objęte. Planując dalszy rozwój, Najemcy powinni upewnić się, że wybrane rozwiązanie gwarantuje możliwość poszerzenia zajmowanej powierzchni, czy to przez ekspansję w zajmowanej hali magazynowej, czy poprzez rozbudowę obiektu.

Obecność w parku magazynowym daje dodatkową możliwość w postaci relokacji do większego modułu w obrębie parku. Jednak wybierając siedzibę magazynu w parku zwróćmy uwagę na to, jakich będziemy mieli „sąsiadów” – nie wszystkie branże tolerują się wzajemnie.


Wynajem magazynu: Koszty, koszty, koszty...

REKLAMA

Oczywiście nieodzownym czynnikiem decydującym o wyborze przyszłego obiektu są koszty wiążące się z wynajmem nieruchomości. Należy pamiętać, że poza stawką czynszu trzeba doliczyć opłaty eksploatacyjne, czyli tzw. service charge oraz koszty mediów. W skład opłat eksploatacyjnych wchodzą wszystkie usługi związane z utrzymaniem obiektu magazynowego oraz terenów wspólnych parku (place zewnętrzne, drogi pożarowe, tereny zielone, parkingi), takie jak: ochrona, odśnieżanie czy utrzymanie czystości.

Istotną część opłat eksploatacyjnych stanowi podatek od nieruchomości, który tak jak pozostałe opłaty, rozliczany jest proporcjonalnie do zajmowanej przez Najemcę powierzchni. Opłata eksploatacyjna, podobnie jak czynsz, ujęta jest w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni za miesiąc. Na koszty mediów składają się: opłaty za ogrzewanie hali, wodę i energię elektryczną czy odprowadzenie ścieków. Wysokość tej opłaty jest adekwatna do aktualnego zużycia danych mediów przez Najemcę.

Krzysztof Kienorow, associate, Dział Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers International
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA