Czy na placu można używać wózka widłowego bez osłon
REKLAMA
Nie ma takiego wymogu, jeśli:
REKLAMA
– producent wózka nie nakazał takiego rozwiązania w dokumentacji wózka,
– warunki atmosferyczne pozwalają na pracę wózka na zewnątrz.
Podstawową kwestią jest sprawdzenie wskazań producenta. Trzeba pamiętać o tym, że producent mógł zaprojektować wózek widłowy bez osłon do użytku tylko w pomieszczeniach zamkniętych.
Przy zakupie wózka otrzymujemy dokumentację, w tym instrukcję obsługi. W instrukcji producent ma obowiązek wskazać przewidywane zastosowania wózka oraz wykluczyć ewentualnie zastosowania niezgodne z przeznaczeniem.
Jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, to należy pamiętać, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowania wózków z napędem silnikowym reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym.
Niedopuszczalne jest używanie wózków:
● do przewożenia ładunków niedostosowanych do wymiarów platformy ładunkowej wózka,
● w miejscach o nawierzchni i jej nachyleniu nieodpowiadającym warunkom określonym w dokumentacji techniczno-ruchowej wózka,
● w miejscach o niesprawdzonej wytrzymałości podłoża lub o wytrzymałości mniejszej niż wymagana dla obciążonego wózka,
● w miejscach nieoświetlonych, chyba że wózek wyposażony jest w światła odpowiednie do rodzaju i miejsca wykonywanej pracy,
● do pchania innych pojazdów lub do ciągnięcia wózków doczepnych, jeżeli ich liczba lub masa ładunku przekraczają dopuszczalne wielkości określone przez producenta,
REKLAMA
● w warunkach niestabilnego lub śliskiego podłoża uniemożliwiającego bezpieczne manewrowanie transportowanym ładunkiem oraz obciążaniem wózka ponad jego dopuszczalną ładowność (§ 16 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym).
Pracodawca musi zapewnić pracownikowi bezpieczne i odpowiednie do rodzaju pracy warunki pracy. Używanie wózków na oblodzonym lub nieodśnieżonym terenie może grozić przewróceniem się wózka lub kolizją na skutek poślizgu, a także spowodować inne zagrożenia. Dlatego dopuszczenie do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych wymaga oceny przełożonego.
WSKAZÓWKA!
Jeśli pracownik pracuje jako operator wózka na zewnątrz, a wózek nie ma kabiny, to pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikowi m.in. odpowiedniej ocieplanej odzieży (np. w okresie jesienno-zimowym) czy odpowiednich pomieszczeń, w których pracownik będzie mógł się ogrzać, a także do zapewnienia posiłków profilaktycznych.
PODSTAWA PRAWNA
● Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (DzU nr 70, poz. 650 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.