REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest pooling czyli o dystrybucji zorganizowanej

Magdalena Lubańska
Fot. FM Logistic
Fot. FM Logistic

REKLAMA

REKLAMA

Rozdrobnienie wysyłek w dystrybucji towarów powoduje stały wzrost kosztów transportu. Sposobem na to może być pooling, czyli łączenie kilku dostaw do jednego odbiorcy, w tym samym czasie - pisze Magdalena Lubańska z FM Logistic.

Ograniczanie kosztów logistycznych dla operatorów logistycznych i firm produkcyjnych przybiera strategiczny wymiar. Niemniej jednak poziom niezawodności realizacji zamówień musi pozostać niezmiennie wysoki.

REKLAMA

Jak to robi FM Logistic we Francji

Pooling został wdrożony w strukturach FM Logistic we Francji. W projekcie brało udział kilku producentów, których fabryki są usytuowane w pobliżu platformy logistycznej firmy. Elementy, które pozwoliły na wdrożenie wersji poolingu maksymalnie ograniczającej koszty to:

  • odbiorcami w poolingu są wyłącznie sieci handlowe,
  • system VMI (Vendor Managed Inventory) gwarantuje dostawy FTL,
  • termin dostawy zależy od zapotrzebowania, i jest wyznaczany przez operatora logistycznego.

Co to jest VMI

REKLAMA

VMI umożliwia zmniejszenie stocku oraz zdejmuje z odbiorcy odpowiedzialność za budowanie i składanie zamówień w ustalonym terminie. Dostawa jest wykonywana po zgromadzeniu w systemie zamówień na wystarczającą ilość palet. Termin dostawy zależy od wielkości sprzedaży w marketach i możliwości operatora logistycznego - nie ma grafiku dostaw.

Oszczędności płynące z zastosowania poolingu sięgają nawet 30 proc. kosztów transportu. Jednak nie tylko zmiana kosztu dostawy jest ważna. Najważniejszym jest zapewnienie terminowości dostaw oraz wyeliminowanie braków towaru na półkach poprzez usystematyzowanie dostaw.

Pooling w Polsce

Pomysłem na pooling w Polsce było usystematyzowanie dni dostaw. Pooling jest metodą optymalizacji kosztów dostaw, w ramach zdefiniowanych stref poolingowych, na platformach multiklienckich operatora logistycznego.

Czynnikami umożliwiającymi sprawne wdrożenie poolingu są wspólne korzystanie producentów z tego samego magazynu dystrybucyjnego oraz istnienie wspólnej grupy odbiorców dla tych producentów. Operator logistyczny, który zarządza procesem dystrybucji producentów, dysponuje wszystkimi potrzebnymi informacjami, aby dostosować harmonogram wspólnych dostaw do potrzeb odbiorców.

Kluczowymi elementami systematyzującymi dostawy są:

  • wyznaczenie stref poolingowych
  • ustalenie poolingowych dni dostaw
  • zdefiniowanie dostaw poolingowych

REKLAMA

Podstawową wartością jest zmniejszenie ilości pojazdów do rozładowania, a więc skrócenie czasu zajęcia rampy związanego z podstawieniami oraz pracą administracyjną. Dzięki stosowaniu się do stałych dni dostaw można uzyskać zwiększoną częstotliwość dostaw od poszczególnych Producentów, a tym samym zmniejszenie poziomu stocku towarów tych producentów. Przy dzisiejszych trudnościach z pozyskaniem i wykwalifikowaniem pracowników pozytywnym aspektem będzie zwiększenie efektywności pracy poprzez usprawnienie w planowaniu aktywności w punktach odbioru.

Operator logistyczny może tak zorganizować transport między swoim magazynem konsolidacyjnym a odbiorcą (w szczególności centrum dystrybucyjnym sieci handlowej), aby umożliwić obniżenie poziomu zapasów. Pooling oznacza również lepsze wypełnienie powierzchni ładunkowej samochodów, łatwiejszy nadzór nad czasem pracy kierowcy, lepszą dostępność floty, co przekłada się na zapewnienie terminowości dostaw. A co najważniejsze, system ten nie wymaga żadnych inwestycji ze strony odbiorcy!

Pooling wpisuje się też bezpośrednio w działania mające na celu ochronę środowiska. Ograniczenie emisji CO2 jest elementem systemu jakości ISO 14000.

  • redukcja emisji CO2
  • ograniczenie liczby pojazdów na drogach
  • minimalizacja hałasu

Jeszcze więcej korzyści z poolingu

Pooling ma bezpośredni wpływ na ograniczenie emisji CO2 (dwutlenku węgla), ograniczenie hałasu i inne aspekty ochrony przyrody. Dźwięk na poziomie 85 dB - to poziom szkodliwy dla zdrowia, a każda ciężarówka to hałas w granicach 83-93 dB.

Optymalizacja ładunków oznacza zmniejszenie ilości kilometrów pokonanych przez ciężarówki z dostawami. Zmniejszenie ilości kilometrów niższe zużycie paliwa. Na podstawie porównania danych poprzedzających wdrożenie poolingu oraz danych zakładających pełne wdrożenie projektu, można wyliczyć wpływ poolingu na środowisko. Przykładowe, miesięczne ograniczenie emisji CO2 o 25 tys. m3 oznacza, że około 8100 dużych drzew będzie „uwolnione” od konieczności absorbowania CO2 pochodzącego z działalności naszej firmy.

Pooling, to długofalowy i elastyczny proces. Szybkie i częste zmiany sytuacji rynkowej nie zawsze pozwalają na pełne wdrożenie w praktyce ostatecznej wersji poolingu.

Charakterystyka punktów dostaw i struktura zamówień zmieniają się w czasie, ze względu na zmiany w infrastrukturze oraz wzrost wolumenów. Mimo to, to atrakcyjne rozwiązanie, które po pierwsze nie wymaga dodatkowych inwestycji, po drugie usprawnia przepływ dóbr i łańcuchów dostaw, optymalizuje koszty, pozwala dbać o środowisko naturalne i wreszcie zapewnia stały dopływ towarów na półki dla konsumenta. Mało mamy takich rozwiązań na rynku, które przy minimalnym nakładzie pracy, pozwalają na usatysfakcjonowanie wszystkich uczestników rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA