Czy wiesz jak kupować części zamienne?
REKLAMA
REKLAMA
Zastanów się, czy zakup części samodzielnie opłaca się. Poproś o kosztorys w warsztacie i sprawdź ceny u innych dostawców. Być może znajdziesz coś taniej? Wtedy przydadzą Ci się kolejne porady.
REKLAMA
Spisz wszystko co się da. Od dokładnych danych samochodu, roku produkcji, numeru nadwozia, silnik, specyfikacji wyposażenia po przeznaczenie (lokalną wersję). Możliwe, że jeździsz modelem w wersji dla Wielkiej Brytanii, Niemiec, czy USA, a to może być istotne
Zobacz też: Czy wiesz jak często zmieniać rozrząd w silniku?
Podobnie zrób z konkretnymi częściami, które musisz wymienić. Zapisz wszystkie numery na nich wytłoczone i sprawdź czy oprócz loga producenta samochodu nie ma drugiego – producenta części (np. Bosch) – wtedy możesz części szukać w sklepie wytwórcy zamienników. Numery katalogowe są szczególnie ważne przy elektronice.
W wypadku tarczy hamulcowych zmierz ich średnicę. Jeśli kupiony zamiennik będzie różnił, nie zakładaj go, by móc zwrócić go do sklepu.
Zobacz też: Czy wiesz jak korzystać z myjni samochodowej?
Zachowaj ostrożność przy zakupie części silnika. Nawet jeśli wyglądają identycznie, mogą nieznacznie różnić się składem tworzywa, z którego je wykonano, co zdyskwalifikuje je jako zamienniki.
Nie oszczędzaj na karoserii i lakierze. Tania alternatywa to przeważnie słaba jakość, a to oznacza ponowną konieczność naprawy w niedługim czasie po wymianie.
Podobnie ma się rzecz z elementami zawieszenia. Nie oszczędzaj na nich, bo nasze drogi szybko wytkną Ci ten błąd.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.