REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy kurier na rowerze może jechać po chodniku?

Kiedy kurier na rowerze może jechać po chodniku?
Kiedy kurier na rowerze może jechać po chodniku?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo nakazuje rowerzystom jazdę po wyznaczonych ścieżkach lub jezdniach. Są jednak sytuacje, w których rowerzysta powinien jechać po chodniku.

Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku?

REKLAMA

Osoba kierująca rowerem jest zobowiązana do korzystania z drogi rowerowej bądź pasa ruchu dla rowerów – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – W przypadku braku takiej możliwości rowerzysta może korzystać z pobocza jezdni. Jeśli nie ma pobocza bądź nie nadaje się ono do jazdy, to wówczas dopuszcza się korzystanie przez rowerzystę z jezdni – dodaje Florkowska. Amatorzy dwóch kółek mogą też korzystać z chodników, ale tylko w trzech przypadkach: jeśli opiekują się dzieckiem do lat 10, jeśli panują złe warunki pogodowe lub jeśli na chodniku (o długości min. 2 m) nie ma wydzielonej ścieżki rowerowej a na jezdni dozwolona prędkość pojazdów przekracza 50 km/h. Rowerzysta na chodniku musi też pamiętać o udzielaniu pierwszeństwa pieszym.

Rowerzysta jadący na wprost ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem

Prawo możliwie precyzyjnie reguluje zasady drogowej koegzystencji, jednak w praktyce z przestrzeganiem przepisów bywa różnie. Kierowcy nie zawsze pamiętają, że skręcając w drogę poprzeczną muszą zawsze ustąpić miejsca rowerzyście jadącemu na wprost, a rowerzyści nie zawsze mają na uwadze korzystanie z pobocza. W rezultacie dochodzi do wypadków. Według danych Policji w 2012 r. miało miejsce ponad 4,6 tys. wypadków z udziałem rowerzystów, w których zginęło 317 osób (w tym 300 rowerzystów) a liczba rannych przekroczyła 4,5 tys (w tym ponad 4 tys. rowerzystów). Do wypadków tego typu dochodzi w 85% na terenie zabudowanym, najczęściej w miesiącach letnich (Policja 2012 r.). W 2012 roku najwięcej zdarzeń tego typu miało miejsce w maju (14,4 %), sierpniu (14,3%) oraz lipcu (13,6%). Szczególnie newralgicznym dniem tygodnia jest piątek – w 2012 roku w ten dzień tygodnia wydarzyło się prawie 17% wszystkich wypadków. Jak widać majówkowe i wakacyjne wycieczki powinny iść w parze z naprawdę dużą ostrożnością.

Najczęstsze wypadki z udziałem rowerzystów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do większości wypadków z udziałem rowerzystów przyczyniają się inni uczestnicy ruchu, a zwłaszcza kierujący samochodami osobowymi. W 2012 roku spowodowali oni ponad 2 tys. wypadków tego rodzaju. Co było ich przyczyną? Wypadki powodowane przez innych niż rowerzyści uczestników ruchu są najczęściej owocem nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu (prawie 2 tys przypadków), nieprawidłowego wyprzedzania (466) oraz nieprawidłowego manewru skrętu (301). Sami rowerzyści też nie pozostają bez winy – tylko w 2012 r. odpowiadali za powstanie ponad 1,7 tys. wypadków. Co ciekawe, przyczyny wypadków spowodowanych przez rowerzystów były zbliżone do tych spowodowanych przez innych kierowców. Nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu zaowocowało 711 wypadkami (40% wszystkich zdarzeń tego typu). Nieprawidłowy manewr skrętu przyczynił się do 218 wypadków (daje to prawie 13% wszystkich zdarzeń tego typu). Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu było, jak mówią policyjne statystyki, przyczyną 146 wypadków (8,5% całości).

Źródło: Materiały prasowe Korkowo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA