Wynajęcie magazynu to nie problem, ważne są szczegóły umowy najmu
REKLAMA
REKLAMA
W pierwszej połowie 2012 roku do użytku zostało oddane około 287 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowej, a całkowite zasoby w Polsce szacowane są na nieco ponad 7 mln m². Blisko 90% tej powierzchni objęte jest obowiązującymi umowami najmu. Każdej z tych umów możemy przypisać wspólną cechę: okresowy charakter zobowiązania.
REKLAMA
Taka forma umowy leży w interesie zarówno Wynajmującego jak i Najemcy. Wynajmującemu gwarantuje stały, przewidywalny i określony w czasie przypływ środków pieniężnych. Najemcy pozwala zabezpieczyć wysokość czynszu na cały okres najmu oraz zapewnia bezpieczeństwo dla prowadzonych operacji na wynajmowanej powierzchni.
Umowa najmu magazynu
Inną prawidłowością przy zawieranych umowach jest korelacja pomiędzy długością najmu, a ceną za metr kwadratowy - im dłuższy okres zobowiązania wybiera Najemca, tym korzystniejsze warunki cenowe oferuje Wynajmujący.Oferowane na rynku powierzchni komercyjnych okresy najmu są zróżnicowane i zależą od specyfiki transakcji.
Z reguły minimalny okres najmu powierzchni magazynowej to 3 lata dla standardowego obiektu, zlokalizowanego w obrębie parku logistycznego. Natomiast długoterminowe umowy, które niekiedy dochodzą nawet do 20 lat, wybierają Najemcy, którzy „inwestują” w magazyn, bo tego wymaga prowadzona przez nich działalność. Do takich zaliczają się np. firmy produkcyjne z branży motoryzacyjnej lub opakowań czy zajmujące się specjalistyczną dystrybucją np. produktów spożywczych lub farmaceutyków, które wymagają chłodzenia.
Wynajem magazynu: Lokalizacja
REKLAMA
Dużą rolę odgrywa miejsce, w którym chcemy umiejscowić magazyn. Decyzja o wyborze lokalizacji zależy w dużej mierze od strategii organizacji oraz kierunków dystrybucji. Wybierając konkretny magazyn w wyselekcjonowanym już regionie Najemca powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim jakość infrastruktury drogowej - zarówno w chwili objęcia powierzchni, jak i w całym okresie najmu.
Inne czynniki to dostępność siły roboczej czy obecność strefy ekonomicznej, oferującej liczne zachęty finansowe w postaci upustów i dofinansowania działalności firm, które zostaną nią objęte. Planując dalszy rozwój, Najemcy powinni upewnić się, że wybrane rozwiązanie gwarantuje możliwość poszerzenia zajmowanej powierzchni, czy to przez ekspansję w zajmowanej hali magazynowej, czy poprzez rozbudowę obiektu.
Obecność w parku magazynowym daje dodatkową możliwość w postaci relokacji do większego modułu w obrębie parku. Jednak wybierając siedzibę magazynu w parku zwróćmy uwagę na to, jakich będziemy mieli „sąsiadów” – nie wszystkie branże tolerują się wzajemnie.
Wynajem magazynu: Koszty, koszty, koszty...
REKLAMA
Oczywiście nieodzownym czynnikiem decydującym o wyborze przyszłego obiektu są koszty wiążące się z wynajmem nieruchomości. Należy pamiętać, że poza stawką czynszu trzeba doliczyć opłaty eksploatacyjne, czyli tzw. service charge oraz koszty mediów. W skład opłat eksploatacyjnych wchodzą wszystkie usługi związane z utrzymaniem obiektu magazynowego oraz terenów wspólnych parku (place zewnętrzne, drogi pożarowe, tereny zielone, parkingi), takie jak: ochrona, odśnieżanie czy utrzymanie czystości.
Istotną część opłat eksploatacyjnych stanowi podatek od nieruchomości, który tak jak pozostałe opłaty, rozliczany jest proporcjonalnie do zajmowanej przez Najemcę powierzchni. Opłata eksploatacyjna, podobnie jak czynsz, ujęta jest w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni za miesiąc. Na koszty mediów składają się: opłaty za ogrzewanie hali, wodę i energię elektryczną czy odprowadzenie ścieków. Wysokość tej opłaty jest adekwatna do aktualnego zużycia danych mediów przez Najemcę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.