Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy fabryka Izery?
- Pierwszy będzie SUV Izera
- Finanse
- Wzrost zatrudnienia
- ElectroMobility Poland - akcjonariat
Prezes Zaremba podkreślił znaczenie partnerstwa technologicznego z koncernem Geely i współpracy z biurem stylistycznym Pininfarina, podsumował ostatni rok działalności i przedstawił plany na kolejne miesiące. Szczegółowo omówił postępy projektowania SUV-a, który będzie flagowym produktem spółki.
REKLAMA
Kiedy fabryka Izery?
W listopadzie 2023 roku Spółka nabyła grunty w Jaworznie pod budowę fabryki, a jeszcze w tym roku zostanie zakończony przetarg na generalnego wykonawcę tej fabryki.
„W tym miesiącu będzie też decyzja środowiskowa, w styczniu spodziewamy się pozwolenia na budowę i to oznacza, że na początku 2024 r. mogą ruszyć prace nad fabryką: najpierw ziemne, makroniwelacja terenu, a za chwilę też budynki” - poinformował prezes Zaremba.
Pierwszy będzie SUV Izera
Okazuje się, że jako pierwszy będzie produkowany SUV pod marką Izera. Zostały już przyjęte główne założenia tego samochodu i jego design. SUV będzie zaprezentowany po raz pierwszy opinii publicznej pół roku przed jego premierą. A jego homologacja ma zakończyć się w 2025 roku. Produkcja samochodów ma ruszyć w fabryce pod koniec 2025 roku.
ElectroMobility Poland planuje też stworzenie innowacyjnego modelu sprzedaży, opartego na salonach online i mobilnych punktach sprzedaży. Zwykłych stacjonarnych salonów sprzedaży ma być niewiele.
Spółka liczy na finansowanie z Krajowego Planu Odbudowy oraz wsparcie Polskiego Funduszu Rozwoju.
Spółka zaczyna kupować systemy IT, niezbędne i do wdrożenia produkcji i sprzedaży Izery. Tworzy też łańcuchy dostaw części, komponentów i innych elementów potrzebnych do produkcji. Są już potwierdzone warunki i cena zakupu baterii, która stanowi ok. 30 proc. ceny samochodu.
Finanse
ElectroMobility Poland wydała do tej pory 277 mln zł - 78 proc. tej kwoty kosztowały działania techniczno-projektowe. Dalsze środki na kontynuowanie inwestycji mają być pozyskiwane:
- z Krajowego Planu Odbudowy (z Funduszu Elektromobilności),
- z rynku komercyjnego - także w postaci długu.
Wzrost zatrudnienia
Wiceprezes EMP, Sławomir Bekier przedstawił plany rekrutacyjne, prognozując zwiększenie zatrudnienia do 2 tysięcy pracowników po uruchomieniu produkcji w 2026 roku. Aktualnie w EMP jest zatrudnionych 130 osób, w 2024 roku ma zostać przyjętych ok. 100 nowych pracowników, a w 2025 roku kolejnych 500.
ElectroMobility Poland - akcjonariat
Spółka EMP, powstała w 2016 roku. Jej właścicielem jest Skarb Państwa (90,8 proc. udziałów), PGE, Energa, Enea i Tauron (po 2,3 proc. udziałów).
REKLAMA
REKLAMA