REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do jazdy zimą?

ślad, opona, zima, śnieg Fot. Fotolia
ślad, opona, zima, śnieg Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jazda w okresie zimy jest niezwykle wymagająca. Niskie temperatury powietrza nie służą ani bezpieczeństwu jazdy, ani pojazdowi. Co więcej powodują sporo problemów nawet z prostymi czynnościami. Oto kilka wskazówek dotyczących jazdy zimą od Renault.

Nawet niewielka warstwa śniegu na przedniej szybie ogranicza widoczność, a zalegający na dachu auta śnieg może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze, gdy pokrywa z lodu i śniegu zsunie się nagle na przednią szybę pojazdu. Dlatego skrobaczka i szczotka to niezbędne akcesoria w każdym samochodzie. Na co jeszcze zwrócić uwagę, siadając za kierownicą w zimie, radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

REKLAMA

Odśnieżanie samochodu - wskazówki

W czasie zimy należy zawsze mieć w zapasie kilka minut na dokładne oczyszczenie samochodu ze śniegu i lodu. Pozostawienie warstwy śniegu na światłach zmniejsza odległość, z jakiej są zauważalne, a nieusunięcie śniegu z lusterek czy szyb może drastycznie ograniczyć widoczność.

Zobacz też: Zasady ekojazdy zimą-obniż koszty, zwiększ bezpieczeństwo!

Śnieg na dachu samochodu stanowi zagrożenie dla kierowcy i kierujących innymi autami. W czasie jazdy warstwa śniegu może zostać zdmuchnięta prosto na przednią szybę pojazdu znajdującego się za nami lub też pokrywa śniegu przy hamowaniu może zsunąć się nam na przednią szybę, całkowicie ograniczając widoczność – ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
W takiej sytuacji kierowca może gwałtownie zahamować lub też odruchowo wykonać inny niespodziewany manewr, powodując zagrożenie na drodze. Dlatego szczotka i skrobaczka to niezbędne wyposażenie każdego auta zimą. Jeśli samochód jest wyposażony w ogrzewaną szybę tylną, lód rozpuści się pod wpływem ciepła. Warto zaopatrzyć się też w specjalny płyn do odmrażania i czyszczenia wycieraczek, a przed rozpoczęciem jazdy należy również sprawdzić, czy wycieraczki nie przymarzły do szyby. Niezwykle ważne jest oczywiście, żeby wycieraczki były w dobrym stanie, ponieważ zimą będą wyjątkowo często używane. Nie zapomnijmy też o zakupie odpowiedniego do  warunków atmosferycznych płynu do spryskiwaczy.          

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zalecany ubiór

Zimą kierowcy narażeni są na wyjątkowo dużo trudnych sytuacji na drodze, więc należy unikać czynników, które mogą dodatkowo przyczynić się do obniżenia bezpieczeństwa jazdy. Wielu kierowców przyznaje się do chwilowej utraty kontroli nad samochodem z powodu prowadzenia auta w kozakach lub butach na grubej podeszwie. Buty do jazdy samochodem nie powinny w żaden sposób ograniczać ruchów nogi w kostce, ich podeszwa nie powinna być zbyt gruba, ponieważ zmniejsza możliwość odczuwania nacisku przenoszonego na pedały, ani też zbyt śliska, bo noga może zsunąć się z pedału – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Do jazdy nie nadają się wysokie sztywne kozaki, gumowce czy buty trekkingowe za kostkę. Dobrym rozwiązaniem jest po prostu trzymanie w samochodzie pary butów na zmianę.

Zobacz też: Poranne przymrozki - technika jazdy autem

Do prowadzenia auta najlepsze są skórzane rękawiczki z pięcioma palcami, ponieważ zapewniają dobrą przyczepność. Kurtka nie powinna być zbyt gruba, żeby nie ograniczała ruchów kierowcy i nie wolno prowadzić samochodu w kapturze, który powoduje znaczne ograniczenie pola widoczności i może zsuwać się na oczy – podpowiadają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Źródło: materiały prasowe Szkoły Jazdy Renault

Fiat Panda 4x4 dzielnie radzi sobie z kopnym śniegiem.
Fiat
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA