Wpływ urządzeń mobilnych na życie ludzi
REKLAMA
REKLAMA
Z badań firmy Ericsson wynika, że dzięki technologiom komunikacyjnym członkowie rodzin kontaktują się ze sobą częściej i są zdolni do lepszej organizacji codziennego życia. Wygląda na to, że nie taki smartfon straszny, jak go malują.
REKLAMA
Raport Ericsson „Bringing Families Closer Together” poświęcony jest wpływowi technologii komunikacyjnych na życie amerykańskich rodzin. Opisuje sposoby kontaktu, zarówno bezpośredniego, jak i tego przy użyciu urządzeń mobilnych oraz daje obraz zmian w życiu rodziny spowodowanych rozwojem technologii.
Zobacz też: Zakup map Here, a przyszłość motoryzacji
REKLAMA
Większość ankietowanych przyznaje, że dzięki smartfonom łatwiej jest zaplanować każdy dzień tygodnia dla całej rodziny i usprawnić codzienny kontakt, szczególnie między rodzicami a dziećmi. Różnią się oni preferowanym sposobem porozumiewania. Coraz częściej wykorzystywane są w tym celu wiadomości tekstowe. Ich udział w codziennej komunikacji zwiększa się od 2014 r. Ankietowani argumentują, że ten typ kontaktu daje pewność, że przekaz łatwo i w niezmienionej formie dotrze do wszystkich odbiorców. Połączenia głosowe używane są coraz rzadziej – większość rodziców porozumiewa się z dziećmi dzwoniąc do nich od 2 do 5 razy w ciągu dnia, przy czym częściej robią to ojcowie niż matki.
Rodzice zwykle ustanawiają własne zasady dotyczące używania telefonów przez dzieci. W prawie połowie ankietowanych rodzin (46 proc.) chodzi o określone pory dnia, najczęściej wieczory oraz weekendy. Co znamienne – 72 proc. rodziców jako karę stosuje odebranie dziecku na pewien czas smartfona, chociaż opiekunowie zdają sobie sprawę (i nad tym ubolewają), że pozbawiają się ten sposób możliwości szybkiego kontaktu z pociechami i zdalnego monitorowania ich poczynań.
Zobacz też: Skąd nawigacja GPS czerpie dane o korkach na drodze?
REKLAMA
Z badania Ericsson jasno wynika, że umiejętne wykorzystanie technologii, w tym wypadku smartfonów, może pomóc rodzinom w lepszej organizacji życia. 82 proc. przepytanych uważa, że dzięki telefonom komórkowym jest w stanie sprawniej zarządzać swoimi aktywnościami, tak aby poświęcać więcej czasu rodzinie. Czas wolny spędzany jest przede wszystkim na wspólnym oglądaniu filmów (65 proc. rodzin) i rozmowach (56 proc.).
„Korzystanie z telefonów komórkowych do komunikowania się między członkami rodzin nie dziwi. To naturalny krok na drodze rozwoju nowych technologii. W Polsce poziom smartfonizacji wynosi już ok. 60 proc., co oznacza, że 6 na 10 osób posługuje się smartfonami. W przypadku rodzin służą one nie tylko do wykonywania rozmów czy wysyłania wiadomości, ale coraz częściej także do monitorowania miejsca pobytu poszczególnych członków, zwłaszcza dzieci. Telefon z odpowiednią aplikacją połączoną z modułem GPS umieszczonym czy to w plecaku, czy w opasce znajdującej się na ręce, zapewnia opiekunom spokój” – mówi Piotr Nawrocki z firmy Trackimo oferującej lokalizatory personalne.
Tekst: Maciej Pobocha
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.