REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zamontować fotelik i przewozić dziecko?

Dota Szymborska
fot. Toyota
fot. Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli fotelik jest źle zamontowany w aucie, dziecko jest nieprawidłowo przypięte to może ucierpieć w wypadku tak samo, jakby jechało bez fotelika.

Obecnie producenci starają się by uprościć montaż fotelika w aucie tak, by w zaledwie kilka sekund można było go zamontować w prawidłowy sposób. Jednakże to, co wydaje się proste w teorii, nie zawsze jest proste w praktyce.

REKLAMA

Zobacz również: Czy warto kupować dodatkowe lusterko do obserwacji dziecka?

Gdy kupujemy fotelik poprośmy sprzedawcę o dokładne poinstruowanie nas jak zamontować fotelik, gdzie przewlec pasy itp. Zanim zdecydujemy się na zakup sprawdźmy czy jesteśmy w stanie unieść fotelik (niektóre modele są bardzo ciężkie i młodej mamie ich przenoszenie może sprawiać trudność). Następnie sprawdźmy czy fotelik mieści się w bagażniku naszego auta, przecież czasem będziemy chcieli go zdemontować.

Jak przypiąć fotelik?

Jeżeli przewozimy maluszka z przodu w foteliku dla noworodków i niemowlaków, koniecznie sprawdźmy czy poduszka powietrzna na miejscu pasażera jest wyłączona. Jeżeli w aucie nie możemy wyłączyć poduszki powietrznej nie możemy przewozić dziecka w foteliku, który jest montowany w tyłem do kierunku jazdy. W razie wypadku poduszka powietrzna zadziała na szkodę dziecka – uderzy w fotelik i dociśnie dziecko do siedzenia pasażera.
Następnie sprawdźmy czy pasy bezpieczeństwa nie są poskręcane, dobrze się napinają, dopiero wtedy przypnijmy fotelik.

Zobacz: Fotelik dla noworodków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pasy bezpieczeństwa 

Gdy już przypniemy fotelik sprawdźmy czy jest stabilny, nie jest dopuszczalne by się chwiał lub kiwał na boki. Wiele fotelików posiada specjalną dźwignię, dzięki której dociągamy pasy i lepiej przymocujemy fotelik. 

Foteliki dla małych dzieci posiadają oddzielne pasy, którymi przypinamy maluszka, bardzo ważne jest by dziecko było starannie zapięte. Niektóre dzieci nie tolerują skrępowania w foteliku, niestety nie możemy ulegać maluszkowi, musi być przypięty by podróżował w bezpieczny sposób! Jeżeli podróżujemy ze starszakiem, który siedzi w foteliku i jest przypięty normalnymi pasami sprawdźmy czy są dobrze dociągnięte, dbajmy o to by nauczyć dziecko tego by samo dopominało się przypięcia pasami. Rozmowa z przedszkolakiem na temat bezpieczeństwa w aucie powinna pomóc, maluch będzie miał nowe zadanie – przypominać rodzicom by go przypięli w foteliku. Jeżeli zadbamy o to by dziecko nauczyło się dbać o swoje bezpieczeństwo w czasie jazdy, w przypadku pośpiechu, zamieszania związanego z podróżą to dziecko przypomni nam o tym by zapiąć pasy!

Zobacz również: ISOFIX: co to jest?

Nie wystarczy prawidłowe zamontowanie fotelika trzeba też sprawdzić czy maluszek jest odpowiednio zapięty, tylko wtedy podróż będzie bezpieczna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA