REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Obywatele polscy muszą mieć wizy na pobyt i przejazd przez terytorium Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Uzyskanie wizy turystycznej jest trudne; wskazane jest posiadanie zaproszenia. Nie ma możliwości uzyskania wizy algierskiej w Maroku (patrz: Maroko). Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Straż graniczna może żądać okazania biletu powrotnego lub środków na jego zakup. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty na każdy dzień pobytu, ale wwożone dewizy należy zadeklarować.

Przepisy celne

Nie ma specjalnych restrykcji celnych. Ograniczenia dotyczą przywozu alkoholu i papierosów: przepisy zezwalają na wwóz do 2 butelek mocnego alkoholu, 5 butelek wina oraz 2 kartonów papierosów.

Przepisy prawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązują wysokie kary za próbę więzienia i posiadanie narkotyków.

Meldunek

W ciągu 24 godzin od przybycia trzeba dopełnić formalności meldunkowych. Przy przekraczaniu granicy należy zgłosić cel oraz planowany czas i miejsce pobytu. Organem uprawnionym do wydania decyzji o przedłużeniu pobytu jest policja.

Ubezpiecznie

Polskie ubezpieczenie nie jest uznawane. Wymagane są algierskie ubezpieczenia komunikacyjne. Kary za ich brak są wysokie.

Szczepienia, służba zdrowia

W porze letnich upałów występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, co wiąże się z niedostatkiem wody i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Należy unikać picia nie przegotowanej wody oraz dokładnie myć owoce. Społeczna służba zdrowia jest na średnim poziomie. Prywatne gabinety lekarskie oferują usługi o stan¬dardzie zbliżonym do europejskiego; koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 700 DZD (ok. 8 EUR), wizyty u specjalisty ok. 1300 DZD (ok. 15 EUR), a wizyty u dentysty od 700 DZD do 3500 DZD (od 7 do 40 EUR).

Zobacz też: San Marino 

Informacje dla kierowców

Obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy.

Podróżowanie po kraju

Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane, również w języku francuskim. W Algierii w dalszym ciągu obowiązuje stan wyjątkowy, czego widocznym przejawem są liczne posterunki policji i żandarmerii oraz częste kontrole drogowe. Nie zaleca się indywidualnych podróży prywatnym samochodem, autobusem lub pociągiem ze względu na niebezpieczeństwo ataków terrorystycznych, zwłaszcza na prowincji. Można natknąć się na blokady dróg organizowane przez terrorystów przebranych za policję lub wojsko. Dobrze rozwinięta jest sieć wewnętrznych połączeń lotniczych, a ceny biletów są przystępne, np. bilet na trasie Algier–Oran–Algier kosztuje równowartość 100 EUR. Ponadto wiele obszarów, na których znajdują się tereny wojskowe, dostępnych jest tylko po uzyskaniu specjalnego zezwolenia. Wyjazdy na Saharę należy organizować jedynie za pośrednictwem wiarygodnych agencji turystycznych.

Bezpieczeństwo

Turyści mogą spotkać się z pewnymi zagrożeniami – zaleca się im zachowanie należytej uwagi i czujności. Odradza się wyjazdy do położonej na północy kraju Kabylii. W Algierze wzrosła przestępczość pospolita (kradzieże, rozboje, porwania dla okupu). W miastach należy unikać oddalonych od centrum dzielnic, a po zmierzchu – miejsc mało uczęszczanych. Kobiety powinny wystrzegać się samotnego spacerowania.

Zobacz też: Malawi

Religia, obyczaje

Algieria jest krajem muzułmańskim – obowiązują tu prawa i zasady islamu, który jest religią państwową. Nie należy przebywać w miejscach publicznych w stroju plażowym, a także w szortach i spódniczkach mini. Nie wolno wchodzić do meczetów bez uzyskania zezwolenia, w nieodpowiednim stroju; należy zachowywać się stosownie. Podczas ramadanu jedzenie, picie i palenie tytoniu w miejscach publicznych od świtu do zmierzchu może być potraktowane jako obraza islamu.

Życie kulturalne

Algieria oferuje wiele atrakcji miłośnikom sztuki. W Algierze jest wiele interesujących muzeów, w tym posiadających eksponaty z czasów rzymskich. Rok 2007 będzie obfitował w wydarzenia kulturalne związane z realizacją programu „Algier stolicą kultury arabskiej”. Bogata oferta kulturalna obejmuje prezentacje zespołów muzycznych, wystawy, spektakle teatralne.

Przydatne informacje

  • Warunki podróżowania miejscową siecią komunikacyjną są dość trudne, choć od niedawna kursują w Algierze nowoczesne autobusy obsługujące trasy w centrum miasta. Innym środkiem lokomocji są taksówki miejskie lub tak zwane taksówki kolektywne, służące do odbywania dłuższych podróży, których jednak nie polecamy. Bezpieczniejsze i mniej czasochłonne jest korzystanie z usług krajowych linii lotniczych Air Algerie lub rozbudowanej sieci kolei.
  • Robiąc zdjęcia i filmując zarówno obiekty, jak i osoby prywatne, należy uprzednio uzyskać zezwolenie lub zgodę fotografowanych. Należy unikać fotografowania funkcjonariuszy sił zbrojnych i służb porządkowych, a także
  • wszelkich obiektów publicznych i wojskowych.
  • W Algierii dniami wolnymi od pracy są czwartek i piątek. Powszechnie obowiązuje przerwa w pracy urzędów i sklepów w godzinach południowych. Muzea i inne placówki kulturalne w sobotę są zamknięte.
  • Algierczycy są sympatyczni i uczynni. W razie potrzeby można zwrócić się o pomoc do policjantów; życzliwą pomoc turyści znajdą też na posterunku policji.

Uwaga: W związku z utrzymującą się niestabilną sytuacją w Algierii Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom RP powstrzymanie się od samodzielnych podróży po terytorium tego kraju. Obywatele polscy decydujący się na indywidualne wyjazdy do Algierii powinni pozostać w kontakcie z Ambasadą RP w Algierze (komunikat MSZ z 19.03.2008).

Stolica: Algier,
Waluta: dinar algierski (DZD), 1 DZD = 100 centymów,
1 USD = 70 DZD; 1 EUR = 90 DZD,
Język urzędowy: arabski,
Inne języki: francuski.

źródło: Ministerstwo Spraw Zaganicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA