REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing operacyjny, wynajem czy kredyt na samochód?

  • Artykuł sponsorowany

REKLAMA

Kupno samochodu wiąże się z dużym wydatkiem, lecz wcale nie musimy go ponosić, bo istnieją inne sposoby, by stać posiadaczem auta. Mamy do wyboru leasing operacyjny, wynajem i kredyt? Jakie są zalety i wady tych rozwiązań?
Man's hand holding car key.Automobile rent or <a class=leasing concept."/>

Man's hand holding car key.Automobile rent or leasing concept.

Materiały prasowe

Bez samochodu ani rusz!

Ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez dostępu do samochodu. Mimo że można korzystać z transportu publicznego, to jednak własny pojazd zapewnia nieporównywalnie większy komfort i wolność. Nie jesteśmy uzależnieni od rozkładów jazdy, możemy wyruszyć w trasę, kiedy tylko chcemy. To niezwykle istotne dla każdej osoby, a tym bardziej niezbędne dla właścicieli firm. Dla nich samochód to absolutna podstawa. Dawniej mieli dwa rozwiązania do wyboru - odkładanie pieniędzy lub wzięcie kredytu. Dzisiaj poza pożyczką mogą też skorzystać z wynajmu lub leasingu operacyjnego. Poznajmy te rozwiązania!

REKLAMA

Wiele osób nie wie dokładnie, jakie są różnice między wynajmem długoterminowym a leasingiem. Mają one dużo wspólnego, bo oba rozwiązania opierają się na podobnej zasadzie, lecz oczywiście najwięcej zależy od ustaleń zawartych w umowie

Wynajem długoterminowy - czym się charakteryzuje?

REKLAMA

Najem to forma dzierżawy, której zasada działania nie jest skomplikowana. Można ją porównać do zwykłego wynajmu auta, na przykład na krótki termin na wakacje. W przypadku wynajmu długoterminowego mamy jednak do czynienia ze zdecydowanie dłuższym okresem. Płatności regulowane są co miesiąc. W abonamencie są między innymi takie usługi jak serwis, ubezpieczenie, bieżący napraw, assistance. Koszty benzyny są osobny wydatkiem. 

Wynajem długoterminowy to szczególnie dobre rozwiązanie osób ceniących sobie wygodę, nawet jeśli mają za nią więcej zapłacić. Wystarczy po prostu co miesiąc regulować stałą ratę i nic nas więcej nie obchodzi, oczywiście poza tankowaniem baku paliwa. Niemniej, każda oferta jest przygotowywana indywidualnie i mogą znaleźć się w niej niezbyt korzystne zapisy, na przykład dotyczące limitu przejechanych kilometrów czy ewentualnych modyfikacji auta. Dlatego też, nim podpiszemy umowę, dokładnie zapoznajmy się z jej treścią. 

Leasing - zalety i wady

Leasing to odpowiednia opcja dla osób chcących kupić samochód już po zakończeniu umowy. Można sobie na to pozwolić, bo kwota, którą trzeba wyłożyć, jest niewysoka. Korzystając z leasingu, zyskujemy też większą swobodę w zakresie użytkowania pojazdu, między innymi dlatego, że nie mamy narzuconego limitu kilometrów do przejechania. Z leasingu operacyjnego bardzo często korzystają firmy. Jeśli jesteś przedsiębiorcą zainteresowanym tę formą wynajmu, pamiętaj, że ponoszenie wszystkie koszty obsługi, w tym ubezpieczenie samochodu. Co więcej, warto mieć na uwadze, że leasingodawca jest właścicielem pojazdu, więc to on ustala warunki jego użytkowania. Ważne, aby dokładnie ustalić współpracę i uwzględnić, co możemy, a czego nie jako leasingobiorcy. Skoro auto nie jest nasze, to za każdym razem musimy pytać leasingodawcę o zgodę, na przykład na to, by użyczyć pojazdu innej osobie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A może kredyt?

REKLAMA

Leasing lub wynajem długoterminowy to ciekawe opcje, lecz warto też rozważyć inną możliwość - kredyt samochodowy. Tym bardziej że klienci zainteresowani tym rozwiązaniem mają dostęp do wielu ofert z atrakcyjnym oprocentowaniem. Najlepiej sprawdzić je w rankingu kredytów gotówkowych na samochód, co znacznie przyśpieszy proces poszukiwań, zapewniając jednocześnie, że znajdziemy skrojoną do własnych potrzeb propozycję. Pomocna może być w tym również porównywarka kredytów BlogBaank. Kredyt pozwala na sfinansowanie różnych - starych i nowych - pojazdów. Wielką zaletą tego rozwiązania jest to, że kredytobiorca może stać się formalnym właścicielem pojazdu, co oczywiście w przypadku najmu czy leasingu nie jest możliwe. 

A jakie są wady? Bank, jak to występuje też w przypadku innych form finansowania, dokonuje oceny zdolności kredytowej i weryfikacji klienta. Istnieje więc ryzyko, że decyzja będzie odmowna. Leasing bądź wynajem długoterminowy to uproszczone procedury, kredyt wręcz przeciwnie - nim go otrzymamy, zostaniem dokładnie sprawdzeni, czy jesteśmy wiarygodni i nie będziemy mieć problemów ze spłatą zobowiązania. Czasem też możliwa jest pożyczka przy braku zdolności, nawet jak wydaje nam się, że nasze szanse na kredyt nie są zbyt duże.

Jak widzimy, każde rozwiązanie to zalety i wady. Nie da się orzec co jest najlepsze - czy wynajem długoterminowy, leasing czy kredyt, ponieważ wszystko zależy od konkretnej sytuacji i potrzeb przedsiębiorcy.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA